Chlor na drodze. Na szczęście to ćwiczenia

30 Wrzesień 2014
Droga pod Zawadą nieprzejezdna. Powywracane samochody pełne rannych, do tego ulatnia się niebezpieczny gaz... Życie ofiar wypadku, ale i mieszkańców pobliskich domów, jest w niebezpieczeństwie! Do akcji ruszają strażacy!

W poniedziałek, tuż po 13.00, droga z Zawady do Janów stawała się coraz bardziej nieprzejezdna. Kierowcy z niepokojem rozglądali się po drodze. Widok był makabryczny: poprzewracane samochody i groźnie „spoglądająca” z pobocza stalowo-szara butla z gazem. Na szczęście, to były tylko ćwiczenia.

Scenariusz przewidywał, że w pobliżu stacji uzdatniania wody zdarzył się drogowy wypadek, z udziałem dziesięciu młodych ludzi. By dodatkowo utrudnić ćwiczenia, z ciężarówki wypadła butla z chlorem. Pojemnik z trującą substancją rozszczelnił się, zagrażając podróżnym i mieszkańcom Zawady.

Do ofiar wypadku drogowego wysłane zostały trzy jednostki OSP: z Zawady, Starego Kisielina i Przylepu. Gdy pojawiło się zagrożenie chemiczne, do akcji ruszyli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Zielonej Górze oraz strażacy z OSP Racula.

- Nasz scenariusz zakładał wypadek drogowy, bo takie zdarzenia to codzienność dla strażaków, dlatego ćwiczyć zawsze warto. Celowo „podkręciliśmy” dramaturgię naszych ćwiczeń, bo właśnie tą drogą dowożony jest chlor do stacji w Zawadzie, więc takie zagrożenie zawsze jest realne – przekonywał Andrzej Gedrange, odpowiedzialny w gminie Zielona Góra za ochronę mieszkańców.

- To świetna okazja do wspólnych ćwiczeń zawodowych strażaków z ochotnikami. Do tego typu ćwiczeń, z użyciem specjalistycznego sprzętu do ochrony chemicznej, dochodzi rzadko - tłumaczył Maksymilian Koperski z Komendy Miejskiej PSP w Zielonej Górze.

W ćwiczeniach pod Zawadą uczestniczyło 26 strażaków ochotników i ponad dziesięciu strażaków zawodowych. Jako pozoranci wystąpili uczniowie liceum ogólnokształcącego w Czerwieńsku.

(kg)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki