Aleja Platona na deptaku

23 Kwiecień 2021
W Zielonej Górze pojawiła się nowa ulica. Co prawda, tylko na jeden dzień, ale nie sposób było jej nie zauważyć. Aleja Platona - z bel sprasowanego plastiku - pojawiła się na deptaku z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi.

22 kwietnia w Zielonej Górze pojawiła się nietypowa aleja. Nie była ani długa, ani szeroka. Nie można jej było jednak przeoczyć. Zakład Gospodarki Komunalnej z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi przygotował specjalną instalację. - Przywieźliśmy 3600 kg plastiku, aby pokazać, ile tego produkujemy - informuje Krzysztof Sikora, prezes ZGK.

Bele sprasowanego tworzywa stanęły jedna obok drugiej, tworząc Aleję Platona. - Platona - czyli plastiku tona - wyjaśnia prezes Sikora i dodaje: - Powstało symboliczne miejsce, które miało pokazać, ile plastiku jest w naszym życiu. Nie bez znaczenia jest też nawiązanie do greckiego filozofa Platona. Był wielkim myślicielem. Zostawił po sobie spuściznę, z której korzystamy już ponad dwa tysiące lat. My też musimy coś po sobie zostawić. Najlepiej, jeżeli będzie to zdrowa i czysta Ziemia. Tworząc Aleję Platona chcieliśmy pokazać, że dokonując codziennych wyborów, możemy zostawić po sobie coś wielkiego.

Tym bardziej, że wybór mamy. Nie zawsze musimy kupować wodę w plastikowej, jednorazowej butelce. Możemy pić kranówkę i używać bidonów. Na zakupy zabierać płócienną torbę. To tylko niektóre z pomysłów, jak ograniczyć plastik w naszym życiu.

Przy okazji ZGK przypomniał też, że nie każdy plastik jest zły. - Jest to nie tylko śmieć, ale i cenny surowiec. Nauczmy się go jednak mądrze wykorzystywać. Musimy ograniczyć jego produkcję i używać wielokrotnie. Zwiększmy także wydajność segregacji i recyklingu - zwraca uwagę K. Sikora.

Jak wygląda segregacja w Zielonej Górze? W zeszłym roku do Działu Zagospodarowania Odpadów trafiło 3191 ton plastiku. Do recyklingu nadawało się jednak tylko 525 ton, czyli 16,6 proc. - Są to białe, niebieskie lub zielone tzw. PET-y, opakowania po chemii gospodarczej, folie czy twarde plastiki, takie jak skrzynki po napojach - informuje prezes ZGK. - 1273 tony zostały zamienione na paliwo alternatywne. Reszta, czyli aż 1398 ton, to były odpady, które nie nadawały się do niczego. Musiały trafić na składowisko odpadów. Niestety, w workach i pojemnikach do segregacji znajduje się niemal wszystko - elektronika, opony, gruz… Przyjeżdża  to do ZGK jako tworzywa sztuczne. Na tzw. sicie, gdzie dokonywana jest wstępna segregacja okazuje się jednak, że to żaden surowiec, a zwykłe śmieci, które nie powinny się tam znaleźć. Dlatego odsetek odpadów, które trafiają na hałdę jest tak duży.

(am)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki