65 mln zł na Aglomeracyjną

3 Czerwiec 2022
Drugi odcinek Trasy Aglomeracyjnej połączy centrum miasta z Trasą Północną. Koszt inwestycji to ok. 80 mln, z czego 65 mln pochodzi z rządowego Polskiego Ładu.

W miniony poniedziałek rząd rozstrzygnął nabór do drugiej edycji Polskiego Ładu. Samorządy miały możliwość złożyć trzy wnioski na kwotę: do 5 mln zł, do 30 mln zł oraz do 65 mln zł. - W ostatniej grupie zgłosiliśmy Trasę Aglomeracyjną i dofinansowanie do tej inwestycji to świetna wiadomość dla mieszkańców. Ta droga jest potrzebna, choćby ze względu na budowę nowego osiedla Leśny Dwór. Planowany odcinek połączyłby się z mającą powstać w najbliższych latach obwodnicą zachodnią - mówi prezydent Janusz Kubicki.

Jak będzie przebiegał drugi odcinek drogi? Będzie miał początek na Trasie Północnej - między rondem Piastów Śląskich (wyjazd na Krosno Odrz.) i rondem Ireny Sendlerowej (wyjazd na Przylep) - planowane jest nowe rondo. Z jednej strony będzie to wylot na projektowaną obwodnicę zachodnią, z drugiej - na Trasę Aglomeracyjną. Nowa droga pobiegnie w okolicy zakładów budowlanych oraz producenta kostki brukowej, a jej odnoga - w stronę budowanego osiedla Leśny Dwór i dalej wzdłuż linii kolejowej. Z kolei na wysokości ul. Chemicznej, Zimnej (ale po południowej stronie torów) - w okolicy hurtowni z akcesoriami meblowymi - powstanie nowy wiadukt. Obecnie w tym rejonie istnieją dwa stare, poniemieckie wiadukty. Dalej trasa poprowadzi w stronę osiedla Zacisze i połączy się z rondem Haliny Lubicz (skrzyżowanie ul. Zacisze z Prostą i Działkową).

Co dalej? - O tym będziemy rozmawiać w najbliższych miesiącach z okolicznymi mieszkańcami oraz działkowcami - wyjaśnia wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. - Najprawdopodobniej wybrany zostanie wariant poszerzenia ulic Działkowej i Zacisze do minimum trzech pasów ruchu. Finansowanie tych inwestycji mogłoby być realizowane z kolejnej edycji Polskiego Ładu.

Jedno jest pewne, drugi odcinek Trasy Aglomeracyjnej połączy się z pierwszym, który spiął ulice Batorego i Zjednoczenia - to ulica Zbigniewa Herberta. Powstała na miejscu dawnych torów kolejowych i zyskała rondo. Drugi jej etap to połączenie z Trasą Północną i osiedlem Leśny Dwór.

Na nowej trasie planowane jest skrzyżowanie m.in. w sąsiedztwie osiedla Leśny Dwór, ul. Foluszowej i w okolicy budowanych właśnie bloków na os. Zacisze. Droga będzie jednojezdniowa. Jednak na niektórych odcinkach planowane są trzy pasy ruchu.

- Od lat konsekwentnie stawiamy na budowę nowych dróg, które sprawią, że Zielona Góra będzie miała wyjątkowo funkcjonalny układ komunikacyjny - przekonuje K. Kaliszuk. - Wystarczy wspomnieć drogę przez Park Piastowski, łącznik Pomorskiego z S3 i budowaną obwodnicę południową. Mamy już też zabezpieczone pieniądze na obwodnicę zachodnią. Trasa Aglomeracyjna to kolejny element tej układanki. Kwota 65 mln zł, którą miasto pozyskało, była największą w województwie, do czego przyczynili się nasi parlamentarzyści, w szczególności poseł Marek Ast.

Przypomnijmy. W ramach pierwszej edycji Polskiego Ładu Zielona Góra otrzymała od rządu 29 mln zł na zagospodarowanie miejskiego kąpieliska przy ul. Botanicznej (zalew w Ochli) oraz 4,9 mln złotych na rewitalizację Parku Tysiąclecia.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki