Za tydzień Zielonogórskie Święto Plonów - Dożynki 2021!

2 Sierpień 2021
Zielonogórzanie już po raz siódmy będą obchodzić święto plonów. Na spotkanie z rolniczą tradycją zaprasza… miasto.

Już za tydzień, w sobotę 28 sierpnia, zielonogórskie dożynki! Jedyne takie w Polsce, bo i Zielona Góra jest jedynym miastem w kraju, które ma sołectwa, sołtysów i rolników. Gospodarują na terenie byłych 17 wsi, które w 2015 r. zostały przyłączone do miasta.

- Na terenie dzielnicy Nowe Miasto są 623 gospodarstwa rolne, rolnicy to znaczna grupa w Zielonej Górze, dlatego miasto kontynuuje dawną gminną tradycję - mówi Mariusz Zalewski, dyrektor Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto w magistracie.

Pierwsze dożynki miasto obchodziło sześć lat temu, w Raculi. I choć tegoroczne święto plonów długo stało pod znakiem zapytania przez pandemię, która już drugi rok krzyżuje plany organizatorom, w tym roku - w nieco skromniejszym wymiarze - odbędą się po raz siódmy, w tym po raz trzeci w Zatoniu.

Ze względu na czwartą falę i obostrzenia sanitarne, które jej towarzyszą, do Zielonej Góry nie przyjadą partnerzy z Niemiec, którzy zwykle współorganizują święto i aktywnie w nim uczestniczą. To stara, jeszcze „przedmiejska” tradycja. Tym razem w programie dożynek zabraknie więc występów niemieckich zespołów śpiewaczych, tanecznych, sportowych i muzycznych.

- Po konsultacji z partnerem uznaliśmy, że przekładamy je na rok następny – mówi Weronika Wziętek z Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto.

Jednak najważniejsze elementy dożynkowej tradycji będą zachowane od a do z. Będzie więc msza św. w intencji rolników i mieszkańców Zielonej Góry, korowód i konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a także zabawa i występ gwiazdy wieczoru. A do tego, tegoroczne święto plonów zyska w tym roku przepiękną, nastrojową oprawę Parku Książęcego w Zatoniu.

- To miejsce magiczne - mówi M. Zalewski.

Po przejściu korowodu (prowadzonego przez strażaków w rytm nadawany przez zespół Nasza Łężyca) w okolice ruin pałacu, zacznie się zabawa. Zespół z Łężycy zobaczymy i usłyszymy po raz drugi na scenie w Parku Książęcym, na której wystąpi również dobrze znany zielonogórzanom Zespół Pieśni i Tańca Maki.

- Będą też animacje i zabawy plenerowe dla dzieci, które przyjadą tu z rodzicami, organizowane przez Dom Harcerza, ZGraną Rodzinę, Krainę Eksperymentów i animatorów. M.in. modelowanie samolotów, które potem dzieci puszczą na stawach, malowanie twarzy, tatuaży, bańki mydlane… Dorosłych zapraszamy do Zatońskiego Salonu Sztuki, czyli na targi rzemiosła, na których nie zabraknie obrazów, rzeźb w drewnie, ceramiki i biżuterii, oraz na warsztaty malowania jedwabnych szali - zapowiada W. Wziętek.

- Zadbaliśmy o zachowanie dystansu sanitarnego. W Paku Książęcym dysponujemy dużą powierzchnią, łąką, która pozwala na rozproszenie punktów, w których będą się bawić zielonogórzanie - dodaje szef departamentu.

Ważnym elementem święta będzie rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku zgłoszono ich 10 - w tym cztery tradycyjne i sześć nowoczesnych.

Gwiazdą wieczoru będzie Eleni i jej zespół, którzy z ruin pałacu księżnej Doroty w Zatoniu przeniosą nas muzycznie do kraju filmowego Greka Zorby.

(el)