Zawada gotowa do podłączenia

26 Październik 2015
Mieszkańcy Zawady mogą się już podłączać do nowej sieci kanalizacyjnej. Jej budowa kosztowała 10 mln zł.

- Mieszkańcy od lat czekali na budowę i uruchomienie sieci. Myślę, że teraz szybko zaczną się do niej przyłączać – komentuje Jerzy Żetecki, radny dzielnicy z Zawady. Wtórują mu radna dzielnicy Sylwia Brońska i sołtys Jan Smoter. – Zainteresowanie jest duże. Już teraz mieszkańcy złożyli wiele wniosków o przyłączenie – mówią zgodnie.

W piątek, w siedzibie Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji było wesoło i bardzo uroczyście. Właśnie zakończono odbiór sieci kanalizacyjnej w Zawadzie.

Za 10 mln zł powstało 14 km sieci i trzy tłocznie. – Prace przebiegały bardzo sprawnie, pochwał za dobrą organizację prac było więcej niż skarg – komentował Mariusz Zalewski, przewodniczący zarządu dzielnicy Nowe Miasto.

- Nam też bardzo dobrze się pracowało i żałuję, że to koniec prac w Zielonej Górze. Z chęcią tutaj wrócimy, gdy do wykonania będą kolejne sieci kanalizacyjne – gospodarzy komplementował Wiesław Tarczyński, szef firmy KANWOD z Golina, która była wykonawcą robót. Po podpisaniu ostatecznego protokołu odbioru robót, przekazał pęk kluczy do przepompowni.

Te już działają, pompują ścieki ze starej sieci, która obejmowała część sołectwa. Teraz czas na pozostałych mieszkańców.

Ilu ludzi będzie się chciało przyłączyć? To jedno z pytań, które zadają sobie w Zielonogórskich Wodociągach i Kanalizacji. – Na wszystkie projekty rozbudowy kanalizacji otrzymaliśmy ponad 172 mln zł dofinansowania. Jednak musimy spełnić warunek, że do sieci musi się podłączyć odpowiednia liczba ludzi – tłumaczy Beata Jilek, szefowa ZWiK. Dlatego apeluję do mieszkańców, by nie zwlekali z decyzją. Na przykład, w Krępie podpisaliśmy dopiero dziewięć umów na odbiór ścieków.

To również problem techniczny – ścieki, przy tak niewielkiej ilości, nie płyną stale w sieci i szybko gniją. Efekt – zaczynają śmierdzieć. Jeśli będzie ich więcej, problem zniknie. Jakie jest zainteresowanie mieszkańców podłączeniem? Otrzymaliśmy od ZWiK wykaz wydanych tzw. warunków. To oznacza, że tyle gospodarstw domowych jest zainteresowanych podłączeniem się do sieci. Zawada – 218, Łężyca – 219, Krępa – 76, Drzonków – 42, Racula – 416.

W dwóch ostatnich sołectwach prace jeszcze trwają. Odbiór inwestycji został przesunięty na 15 grudnia. – Wciąż napotykamy na jakieś błędy spowodowane przez poprzedniego wykonawcę i dochodzą nowe roboty – wyjaśnia prezes Jilek. - Główny system już działa i odłączyliśmy starą oczyszczalnię, w Drzonkowie. Ścieki już trafiają do Łężycy.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Rozkopany Drzonków i Racula

Rozkopane są główne ulice. Ale to dobry znak. Bo wreszcie, po latach perturbacji z niesolidnymi wykonawcami, skończy się budowa kanalizacji. Tymczasem, dzięki interwencji wiceministra Waldemara Sługockiego, wodociągi szykują się do kolejnej inwestycji w Łężycy.

Kanalizacja. Terminy są niezagrożone

Po wakacjach wodociągi zakończą kanalizowanie pięciu sołectw. To gigantyczna inwestycja. Widać ją jedynie wówczas, gdy robotnicy rozkopią drogi.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki