16-miesięczny Nikoś potrzebuje wsparcia w walce z nowotworem

2 Grudzień 2022
Malwina i Piotr Kruszewscy do niedawna byli szczęśliwymi rodzicami małego Nikodema. Mieli plany i marzenia. Brutalnie przerwała je diagnoza, u chłopca wykryto złośliwego guza mózgu. Od tamtej pory trwa wyścig z czasem, na leczenie potrzeba aż 400 tys. zł. Rodzina prosi o wsparcie.

Wszystko zaczęło się dosyć niespodziewanie, gdy Nikodem skończył roczek. - To było jakoś trzy tygodnie po jego urodzinach, końcówka wakacji, dzień jak każdy inny. Dla nas jednak okazał się dniem końca naszego świata - opowiada ze smutkiem pani Malwina. I kontynuuje: - Nikoś dotąd rozwijał się wręcz książkowo, nie miał większych problemów ze zdrowiem. Ale tego dnia, nagle, w czasie zabawy zwymiotował, a potem kolejny raz. Nie wiedzieliśmy, co się dzieje. Najpierw wezwaliśmy pogotowie, później była jazda na SOR, a potem informacja, która ścięła nas z nóg. Lekarze wykryli krwotok w czaszce!

Przeszedł osiem operacji

Rodzice byli zdruzgotani, chłopiec prawdopodobnie stracił też wtedy wzrok. Najgorsze miało dopiero nadejść. - Zrobiono badania. Okazało się, że w główce mojego ukochanego synka jest śmiercionośny guz - mówi pani Malwina. - Jeszcze w nocy odbyła się operacja odbarczenia czaszki, a Nikosia wprowadzono w śpiączkę, bo obrzęk mózgu był bardzo duży. Nasze serca pękły, usłyszeliśmy, że jego stan zdrowia jest skrajnie ciężki.

Od tamtej pory rodzina toczy niestrudzoną walkę o życie i zdrowie chłopca. - Odkąd synek trafił do szpitala, najpierw do Zielonej Góry, potem do Szczecina, przeszedł już osiem ciężkich operacji m.in. związanych z drenażem i zastawką w główce. 18 października odbyła się bardzo ryzykowna, ale na szczęście udana operacja usunięcia guza, który znajdował się przy samym pniu mózgu. Teraz jednak okazało się, że w główce pojawiły się dwa nowe ogniska nowotworu. Na 90 procent jest też pewne, że nasz synek nie widzi. Wszystkiego musi uczyć się od nowa, jak noworodek - tłumaczy załamana mama.

Kosztowna protonoterapia

Jedną z przeszkód w walce z nowotworem jest wiek chłopca. - Nikoś jest za mały na chemioterapię, z kolei radioterapię wykonuje się dopiero po 18 .miesiącu życia. W przypadku synka liczy się jednak każdy tydzień, to prawdziwa walka z czasem. W Polsce szanse na leczenie są bardzo małe, praktycznie niemożliwe, bo potrzebna jest radioterapia protonowa. W kraju jest ona wykonywana w Krakowie, ale niestety Nikodem jest za malutki, aby mógł być tam leczony. Jesteśmy jednak w kontakcie z odpowiednią kliniką w Essen w Niemczech, która mogłaby wykonać protonoterapię. Problem w tym, że jest to bardzo kosztowne leczenie. Na początek wiemy, że musimy zebrać około 400 tys. zł. Ta dla nas olbrzymia kwota, nieosiągalna - przyznaje zielonogórzanka.

Rodzina Kruszewskich ostatnie miesiące spędziła głównie w szpitalu w Szczecinie, dopiero dwa tygodnie temu wróciła do Zielonej Góry. Rodzicie w tym czasie nie mogli pracować, a ponosili koszty. Pan Piotr szuka zatrudnienia, to jednak nie wystarczy. Rodzice nie ukrywają, że w kwestii zebrania pieniędzy, które dadzą szansę ich dziecku na wyzdrowienie, niezbędne jest wsparcie ludzi dobrego serca. Z tego powodu w serwisie Siepomoga.pl została założona oficjalna zbiórka dla darczyńców. Zaś na Facebooku w grupie „Nikoś kontra guz mózgu” odbywają się charytatywne licytacje.

- Będziemy wdzięczni za każdą pomoc- podkreśla pani Malwina. - Musimy wierzyć w to, że pokonamy nowotwór i będzie jeszcze jak kiedyś. Jesteśmy przy synku każdego dnia, powtarzamy mu, że jest dzielny, i że bardzo go kochamy. Prosimy, pomóżcie nam uratować dziecko, szczęście i sens naszego życie.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki