Zawada gotowa do podłączenia

26 Październik 2015
Mieszkańcy Zawady mogą się już podłączać do nowej sieci kanalizacyjnej. Jej budowa kosztowała 10 mln zł.

- Mieszkańcy od lat czekali na budowę i uruchomienie sieci. Myślę, że teraz szybko zaczną się do niej przyłączać – komentuje Jerzy Żetecki, radny dzielnicy z Zawady. Wtórują mu radna dzielnicy Sylwia Brońska i sołtys Jan Smoter. – Zainteresowanie jest duże. Już teraz mieszkańcy złożyli wiele wniosków o przyłączenie – mówią zgodnie.

W piątek, w siedzibie Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji było wesoło i bardzo uroczyście. Właśnie zakończono odbiór sieci kanalizacyjnej w Zawadzie.

Za 10 mln zł powstało 14 km sieci i trzy tłocznie. – Prace przebiegały bardzo sprawnie, pochwał za dobrą organizację prac było więcej niż skarg – komentował Mariusz Zalewski, przewodniczący zarządu dzielnicy Nowe Miasto.

- Nam też bardzo dobrze się pracowało i żałuję, że to koniec prac w Zielonej Górze. Z chęcią tutaj wrócimy, gdy do wykonania będą kolejne sieci kanalizacyjne – gospodarzy komplementował Wiesław Tarczyński, szef firmy KANWOD z Golina, która była wykonawcą robót. Po podpisaniu ostatecznego protokołu odbioru robót, przekazał pęk kluczy do przepompowni.

Te już działają, pompują ścieki ze starej sieci, która obejmowała część sołectwa. Teraz czas na pozostałych mieszkańców.

Ilu ludzi będzie się chciało przyłączyć? To jedno z pytań, które zadają sobie w Zielonogórskich Wodociągach i Kanalizacji. – Na wszystkie projekty rozbudowy kanalizacji otrzymaliśmy ponad 172 mln zł dofinansowania. Jednak musimy spełnić warunek, że do sieci musi się podłączyć odpowiednia liczba ludzi – tłumaczy Beata Jilek, szefowa ZWiK. Dlatego apeluję do mieszkańców, by nie zwlekali z decyzją. Na przykład, w Krępie podpisaliśmy dopiero dziewięć umów na odbiór ścieków.

To również problem techniczny – ścieki, przy tak niewielkiej ilości, nie płyną stale w sieci i szybko gniją. Efekt – zaczynają śmierdzieć. Jeśli będzie ich więcej, problem zniknie. Jakie jest zainteresowanie mieszkańców podłączeniem? Otrzymaliśmy od ZWiK wykaz wydanych tzw. warunków. To oznacza, że tyle gospodarstw domowych jest zainteresowanych podłączeniem się do sieci. Zawada – 218, Łężyca – 219, Krępa – 76, Drzonków – 42, Racula – 416.

W dwóch ostatnich sołectwach prace jeszcze trwają. Odbiór inwestycji został przesunięty na 15 grudnia. – Wciąż napotykamy na jakieś błędy spowodowane przez poprzedniego wykonawcę i dochodzą nowe roboty – wyjaśnia prezes Jilek. - Główny system już działa i odłączyliśmy starą oczyszczalnię, w Drzonkowie. Ścieki już trafiają do Łężycy.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Rozkopany Drzonków i Racula

Rozkopane są główne ulice. Ale to dobry znak. Bo wreszcie, po latach perturbacji z niesolidnymi wykonawcami, skończy się budowa kanalizacji. Tymczasem, dzięki interwencji wiceministra Waldemara Sługockiego, wodociągi szykują się do kolejnej inwestycji w Łężycy.

Kanalizacja. Terminy są niezagrożone

Po wakacjach wodociągi zakończą kanalizowanie pięciu sołectw. To gigantyczna inwestycja. Widać ją jedynie wówczas, gdy robotnicy rozkopią drogi.