Mikołaj miał ręce pełne roboty

18 Grudzień 2020
Koronawirus pokrzyżował plany sołectwom, które musiały zrezygnować z większości zabaw integracyjnych. Pieniądze z tzw. miękkiego funduszu przeznaczono m.in. na drobne inwestycje i paczki mikołajkowe.

– Każde sołectwo co roku ma do wydania od 1500 zł do nawet 18 tys. zł z tzw. funduszu sołeckiego miękkiego – wyjaśnia Mariusz Zalewski, dyrektor Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto. – Ta pula jest przeznaczona na działalność społeczno-kulturalną, czyli np. na imprezy integracyjne organizowane przez rady sołeckie i sołtysów: mikołajki, dożynki, Dzień Dziecka czy Dzień Kobiet. Kwota, którą otrzymuje sołectwo zależy od liczby mieszkańców.

Fundusze miękkie to jednak nie tylko imprezy integracyjne. Dzięki nim rady sołeckie mogą zadbać o estetykę sołectwa i bezpieczeństwo - choćby monitoring. To są też pieniądze na drobne remonty np. chodniki, place zabaw. Dla odróżnienia - tzw. fundusze twarde to większe projekty i inwestycje bardziej skomplikowane technicznie.

Dyrektor Zalewski podkreśla, że zebrania sołeckie mają prawo przeznaczyć pieniądze z imprez na inne cele. I tak się stało w tym roku. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele wydarzeń - z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców - nie odbyło się.

Racula miała do wydania 16 tys. 527 zł, z czego tylko 840 zł poszło na imprezy. Za tę kwotę, jeszcze przed pandemią, zorganizowano Dzień Kobiet. Za kolejny 1 tys. zł rada sołecka dofinansowała warsztaty świąteczne. Pozostałe fundusze, czyli 14 tys. 687 zł przeznaczono na doposażenie świetlicy. – Za te pieniądze kupiono patelnię elektryczną, nowe talerze, szklanki, sztućce, bemary, przyprawniki, mikrofony – wylicza radny Tomasz Sroczyński. Dzięki dobrej współpracy z Rafałem Bukowskim, dyrektorem Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, w świetlicy udało się wycyklinować parkiet.

Przylep – największe zielonogórskie sołectwo - w puli miało 18 tys. 766 zł. Na początku października bez przeszkód odbyło się tradycyjne Święto Pieczonego Ziemniaka. Inne imprezy nie miały tyle szczęścia. – Musieliśmy zrezygnować z festynu – mówi sołtys Mieczysław Momot. – Zaoszczędzone pieniądze, ok. 2 tys. zł, dołożyliśmy do zakupu regału na drugie życie zniczy na cmentarzu. Zamiast wyrzucić, będzie można zostawić znicz dla kolegi czy sąsiada. Zainwestujemy też w stojak na konewki, bo o to prosili mieszkańcy – wyjaśnia. Panie z Przylepu zrezygnowały z wycieczki rowerowej. W zamian powstanie wiata dla jednośladów. Za część pieniędzy z mikołajek zakupiono gry planszowe i pomoce dydaktyczne. Nie będzie spotkania opłatkowego. Rada sołecka rozda natomiast 95 bombonierek seniorom i w ten symboliczny sposób złoży im życzenia.

Zatonie całą pulę wydało na mikołajkowe paczki dla dzieci. - Pożyczyłem od kolegi starą nyskę, przebrałem się za Mikołaja i błyskawicznie rozdałem wszystkie prezenty – śmieje się sołtys Krzysztof Sadecki.

Ochla zrezygnowała z festynu szkolnego oraz dożynkowego w parku, Dnia Seniora i warsztatów świątecznych. Nie ma szans na zabawę sylwestrową. Dzieci za to dostały paczki na mikołajki i to w dwóch turach, bo za pierwszym razem było zbyt wielu chętnych na łakocie. – Tak jak większość sołectw wybraliśmy się na zakupy, aby wydać zaoszczędzone pieniądze – mówi sołtys Dorota Bojar. – Mamy nowe ławki piknikowe i namioty. Kupimy sześć tablic ogłoszeniowych i mapę Ochli, na którą naniesiono nowe uliczki. Nasze sołectwo tak się rozbudowuje, że sama nie wiem, jak trafić w niektóre miejsca.

Sołectwo Jany dostało 2,5 tys. zł. – Pandemia pokrzyżowała nam plany – przyznaje sołtys Dominik Delikat. – Większą część zaoszczędzonej kwoty przeznaczymy na paczki świąteczne dla dzieciaków. Zapowiada się bogaty Mikołaj.

Kiełpinowi udało się wydać całą kwotę 1500 zł. – Jesteśmy w gronie szczęśliwców – uważa sołtyska Aneta Walczak. – Pieniążki poszły m.in. na świąteczne paczki dla dzieci i seniorów.

Problemu nie było w Barcikowicach. Imprez nie odwołano, bo zebranie sołeckie na ten rok nie zaplanowało zabaw. – Za 1500 zł rada sołecka, tak jak założyliśmy na zebraniu w sierpniu, kupiła dzieciom świąteczne paczki – wyjaśnia sołtys Franciszek Kosidło.

Łącznie 17 zielonogórskich sołectw miało do dyspozycji kwotę 128 tys. 556 zł, z czego do końca listopada wykorzystano 94 tys. 322 zł.

(rk)

 

Fundusz sołecki tzw. miękki

Barcikowice – 1500 zł (mikołajki); Drzonków – 9827 zł (Dzień Kobiet, potrzeby i doposażenie świetlicy, logo Drzonkowa, kwiaty); Jany – 2502 zł (paczki, ulotki); Jarogniewice – 1906 zł (festyn rodzinny, Dzień Seniora, mikołajki); Jeleniów – 1500 zł (mikołajki, kwiaty); Kiełpin – 1500 zł (mikołajki, spotkanie świąteczne); Krępa – 3993 zł (tablica informacyjna, mikołajki, wigilia); Łężyca – 16 tys. 936 zł (doposażenie i odnowienie świetlicy, uroczystości Pamięci Kresowian, spotkanie opłatkowe, doposażenie boiska, krzewy i kwiaty, paliwo i środki czystości); Ługowo – 1500 zł (spotkanie dzieci z animatorem); Nowy Kisielin – 7956 zł (utrzymanie terenów zielonych); Ochla – 13 tys. 674 zł (doposażenie świetlicy, mikołajki); Przylep – 18 tys. 766 zł (jubilaci - kwiaty, utrzymanie zieleni, montaż nagłośnienia, przegląd monitoringu, wycieczka rowerowa, święto „Pieczony Ziemniak”, mikołajki, turniej piłkarski, spotkanie opłatkowe); Racula – 16 tys. 527 zł (Dzień Kobiet, doposażenie świetlicy, warsztaty świąteczne); Stary Kisielin – 12 tys. 680 zł (Dzień Matki, KHK Ognik, ławki i kosze, materiały biurowe, kwiaty); Sucha – 3473 zł (monitoring OSP); Zatonie – 4501 zł (mikołajki, tereny zielone, Dzień Kobiet); Zawada – 9815 zł (Dzień Kobiet, maseczki, zawody sportowe, wieniec dożynkowy, spotkanie okolicznościowe, klub seniora, konkurs superdynia, konkursy plastyczne, spotkanie opłatkowe, mikołajki, bal kostiumowy, Dzień Dziecka).

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki