Zatoński czosnek kontra Okrasa

12 Maj 2016
Bohaterem kolejnego odcinka serii „Okrasa łamie przepisy” będzie dziki czosnek niedźwiedzi z Zatonia. Kubki smakowe i wyobraźnię, w urokliwym otoczeniu ruin pałacu księżnej Doroty Talleyrand, pobudzi Karol Okrasa. Program zobaczymy w sobotę o 13.10.

Pomysłodawczynią zaproszenia gwiazdy programów kulinarnych do Zatonia jest Małgorzata Torenc ze Stowarzyszenia Nasze Zatonie. Pani Małgosia wyzwała Karola Okrasę na kulinarny pojedynek. W szranki miała stanąć ulubiona przez Okrasę kolendra i zatoński czosnek niedźwiedzi. Znany kucharz podjął rękawicę.

- Kilka tygodni temu Zatonie odwiedzili realizatorzy programu kulinarnego. Zobaczyli łany niedźwiedziego czosnku. Kiedy poznali niezwykłą historię pałacu księżnej Doroty oraz fakt, że na usługach rodziny pracował Marie Antoine Carême - najwybitniejszy kucharz XIX wieku, natychmiast podjęli decyzję - cieszy się Jarosław Skorulski ze Stowarzyszenia Nasze Zatonie, który towarzyszył ekipie na planie.

Okrasa zaproponował trzy potrawy na bazie czosnku. Pierwszą był pieczony na blasze pstrąg z zielonym owsem i dodatkiem pesto z utartego niedźwiedziego czosnku z dodatkiem podpiekanej cytryny. Ten fragment nakręcono na tle ruin pałacu.

Pod Dębem Talleyranda powstała kulinarna wariacja na bazie zupy niebecz, popularnej na pograniczu Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski, opartej o młodą kapustę, świeże warzywa i wędzone żeberka. Do tego Okrasa dodał wodę z kiszonych ogórków i czosnek niedźwiedzi.

W trzecim fragmencie, kręconym w ogródku Małgorzaty Torenc, degustowano lokalne przysmaki, również oparte o dziki czosnek.

- Chwaliliśmy się pierogami ruskimi, makaronem, pesto i kiszonymi liśćmi. Do potraw Małgosi nasz gość dorobił intensywny sos z rosołu na bazie piwnego octu, kości wołowych, szczypiorku, świeżych pomidorów i czosnku. Zapewniam, zatońskie pierogi zatopione w rosołku stworzyły aromatyczną potrawę. Okrasa już wyjechał, ale pozostawił nam trzy przepisy, które możemy włączyć do menu jako lokalny specjał – z dumą opowiada J. Skorulski.

Tuż po ostatnim klapsie, Okrasa rozdawał autografy. Dłuższą chwilę spędził z dziećmi z przedszkoli nr 9 i 30 z Zielonej Góry, które realizując projekt „Błękitna kokarda”, z rodzicami tworzyły książki kucharskie.

- Macie niesamowity potencjał, na bazie czosnku można zbudować całą gamę lokalnych potraw. Dzięki wam inaczej będę patrzył na czosnek i możliwości jego wykorzystania w kuchni – powiedział na pożegnanie Okrasa.

Odcinek „Okrasa łamie przepisy”, z plenerami zatońskiego parku, obejrzymy 14 maja, o godz. 13.10, w TVP1.

(kg)