Drugie życie pałacu w Zatoniu

11 Czerwiec 2018
Wreszcie! Rusztowania otoczyły ruiny pałacu w Zatoniu. Obiekt ma być zabezpieczony i oświetlony. Do świetności ma być również przywrócony park okalający pałac. Tu kiedyś mieszkała księżna Dorota de Talleyrand-Périgord.

To właśnie ze względu na osobę Doroty i projektanta parku Petera Lenne, zatoński kompleks jest historyczną perełką Zielonej Góry.

- Warszawa ma swój Wilanów, a Zielona Góra Zatonie – często powtarza Jarosław Skorulski, prezes Stowarzyszenia Nasze Zatonie, który od lat walczy o przywrócenie świetności parku. Po raz pierwszy pojawił się tutaj z młodzieżą szkolną, w 2003 r., by uporządkować fragment parku. Cztery lata później zamieszkał w Zatoniu. W dawnej stajni.

- Cały czas chodziło o to, by odnowić park i zrobić coś z ruinami pałacu. Skoro zostałem stajennym księżnej, to trzeba było zadbać o otoczenie – śmieje się Skorulski. Stoimy przed rusztowaniami otaczającymi budynek. Przetarg wygrała firma Zakład Remontowo-Budowlany Maciej Jakuboszczak. Zakończenie prac przewidziane jest na 31 października tego roku. Za 5,5 mln zł zostaną zabezpieczone mury pałacu, uzupełnione ubytki i obiekt zyska iluminację. To fragment projektu „Zachowanie i wykorzystanie historycznych krajobrazów parkowych w Branitz i Zatoniu”, realizowanego przez magistrat we współpracy z niemieckim Cottbus.

- Pałac ma zostać zabezpieczony jako trwała ruina w taki sposób, aby można było bezpiecznie wejść do środka – tłumaczy Barbara Bielinis-Kopeć, wojewódzki konserwator zabytków. - Utrwalona będzie jego oryginalna substancja i to jest najważniejsze. Ruiny pobudzają wyobraźnię, są autentyczną pamiątką przeszłości. Nie zawsze trzeba je odbudowywać a w ich wnętrzu można organizować różne wydarzenia, dla których będą stanowić piękne tło.

Zabezpieczenie ruin to dopiero początek prac w Zatoniu. Już wcześniej uporządkowano część parku, odsłaniając historyczne osie widokowe tak, jak je zaprojektował Lenne w XIX wieku. Wkrótce ma być ogłoszony przetarg na wykonanie kolejnych prac w parku, m.in. odnawiających ścieżki, altanę i fontanny.

- W drugim etapie m.in. zostanie odnowiona oranżeria stojąca obok pałacu – J. Skorulski prezentuje wizualizację. – W oranżerii będzie można organizować np. spotkania i wystawy.

Tutaj, w starych murach zostaną zastosowane nowoczesne rozwiązania. Ważne, że będzie to miejsce, z którego będą mogli skorzystać goście i turyści. To dla nich powstanie z boku parku specjalny parking i informacja turystyczna.

- Podczas dyskusji o połączeniu mówiliśmy, że dajemy sobie szansę, a duży może więcej. I obietnic dotrzymaliśmy, czego dowodem jest ta piękna sala - mówił miesiąc temu wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk, podczas otwarcia świetlicy w Zatoniu. I zapowiedział: - Teraz zrewitalizujemy park.

Dwa tygodnie później w parku pojawili się robotnicy z rusztowaniami.

- Jak skończymy, to w Zatoniu będzie cudnie i zjawiskowo – podsumowuje prezydent Janusz Kubicki.

Prace budowlana jeszcze trwają a J. Skorulski już planuje wydawnictwa i akcje promujące Zatonie. – Chcemy przybliżać zielonogórzanom sylwetkę księżnej Doroty. Teraz Stowarzyszenie Nasze Zatonie organizuje trzecią już wycieczkę jej śladami, pod hasłem „Powrót do źródeł”. W programie zwiedzanie pięknych pałaców w dawnym księstwie Kurlandii i Semigalii, należących do jej ojca i dziadka. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc – zachęca J. Skorulski. Informacje na stronie stowarzyszenia: naszezatonie.pl.

Tomasz Czyżniewski

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki