Rozmowy o połączeniu w Starym Kisielinie

14 Grudzień 2012
- Pieniądze są ważne, ale ważna jest też atmosfera wiejska. To nasz atut – mówiono w poniedziałek wieczorem w Starym Kisielinie, na spotkaniu w sprawie połączenia miasta z gminą.

Stary Kisielin to specyficzna wieś. Położona najbliżej granic miasta, tuż za rogatkami. Na jej obrzeżach, o przysłowiowy rzut beretem, przebiegać będzie obwodnica prowadząca do Lubuskiego Parku Naukowo-Technologicznego i podstrefy ekonomicznej, położonej w sąsiednim Nowym Kisielinie. - Miasto i gmina żyją w symbiozie i chcemy tę symbiozę sformalizować – stwierdził prezydent Janusz Kubicki. – Nie chcemy się cofać w rozwoju, jak Wałbrzych czy Jelenia Góra. Lepszym wzorem jest Rzeszów, który przyłączył okoliczne sołectwa i ludzie zaczęli się do tego miasta sprowadzać.

Szkopuł w tym, że przyłączając poszczególne sołectwa nie korzysta się ze specjalnego bonusa w postaci większego udziału w podatku PIT. Taką gwarancję daje zgodne połączenie dwóch gmin w całości i ten wariant jest przedmiotem dyskusji w Zielonej Górze. – Cała pula pieniędzy z tego bonusa będzie przeznaczona na inwestycje na terenach dzisiejszej gminy wiejskiej – podkreślił J. Kubicki.

- Pieniądze są ważne, ale ważna jest także atmosfera wiejska. To jest nasz atut – stwierdził znany w regionie winiarz i mieszkaniec gminy wiejskiej Roman Grad. – Dla mnie ważne jest także to, czy dzięki połączeniu gmin moje dzieci znajdą pracę w mieście. Bo dziś młodzi ludzie emigrują z Zielonej Góry.

- Jest pan winiarzem i wie pan, ile czasu i wysiłku kosztowała walka o kształt ustawy legalizującej sprzedaż lokalnego wina – odpowiadał prezydent. – Gdyby kilka lat temu ktoś powiedział, że nie warto podejmować tej walki, to czy cokolwiek by się zmieniło? Tak samo jest z rozwojem miasta. Uważam, że warto połączyć potencjały naszych gmin, właśnie z myślą o przyszłości naszych dzieci. Kubicki zwrócił uwagę na paradoks towarzyszący argumentom przeciwników połączenia: - Dziś wszyscy narzekamy, a jednocześnie mówimy, że nic nie warto robić, żeby to zmienić.

Radna gminy Antonina Ambrożewicz-Sawczuk wróciła do sprawy zmniejszenia liczby radnych w połączonym samorządzie (dziś jest 25 radnych w mieście i 15 radnych w gminie, a po połączeniu będzie ich łącznie 25). Stwierdziła, że lokalnym stowarzyszeniom będzie trudno dostać się do nowej rady, w której dominuje polityka spod szyldów PO, PiS i SLD.

– Jeśli będziemy znowu mówić ile stracą radni, to wrócimy do polityki – odparł Kubicki. – Żadna rura kanalizacyjna ani żaden chodnik w mieście nie należą ani do PO, ani do PiS ani do SLD. W radzie miasta nie ma radnego z Chynowa ani z Jędrzychowa, a w obu tych dzielnicach inwestujemy bardzo dużo.

Potyczki słowne na tyle zaangażowały kilku uczestników spotkania, że zabrakło czasu i inwencji, by porozmawiać o Funduszu Integracyjnym, czyli puli 283 tys. zł z budżetu miasta dla Starego Kisielina na rok 2013 i drugie tyle na rok 2014. Na szczęście przewodniczący Rady Sołeckiej Starego Kisielina Kazimierz Poniatowski wręczył prof. Czesławowi Osękowskiemu listę 15 szczegółowych i merytorycznych pytań dotyczących połączenia. – Oczekujemy odpowiedzi pana prezydenta na łamach „Łącznika Zielonogórskiego” – dodał Poniatowski.

(mi)

Artykuły powiązane: 

Rada sołecka pyta – prezydent odpowiada

- Czy miasto po połączeniu zamierza przeznaczyć środki na utrzymanie działalności społecznej OSP tak ważnej obecnie dla mieszkańców gminy – pyta rada sołecka ze Starego Kisielina. – Tak, zachowamy OSP – odpowiada prezydent Janusz Kubicki.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki