Będzie gwarno, wesoło i smacznie!

26 Sierpień 2016
- To będzie już drugie święto dzielnicy Nowe Miasto. Zapraszamy 27 sierpnia, w sobotę, do Zatonia. Będzie wesoło i smacznie – zachwala Mariusz Zalewski, przewodniczący zarządu dzielnicy.

Święto dzielnicy Nowe Miasto jest kontynuacją długoletniej tradycji w postaci organizacji najpierw tradycyjnego święta plonów, a potem święta gminy wiejskiej Zielona Góra.

- Nie pamiętam, kiedy pierwszy raz obchodziliśmy gminne dożynki. Doskonale za to pamiętam, dlaczego kilka lat temu postanowiliśmy przekształcić tą wybitnie rolniczą uroczystość w święto samej gminy – tłumaczy M. Zalewski.

Powód był prosty, rok za rokiem kolejne sołectwa przekształcały się w podmiejskie sypialnie. W gminie mieszkało i pracowało coraz mniej rolników. Co nie przeszkadzało w nawiązywaniu do chłopskiej tradycji również podczas obchodów święta gminy.

Kontynuację święta zagwarantował jeden z zapisów Kontraktu Zielonogórskiego, ale już pod nową nazwą – święta dzielnicy Nowe Miasto.

- W kampanii połączeniowej wielokrotnie obiecywałem kontynuację najważniejszego święta gminy. Życzę wszystkim udanej zabawy - prezydent Janusz Kubicki zaprasza do Zatonia.

Czy oprócz nazwy coś jeszcze uległo zmianie?

- Święto dzielnicy to okazja do wspólnej zabawy. Również i tym razem, w Zatoniu, nie zabraknie śmiechu i żartów. Program zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, byle nam tylko pogoda dopisała – martwi się nieco szef zarządu dzielnicy.

Ukłonem w stronę tradycji będą dwa punkty programu. Ten pierwszy to turniej sołectw. Konkurencje będą zabawowe, np. bieg w workach, rzut beretem czy przeciąganie liny. Zeszłoroczny turniej wygrała Ochla. Do którego sołectwa trafi w tym roku główna nagroda (bon na 700 zł), zobaczymy. Drugi żelazny punkt programu to tradycyjny konkurs wieńca dożynkowego.

- To są prawdziwe dzieła sztuki. Wszystkie wykonane ręcznie. Najpiękniejsze wezmą udział w wojewódzkich finałach wieńców dożynkowych. Potem trafią do kościołów i świetlic jako stały element dekoracyjny – informuje M. Zalewski.

Do konwencji ludowego święta nawiąże także konkurs kulinarny adresowany do tych, którzy będą się chcieli pochwalić smakiem domowego smalcu oraz kiszonych ogórków. Kto może wziąć udział w konkursie? Każdy chętny. Jest tylko jeden warunek, przynajmniej dzień wcześniej trzeba zgłosić wolę wystartowania w konkursie u swojego sołtysa. Kto będzie oceniał smak i jakość domowych smakołyków? Ten wielki ciężar spadnie na barki specjalnej komisji powołanej przez zatońską radę sołecką.

Na smakoszy czekać będzie jeszcze jedna atrakcja. Mieszkańcy Zatonia zaprezentują potrawy, które zostaną przygotowane na bazie rosnącego tu czosnku niedźwiedziego. Co konkretnie, to na razie tajemnica.

Dla miłośników gier plenerowych przygotowano zabawę „W poszukiwaniu zaginionego diademu księżnej Doroty”. W grze może wziąć udział dowolna liczba drużyn, każdy zespół może liczyć do pięciu osób. Jeśli niepełnoletni zechce sam wziąć udział w zabawie, będzie potrzebna pisemna zgoda rodziców. Gra zostanie przeprowadzona w sąsiedztwie ruin zamku Doroty de Talleyrand-Périgord, w godz. od 16.00 do 18.00. Chętni proszeni są o wcześniejsze zgłoszenia: tel. 602 712 734 lub mail: lubuscyeuroposzukiwacze@gmial.com. Termin zgłoszeń upływa 26 sierpnia. Organizatorzy przygotowali nagrody dla trzech najlepszych drużyn, dla pozostałych – pamiątkowy dyplom wypalony na desce.

Szczególnie kusząco zapowiada się występ znakomitego zespołu cygańskiego Terno. A dla miłośników tańców przygotowano potańcówkę. Początek – godz. 20.30.

- W Zatoniu czekać będą na zmotoryzowanych bezpłatne parkingi. Ich położenie wskażą druhowie z OSP – zapewnia przewodniczący zarządu dzielnicy.

Ale na święto dzielnicy będzie można także dojechać bezpłatnym autobusem MZK - linią 30B, która będzie kursowała zgodnie z sobotnim rozkładem jazdy. Zielonogórzanie będą mogli także skorzystać z dodatkowych czterech kursów bezpłatnego autobusu jadącego od dworca PKP do Barcikowic przez Zatonie. Pierwszy kurs o godz. 13.15.

Święto dzielnicy organizowane jest przy współpracy z zaprzyjaźnionymi gminami niemieckimi: Neuzelle, Peitz i Neuhasen-Spree z funduszy Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.

(pm)

ŚWIĘTUJEMY W ZATONIU

Sobota, 27 sierpnia:

* 14.00 – msza w intencji mieszkańców Zielonej Góry,
* 15.00 – przywitanie gości z udziałem orkiestry Komptendorf z gminy Neuhausen-Spree, otwarcie święta,
* 15.10 – występy gmin partnerskich z Niemiec,
* 15.30 – występy wokalne i taneczne dzieci ze szkół dzielnicy Nowe Miasto,
* 16.30 – ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród,
* 17.00 – pokazy sportowe i taneczne - kyokushin karate, zumba, taniec orientalny, rock’n’roll akrobatyczny grupy SKT Mega Dance,
* 17.30 – wielkie polsko-niemieckie kulinarne kotłowanie,
* 17.30 – ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród,
* 18.00 – koncert Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno,
* 19.30 – występy lokalnych zespołów śpiewaczych (Bolero, Wrzos, Nasza Łężyca, Raculanka),
* 20.30 – zabawa taneczna.

Dodatkowe atrakcje:
* Park Rozrywki dla dzieci - konkursy i gry zręcznościowe, artystyczne malowanie twarzy, dmuchańce, zabawy z clownem Bodzio,
* degustacja wina i miodu,
* pokazy strażackie jednostek OSP,
* turniej sołectw,
* konkursy wieńca dożynkowego i kulinarny (smalec z ogórkiem, ciasta i ciasteczka),
* zatońskie smaki – degustacja potraw na bazie niedźwiedziego czosnku,
* Quest – zabawa terenowa przy ruinach pałacu Księżnej Doroty
* miasteczko Falubaziaków.