Sołtys nie chciał dyskutować o Funduszu Integracyjnym

14 luty 2013
Sołtys Zawady Jan Smoter na zebraniu wiejskim wolał rozmawiać o podziale 9.600 zł budżetu sołeckiego niż o podziale 280 tys. zł Funduszu Integracyjnego przyznanego Zawadzie przez miasto

Zebranie w Zawadzie we wtorkowy wieczór było burzliwe. Mimo obfitych opadów śniegu, przyszło na nie ok. 60 mieszkańców wsi. Sołtys Smoter złożył sprawozdanie z wydania budżetu sołectwa w 2012 r. Wyniósł on 9.200 zł i tyle samo wyniesie w tym roku. Sołectwo zaproponowało, by pieniądze przeznaczyć na imprezy, festyny, paczki świąteczne, organizację konkursów i zajęć sportowych. Mieszkańcy postulowali, by położyć nacisk zwłaszcza na organizację czasu wolnego dzieciom i młodzieży. Narzekali, że młodzież dewastuje place zabaw, przystanki autobusowe i inne miejsca publiczne we wsi. Mieli pretensje, że policja nie interweniuje, że jest zbyt mało patroli. – Tutaj operują także nieumundurowane służby policyjne po cywilnemu, których państwo nie rozpoznajecie, a których jest bardzo dużo – tłumaczył wójt Mariusz Zalewski. – Ponadto niebawem pojawią się u nas także patrole straży granicznej, która ma podobne kompetencje jak policja.

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy i mieszkanka Zawady Sylwia Brońska wytknęła sołtysowi Smoterowi, że Rada Sołecka – bez uzgodnienia z zebraniem wiejskim – samowolnie odrzuciła pomysł organizacji w Zawadzie tegorocznej imprezy dożynkowej. – Proszę wyjaśnić mieszkańcom dlaczego – domagała się S. Brońska. Sołtys twierdzi, że w Zawadzie nie ma jeszcze odpowiednich warunków infrastrukturalnych do organizacji tak dużej imprezy. – Lepiej w tym roku zainwestować i porządnie przygotować się do tej imprezy w roku 2014 – mówi J. Smoter.

Tymczasem jednak o pieniądzach na inwestycje we wsi z Funduszu Integracyjnego - sołtys nie chciał rozmawiać na zebraniu. Mimo że propozycje przyznania wsi 280 tys. zł w tym roku i drugie tyle w przyszłym roku chciał przedstawić wiceprezydent Zielonej Góry Krzysztof Kaliszuk. – Nie będziemy o tym dziś rozmawiać – ucinał sołtys.

Ale bezskutecznie, bo głośno sprzeciwili mu się mieszkańcy. – Czegoś tu nie rozumiem. Rozmawiamy tu o jakichś drobnych kwotach, tymczasem mamy ofertę o wiele większych pieniędzy z miasta, a pan nie chce dopuścić wiceprezydenta do głosu, bo uważa pan, że nie warto o tym rozmawiać – mówiła do sołtysa oburzona pani Maria z Zawady.


Oprócz wspomnianych 280 tys. zł w tym i 280 tys. zł w przyszłym roku, po ewentualnym połączniu miasta i gminy Zielona Góra, Zawada dostałaby łącznie 9,3 mln zł na inwestycje do roku 2019. Pieniądze pochodziłyby ze zwiększonego – dzięki połączeniu – udziału miasta w podatku PIT.


J. Smoter, pod presją, zgodził się w końcu na pięciominutowe wystąpienie K. Kaliszuka. Ten zdążył tylko poinformować mieszkańców, że pierwsze wsie (Jany i Zatonie) podzieliły już na zebraniach wiejskich swoje pule środków z funduszu integracyjnego i niebawem środki te zostaną uruchomione. We wsiach ruszą inwestycje wskazane przez mieszkańców. Kilka innych wsi zdecydowało się w ciągu najbliższych dni podjąć takie decyzje na zebraniach.
Po zebraniu sołtys Smoter zapewnił nas, że 26 lutego o godz. 17.00 zwoła specjalne zebranie wiejskie, poświęcone funduszowi integracyjnemu dla Zawady.

(mi)

 

Artykuły powiązane: 

Dla seniorów rehabilitacja, a dla młodych będzie „Piekiełko”

- Nie ma się co rozdrabniać. Do tej pory dawaliśmy radę sfinansować drobne potrzeby, to i teraz damy radę. Więc lepiej wydać pieniądze na konkretny cel, raz, a dobrze - uważa sołtys Zawady Jan Smoter.

Tu nam się naprawdę dobrze żyje

- Zawada piękna jest! I sklepów tyle. Wszystko załatwić można. Wiem, co mówię, bo ja 40 lat w Stożnem mieszkałam. I to był świat deskami zabity – macha ręką Maria Marciniak.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki