Maria Idzikowska: - Połączenie? Serce jest w rozterce

13 Lipiec 2013
- Zdecydowaliśmy się z mężem - bierzemy kredyt i przeprowadzamy się do Zatonia. To piękna wieś. Historyczna. Teraz przez okno mam widok na łąki i krowy – mówi Maria Idzikowska.

- Jestem zaskoczony. Miałem panią za rasowego mieszczucha, co to z uporem maniaka przerabia starą halę fabryczną na galerię, a pani się raptem wyprowadziła na wieś. Co prawda, to nie żadna zapadła wieś na krańcu świata, tylko piękne Zatonie, ale jednak…
Maria Idzikowska, właścicielka Galerii Sztuki w Starej Fabryce: - Zawsze chciałam mieszkać na wsi, tymczasem przez wiele lat mieszkałam w bloku z wielkiej płyty. Ja jestem wsiowa dziewczyna. Często, po skończonej pracy, zamiast do domu jechaliśmy z mężem poza miasto. Chociażby poleżeć sobie na łące w Zatoniu. Zaraz robiło mi się lepiej. W końcu trzy lata temu zdecydowaliśmy się – bierzemy kredyt i przeprowadzamy się do Zatonia. To piękna wieś. Historyczna. Teraz przez okno mam widok na łąki i krowy.

- To jednak wieś niezbyt rolnicza.
- Kilku rolników jeszcze jest. Na przykład dwóch hodowców krów. One pasą się tuż obok. Z siostrą bierzemy kijki i zaganiamy je do obory. W zamian dostajemy mleko.

- Jednak pracuje pani i działa w mieście?
- Tak. Jak kupowaliśmy dom, to zaproponowałam, żeby moja siostra przeprowadziła się do nas z Radomia. Ona była nauczycielką. Nie będziesz się nudziła, będziesz działać. Ja już mam co robić – przekonywałam ją. Działamy obydwie.

- Stworzyła pani nowe miejsce na mapie Zielonej Góry – Zaułek Artystów. Mało komu coś takiego się udało.
- Zgadza się, chociaż nie funkcjonuje to tak, jak sobie wymarzyłam. Tu, na Fabrycznej, byłam pierwsza. Galeria funkcjonuje od 1995 r. Zorganizowałam kilkadziesiąt imprez. Prowadzę taki specyficzny pamiętnik z różnych działań. Wyszło ich koło 200.

- Słyszałem, że zaczynała pani w fabryce.
- Takie były czasy. Tuż po studiach, w 1980 r. pracowałam w Novicie. Jako specjalistka ds. kultury. Tam na halach fabrycznych zorganizowałam wystawę zdjęć Czesława Łuniewicza „Ontogeneza” przedstawiających piękne akty matki z dzieckiem. Wezwał mnie dyrektor i mówi z naganą: „Pani Idzikowska, robotnicy oglądają gołe dupy, zamiast pracować!” To miał być sojusz świata pracy ze światem kultury. To go robiłam. Później organizowałam Galerię ART., a teraz od lat jestem na swoim. Kultura to nie jest biznes. Jak mówi znajomy artysta – jesteśmy na końcu łańcuszka pokarmowego. Na szczęście lubię działać i daje mi to satysfakcję, chociaż ruch jest mały.

- Do Zatonia galerii jednak pani nie przeniesie?
- Nie. Chociaż w ruinach kościoła, gdyby go przeszklić i przykryć dachem, można byłoby zrobić ciekawą galerię.

- Stworzyliście w Zatoniu ciekawe stowarzyszenie – nowi mieszkańcy integrują się ze starymi. Nie traktują wsi tylko jako sypialnię.
- Zawsze nam zależało, żeby się integrować. Stowarzyszenie Nasze Zatonie liczy 32 członków. Starych i nowych mieszkańców. Zatonie jest wspaniałym miejscem do różnych działań. Na przykład, w tę sobotę jedziemy, w 16 osób, na warsztaty wypalania ceramiki. Ja to nazwałam „glinowanie”. Od grillowania. Organizujemy plenery, przedstawienia teatralne. We wrześniu organizuję wystawę ku czci Ireny Bierwiaczonek – „Oblicza kobiecości”. Pokażemy prace Ireny, jej ojca, Olgierda, i córki, Weroniki. Ciekawe. Oczywiście, więcej się będzie działo przy Fabrycznej.

- Co pani myśli o połączeniu miasta z gminą?
- Mam ambiwalentne uczucia. Będę musiała dokładnie przejrzeć zapisy Kontraktu Zielonogórskiego. Serce jest przeciw – bo boję się o sielską wieś i piękne widoki. Żeby ich nie zniszczyć. Ale rozum jest za. Bo dzięki połączeniu i większemu miastu będzie można więcej zrobić. To pewne.

- Dziękuję.

Tomasz Czyżniewski

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki