Św. Florian pozwolił świętować

4 Maj 2013
Kobiety i dziewczęta, mężczyźni i chłopcy, najstarsi i najmłodsi… Członkowie ochotniczych strażach pożarnych gminy Zielona Góra zeszli się w sobotę na uroczystości przed remizą w Zawadzie. Pogoda dopisała. – Jestem szczęśliwy, że św. Florian pozwolił nam się tu dziś spotkać – mówił wójt Mariusz Zalewski.

Okazją było oczywiście strażackie święto obchodzone w dniu św. Floriana 4 maja. Rozpoczęła je msza św. w kościele w Zawadzie, po której uczestnicy i goście przemaszerowali na plac przed miejscową remizą. Udział wzięli szefowie gminnych jednostek OSP i prezes zarządu gminnych OSP wójt Mariusz Zalewski. Byli też radni, w tym m.in. przewodniczący rady Jacek Rusiński, Sylwia Brońska, Ireneusz Rypson, Antonina Ambrożewicz-Sawczuk, a także przedstawiciele Biura Analiz i Rozwoju Urzędu Miasta Zielona Góra z prof. Czesławem Osękowskim na czele.

Obchody były dobrą okazją by docenić stałych i wieloletnich działaczy OSP, ale także by gratulować najodważniejszym, odznaczyć najlepszych i życzyć powodzenia najmłodszym ochotnikom. OSP w gminie liczy siedem jednostek i ponad 300 członków. Dzięki inwestycjom w nowe remizy i wozy bojowe, jednostki rozrastają się. Pokazuje to przykład Jarogniewic, gdzie po zakupie nowego wozu z funduszy LRPO i rozbudowie remizy, do OSP zapisały się wszystkie dzieci i prawie cała młodzież ze wsi.

- Jesteście ludźmi, którzy widzą potrzeby innych, oddają swój czas i wypełniają misję publiczną, której celem jest poczucie bezpieczeństwa lokalnej wspólnoty. A przecież poczucie bezpieczeństwa to chyba najważniejsza ludzka potrzeba – mówił do strażaków wójt Zalewski.

Po uroczystościach przyszedł czas na strażacki poczęstunek przy grillu.

(mi)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki