W Suchej mamy światłowód. Co to oznacza? Szybki internet!

14 Czerwiec 2013
– W naszej miejscowości ze stałego łącza korzysta zaledwie kilka gospodarstw, ale wreszcie to się zmieni – mówił sołtys Suchej, Ireneusz Rypson.

Lubuskie jest na półmetku inwestycji informatycznej „Szerokopasmowe Lubuskie”. Właśnie oddano do użytku węzeł Drzonków-Sucha, dzięki któremu ponad 50 tys. mieszkańców uzyska dostęp do szybkiego internetu.

Sucha takiego najazdu vipów nie przeżyła prawdopodobnie nigdy w swojej długiej historii. Na czele marszałek Elżbieta Polak i Paweł Sługocki, dyrektor Departamentu Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, potem ścisły zarząd dawnej Telekomunikacji Polskiej, czyli obecnie Orange Polska. To tylko część gości przybyłych do niewielkiego zielonogórskiego sołectwa. Powodem przybycia tylu ważnych gości było podłączenie lubuskiego światłowodu do globalnej sieci. Przed pokazem przygotowanym przez Orange, przedstawiciele zarządu firmy wyjaśniali, dlaczego otwarcie „węzła” w Suchej jest aż tak ważne.

- Budujemy światłowód, który daje prawie nieograniczone możliwości końcowemu użytkownikowi. To sieć otwarta, z której będzie mógł skorzystać każdy dostawca internetu. Lubuskie jest ewidentnym liderem sieci szerokopasmowych na tle kraju – podkreślił Piotr Muszyński, wiceprezes firmy Orange Polska, wykonawca projektu.

Z zakończenia kolejnego etapu projektu „Szerokopasmowe Lubuskie” cieszyła się także marszałek, Elżbieta Polak.

- Steve Jobs powiedział kiedyś, że „Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają”. Myślę, że myślimy nowocześnie i wyprzedzamy przez to pozostałych. W ramach LRPO przeznaczyliśmy na to zadanie 52 mln złotych. W regionie zniknie ok. 80 procent tzw. białych plan – dodała marszałek województwa.

Informacjom inwestorów i wykonawców projektu przysłuchiwał się sołtys Suchej, Ireneusz Rypson, który jest osobiście zainteresowany postępem telekomunikacyjnym w sołectwie.

– Internetowe prędkości, oferowane nam do tej pory, były o wiele mniejsze od tych deklarowanych na papierze. W praktyce pozostawał nam tylko internet radiowy. Ale jego szybkość i stabilność jest bezpośrednio zależna od pogody. W Ługowie jest jeszcze gorzej. Nie ma nawet dostępu do radiowego sygnału. Otrzymałem zapewnienie z Orange, że za miesiąc będziemy mieć łącza o takiej prędkości transferu, za jaką zapłacimy – komentował sołtys Suchej.

Kulminacyjnym punktem spotkania było „zespawanie” dwóch końców niewiele grubszego od włosa światłowodu oraz jego późniejsze „wdmuchiwanie” w izolacyjną osłonę. „Szerokopasmowe Lubuskie” to 1.449 km sieci szerokopasmowej docierającej do 326 miejscowości. Realizację projektu rozpoczęto pod koniec 2010. Zakończenie całego projektu zaplanowano na druga połowę 2014 roku.

(kg)