Babimost z rekordowym wynikiem

22 Maj 2024
Port lotniczy Zielona Góra-Babimost przyciąga coraz większą liczbę pasażerów. Tylko w pierwszym kwartale br. obiekt obsłużył ponad 12 tysięcy osób.

To około 167 procent więcej niż w tym samym okresie w 2019 roku, jeszcze przed pandemią koronawirusa.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego tylko w samym kwietniu z usług lotniska skorzystało około 4,2 tys. mieszkańców. Głównym kierunkiem lotów pozostała Warszawa, ale też Marsa Alam w Egipcie. Obecnie uruchomiono połączenia do egipskiej Hurghady, a w planach pozostają również czartery do Albanii, Tunezji oraz Turcji.

Według stowarzyszenie portów lotniczych ACI Europe, port Zielona Góra-Babimost notuje największy w Europie wzrost liczby pasażerów w kategorii małych lotnisk, czyli takich, gdzie obsługiwanych jest mniej niż milion osób rocznie. Po tym względem wyprzedziliśmy innych liderów m.in. lotnisko w gruzińskim Batumi oraz w szwedzkim Vilhelminie.

W tym kontekście warto przypomnieć, że w Babimoście w najbliższych latach ma powstać nowoczesny terminal wraz nową płytą postojową o powierzchni około 24 tys. mkw. Szacuje się, że po realizacji inwestycji przepustowość lotniska wzrośnie do blisko 150 tys. pasażerów rocznie.

(md)