Za tydzień Zielonogórskie Święto Plonów - Dożynki 2021!

2 Sierpień 2021
Zielonogórzanie już po raz siódmy będą obchodzić święto plonów. Na spotkanie z rolniczą tradycją zaprasza… miasto.

Już za tydzień, w sobotę 28 sierpnia, zielonogórskie dożynki! Jedyne takie w Polsce, bo i Zielona Góra jest jedynym miastem w kraju, które ma sołectwa, sołtysów i rolników. Gospodarują na terenie byłych 17 wsi, które w 2015 r. zostały przyłączone do miasta.

- Na terenie dzielnicy Nowe Miasto są 623 gospodarstwa rolne, rolnicy to znaczna grupa w Zielonej Górze, dlatego miasto kontynuuje dawną gminną tradycję - mówi Mariusz Zalewski, dyrektor Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto w magistracie.

Pierwsze dożynki miasto obchodziło sześć lat temu, w Raculi. I choć tegoroczne święto plonów długo stało pod znakiem zapytania przez pandemię, która już drugi rok krzyżuje plany organizatorom, w tym roku - w nieco skromniejszym wymiarze - odbędą się po raz siódmy, w tym po raz trzeci w Zatoniu.

Ze względu na czwartą falę i obostrzenia sanitarne, które jej towarzyszą, do Zielonej Góry nie przyjadą partnerzy z Niemiec, którzy zwykle współorganizują święto i aktywnie w nim uczestniczą. To stara, jeszcze „przedmiejska” tradycja. Tym razem w programie dożynek zabraknie więc występów niemieckich zespołów śpiewaczych, tanecznych, sportowych i muzycznych.

- Po konsultacji z partnerem uznaliśmy, że przekładamy je na rok następny – mówi Weronika Wziętek z Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto.

Jednak najważniejsze elementy dożynkowej tradycji będą zachowane od a do z. Będzie więc msza św. w intencji rolników i mieszkańców Zielonej Góry, korowód i konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a także zabawa i występ gwiazdy wieczoru. A do tego, tegoroczne święto plonów zyska w tym roku przepiękną, nastrojową oprawę Parku Książęcego w Zatoniu.

- To miejsce magiczne - mówi M. Zalewski.

Po przejściu korowodu (prowadzonego przez strażaków w rytm nadawany przez zespół Nasza Łężyca) w okolice ruin pałacu, zacznie się zabawa. Zespół z Łężycy zobaczymy i usłyszymy po raz drugi na scenie w Parku Książęcym, na której wystąpi również dobrze znany zielonogórzanom Zespół Pieśni i Tańca Maki.

- Będą też animacje i zabawy plenerowe dla dzieci, które przyjadą tu z rodzicami, organizowane przez Dom Harcerza, ZGraną Rodzinę, Krainę Eksperymentów i animatorów. M.in. modelowanie samolotów, które potem dzieci puszczą na stawach, malowanie twarzy, tatuaży, bańki mydlane… Dorosłych zapraszamy do Zatońskiego Salonu Sztuki, czyli na targi rzemiosła, na których nie zabraknie obrazów, rzeźb w drewnie, ceramiki i biżuterii, oraz na warsztaty malowania jedwabnych szali - zapowiada W. Wziętek.

- Zadbaliśmy o zachowanie dystansu sanitarnego. W Paku Książęcym dysponujemy dużą powierzchnią, łąką, która pozwala na rozproszenie punktów, w których będą się bawić zielonogórzanie - dodaje szef departamentu.

Ważnym elementem święta będzie rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku zgłoszono ich 10 - w tym cztery tradycyjne i sześć nowoczesnych.

Gwiazdą wieczoru będzie Eleni i jej zespół, którzy z ruin pałacu księżnej Doroty w Zatoniu przeniosą nas muzycznie do kraju filmowego Greka Zorby.

(el)

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki