Tajemnicze postaci w Zatoniu

20 Sierpień 2021
Na tle ruin pałacu w Zatoniu wyglądają jak zjawy: pan w cylindrze i dama z parasolką. - To Aleksander Humboldt i księżna Dorota - zdradza Jacek Starościc, który podarował instalację. W Parku Książęcym wciąż coś się dzieje. Fundatorzy dokładają swoje cegiełki do zabytkowej przestrzeni.

A właściwie rośliny. Każdy może np. kupić i zasadzić drzewo lub krzew. W „Łączniku” prezentujemy kolejnych fundatorów. - Dzięki nim w parku posadziliśmy już 16 drzew i 12 krzewów. Teraz mamy pierwszy obiekt małej architektury - wylicza Agnieszka Kochańska, architekt krajobrazu i miejski ogrodnik, która prowadzi rewitalizację parku.

Instalacja ma nie rzucać się za bardzo w oczy. Dwie postaci wycięto ze stalowej płyty. Przedstawiają tajemniczą, dystyngowaną parę.

Skoro to Park Książęcy, dama jest zapewne księżną Dorotą. A kto jej towarzyszy?

- Potwierdzam, to księżna Dorota, która zaprosiła do siebie na spacer Aleksandra Humboldta, znanego niemieckiego przyrodnika i podróżnika. Dzisiaj jego imię nosi uniwersytet w Berlinie. Znali się. Bywał w Zatoniu - śmieje się Jacek Starościc, fundator instalacji. I dodaje, że to po trosze jego prywatna historia.

- W tym roku kupiliśmy działkę w Górzykowie, na której kiedyś była winnica. To prezent na 20. rocznicę ślubu. Postanowiliśmy ją odnowić i nazwaliśmy ją Winnica Aleksandra - tłumaczy Stella Starościc. - Jestem bardzo podekscytowana. Za kilka lub kilkanaście lat będziemy w miłym towarzystwie winiarzy.

Wraz z dawną winnicą Starościcowie kupili również zabytkową willę, w której przed laty mieszkał pastor z Sulechowa - Wilhelm Wegener. Pastor był przyjacielem Humboldta, wcześniej razem studiowali na uniwersytecie Viadrina. Podróżnik bywał na winnicy w Górzykowie. Bywał również u księżny Doroty w Zatoniu, o czym przypomina wielki platan w parku nazwany jego imieniem.

- Humboldt był u nas w Górzykowie na wakacjach i księżna Dorota zaprosiła go do siebie. Może chciała z nim tylko porozmawiać, a może miał jej coś doradzić w sprawie parku? - J. Starościc tłumaczy genezę spaceru pary.

Instalacja stoi od czwartku na tyłach pałacu, przy ścieżce do stawu. Idealnie nadaje się do pamiątkowego zdjęcia.

(tc)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki