Bachantka Zielbrusia zachwyca przy fontannie

12 Marzec 2021
Ale FAJNA… Przepiękna. Ekologiczna bielizna. Piękna jest. Super. Nareszcie kobieta! Prze-cud-na!!! To tylko kilka pierwszych komentarzy na Facebooku. Zielonogórzanom wyraźnie spodobał się nowy Bachusik, a właściwie Bachantka.

- Moje Bachusiki są rubaszne, trochę przerysowane, często solidnej postury - opowiadał artysta rzeźbiarz Artur Wochniak, autor wielu Bachusików. - Teraz pojawił się pomysł, by dołączyła do nich Bachantka. W grę wchodziły dwa warianty: kobieta o rubensowskich kształtach lub szczuplutka dziewczyna. Wybrałem drugie rozwiązanie. Inspirował mnie film „Avatar”. To taka postać prosto z Edenu, z raju. Jest wysoka, o pociągłych rysach, wydłużonych kończynach. Gdyby ją ustawić obok innych Bachusików, będzie wystawać o jakieś 10 cm.

Najnowsze dzieło A. Wochniaka stanęło na skraju fontanny, na wprost BWA. Rzeźba oficjalnie została odsłonięta 8 marca, w samo południe. Była gotowa wcześniej, ale z powodu epidemii uroczystość się odwlekła. W końcu zapadła decyzja, że Dzień Kobiet to ostateczny termin.

Zielbrusia, bo tak się nazywa najnowsza mieszkanka deptaka, lśni w słońcu. Wysoka, gibka, w bikini z liści winogron. Pełnia lata! Jednak stojący kilkanaście metrów dalej Downus schował się pod parasolem…

Fundatorem rzeźby jest firma Ziel-Bbruk, od 38 lat produkująca w Płotach kostkę brukową.

- Ziel-Bruk to nie tylko nazwa, nie tylko produkcja kostki brukowej - podczas poniedziałkowej uroczystości mówił Edward Makarewicz, właściciel firmy. - Jesteśmy też mecenasem sztuki. Kiedy przyszedł do mnie autor Bachantki, pan Artur Wochniak, nawet przez moment się nie zastanawiałem. Powiedziałem, że to ma być jakaś inna rzeźba niż dotychczas stawiane w Zielonej Górze. Oczywiście zaproponował Bachantkę. Nie wiedziałem dokładnie, jak ona będzie wyglądała. Zasugerowałem, że cechą dzieła sztuki jest tajemnica. Ale co to jest ta tajemnica? To jakaś siła, która przyciąga i wabi.

- Sam fakt, że jest kobietą, to już jest wielka tajemnica - tłumaczył rzeźbiarz. - Bo każda kobieta jest bardziej tajemnicza niż przeciętny mężczyzna. Tajemnica tkwi bardziej w samych kobietach niż w samej rzeźbie.

E. Makarewicz opowiadał, że do końca w firmie nie byli przekonani jak Bachantka powinna być ubrana. Czy strój z liści winogron jest odpowiedni? - Tę ocenę zostawiam państwu - skończył.

Figura podobała się prezydentowi Januszowi Kubickiemu, który pojawił się na odsłonięciu (chwilę później spacerował po deptaku, wręczając słodkości z okazji Dnia Kobiet).

- Chciałbym bardzo podziękować firmie Ziel-Bruk i panu Makarewiczowi za to, że Zielona Góra będzie miała kolejną rzeźbę - mówił prezydent.

Bachantka Zielbrusia to 54. Bachusik stojący w naszym mieście.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki