Zatonie potrafi zachwycić, prawda?

5 Październik 2013
Czy jest taki czas, gdy Zatonie szczególnie zachwyca? – O każdej porze roku jest piękne! – odpowiadają bez namysłu Piotr Przespolewski i Henryk Dzięgiel. A ja przyznaję im rację. Ta wieś potrafi zauroczyć! Zresztą, popatrzcie na zdjęcia.

Mam to szczęście, że odwiedzam Zatonie słoneczną jesienią. A ta akurat zaczyna stroić parkowe drzewa w brązy, czerwienie i złocistości. Bogactwo barw robi wrażenie! I cieszę się, że na rozmowę, z sołtysem oraz prezydentem Stowarzyszenia Nasze Zatonie, umówiłam się w tak urokliwym miejscu. Właściwie, w którą stronę nie spojrzeć, mam piękny widok. Z lewej park i ruiny pałacu, z prawej porośnięte bluszczem ruiny kościółka św. Jana... – Nie bez powodu właśnie tu panią zwabiliśmy – śmieją się Piotr Przespolewski i Henryk Dzięgiel. – To nasza perełka, najpiękniejszy zakątek wsi. Każdego zachwyci, bez wyjątku. Nie mamy wątpliwości.

Panowie pokazują z dumą oprawiony w ramki dowód na to, że Zatonie podoba się nie tylko mieszkańcom. Można powiedzieć, jeszcze ciepły dowód, bo odebrany zaledwie kilka dni wcześniej, podczas uroczystej gali w urzędzie marszałkowskim. Tam rozstrzygnięto konkurs Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2013. Zatonie zostało wyróżnione. I nagrodzone kwotą 1 tys. zł. – Zgłosiliśmy się do tego konkursu po raz pierwszy. To był pomysł Darka Pawlaka ze Stowarzyszenia. Przygotował prezentację, a przecież, niech się pani rozejrzy, naprawdę mamy się czym pochwalić. Stwierdziliśmy, że spróbujemy – tłumaczy sołtys Przespolewski. – I udało się! Przeszliśmy do finału. Zdobyliśmy wyróżnienie.

- Nie liczyliśmy na wygraną, która przypadła w tym roku wsi Lubno w gminie Lubiszyn. Ale wie pani co, my się nawet cieszymy, że nie zajęliśmy pierwszego miejsca! – mówi zagadkowo H. Dzięgiel. – Bo my nie „sprzedaliśmy” wszystkim naszych atutów. Mamy jeszcze parę w zanadrzu. I za rok chcemy zaprezentować się z jeszcze lepszej strony!

Czym Zatonie ujęło komisję konkursową? Bo że zachwycającymi widokami,  nie mam wątpliwości... – To prawda, pięknie u nas. Ale najpiękniejsze jest to, że wszystko zawdzięczamy sobie. Bo mieszkańcy Zatonia potrafią się zintegrować, skrzyknąć, zrobić coś razem dla swojej miejscowości – podkreśla H. Dzięgiel. – Starzy dogadują się z nowymi. A takie przemieszane towarzystwo mamy i w radzie sołeckiej, i w Stowarzyszeniu. I działamy! Cieszy mnie, że coraz lepiej!

- Nie mogłaby się pani teraz zachwycać pałacem, bo zwyczajnie nie byłoby go widać z ulicy. Takie chaszcze tu rosły – opowiada P. Przespolewski. – A mieszkańcy przynieśli swoje narzędzia i park wyczyścili. Tak jak i ruiny po drugiej stronie. Teraz to wygląda! A proszę mi uwierzyć, że było wstrętnie. A nasz kościół? Na remont dachu zbieraliśmy pieniądze od domu do domu...

H. Dzięgiel dorzuca do listy obiekty, którymi Zatonie się chlubi: - Wyremontowana dawna pastorówka, obecnie tętniące życiem przedszkole. Drewniane kapliczki, które powstały podczas pleneru rzeźbiarskiego. Mamy pięć takich cudeniek. Tablice informacyjne i tabliczki z nazwami ulic... Nawet osiedla nowych domków są ładne! – dodaje z uśmiechem.

Te miejsca służą mieszkańcom i przyjezdnym. Tu urządzane są plenerowe imprezy, koncerty, konkursy fotograficzne, tu chętnie zaglądają nowożeńcy, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia... – Marzy nam się jeszcze remont pobliskiego budynku dawnej świetlicy. Miasto dało pieniądze z Funduszu Integracyjnego, zdecydowaliśmy, że pójdą na naprawę dachu. Wójt mocno zabiega o wykupienie terenu przy budynku, który teraz należy do prywatnej osoby. Ech, byłoby pięknie... – wzdycha sołtys.

- Co ten sołtys tak wzdycha! Już jest pięknie! – prostuje prezydent Stowarzyszenia. – Najlepiej przekonać się o tym na własne oczy!

Zatem... Do zobaczenia w pięknym Zatoniu!

Daria Śliwińska-Pawlak

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki