W sobotę dni Zatonia

17 Sierpień 2013
Będzie się działo. - Zaczynamy na sportowo, potem na przemian Dzień Zatonia i zakończenie wakacji –uśmiecha się Henryk Dzięgiel ze Stowarzyszenia Nasze Zatonie.

- W czasie wakacji większość ludzi wypoczywa, a wy z Zatonia włączacie trzeci bieg. Nasze Zatonie ma zaledwie dwa lata, a mam wrażenie, że chce dorównać innym działającym na rzecz własnych społeczności o wiele dłużej. Co szykujecie na końcówkę kanikuły?
Henryk Dzięgiel, prezydent Stowarzyszenia Nasze Zatonie: - W tę sobotę już po raz drugi organizowaliśmy Bieg Przełajowy. Pierwszy cieszył się takim powodzeniem, że postanowiliśmy kontynuować imprezę. Startować może każdy, młody i stary, mieszkaniec Zatonia i przyjezdny. Im więcej uczestników tym lepiej.

- Nie dajecie sobie odpoczynku, bo już 24 sierpnia kolejna duża impreza.
- Dzień Zatonia, organizuje już rada sołecka. O 15.00 rozpocznie się msza w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, na której zostaną poświęcone wieńce i dary rolnicze. Potem przenosimy się na plac przedszkolny, gdzie godzinę później rozpocznie się cykl imprez dla dzieci, który potrwa aż do 19.00, może do 20.00. Najmłodsi i trochę starsi będą mogli uczestniczyć w specjalnie przygotowanych konkursach i zabawach. Atrakcji nie zabraknie. Ciekawostka, że w tym roku wyjątkowo, zamiast na boisku piłkarskim, spotykamy się na placu przedszkolnym. Boisko jak dobrze pójdzie będzie w tym czasie „rozbabrane”. Powstanie tam w zupełnie nowe pełnowymiarowe boisko z prawdziwego zdarzenia. Znalazły się bowiem pieniądze z budżetu marszałka i urzędu gminy.

- Na Dniu Zatonia, będzie coś także dla starszych mieszkańców?
- Dla dorosłych przygotowaliśmy zabawy taneczne i dłuższe biesiadowanie. Obowiązkowo będzie ognisko, a orkiestra zadba by było skocznie i do tańca. Pokażemy osiągnięcia naszych mieszkańców, bo mamy się czym pochwalić, zwłaszcza w konkurencjach sportowych. U nas mieszka Bogumił Połoński – znany mistrz kickboxingu, a obecnie trener, panienki Gleisnerówny też są stąd. Wracając do 24 sierpnia, będą też śpiewały dzieci z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, ponieważ nowymi mieszkańcami Zatonia są m.in. pracownicy ZOK. Dzień Zatonia to impreza organizowana przez sołtysa przy wsparciu rady sołeckiej, gminy i sponsorów.

- Kolejną impreza będzie zakończenie lata. To już 1 września.
- Po drodze jeszcze koncert kameralny i dzień seniora. W ramach Dożynek Gminnych postanowiliśmy przygotować „Dzień Latawca”. Muszę przyznać, że cieszymy się z każdej aktywności, a przede wszystkim odzewu wśród mieszkańców. Jesteśmy teraz w parku. Doskonale widać zarówno pałac jaki ruiny XIII wiecznego kościoła po drugiej stronie drogi. Do niedawna to wszystko było zarośnięte. To był nasz pomysł i nasz czyn społeczny. Stwierdziliśmy, że nasza historia to wielka sprawa i tak dalej być nie może. 

- Dziękuję.

Krzysztof Grabowski

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki