Pi-stacja w Kisielinie

17 Marzec 2017
Co roku, 14 marca obchodzony jest Światowy Dzień Liczby Pi. Nieprzypadkowo. Według anglosaskiego sposobu zapisywania daty, najpierw podajemy miesiąc, a potem dzień i rok. W takim zapisie 14 marca to 3,14, a to - jak pamiętamy ze szkoły - przybliżenie liczby pi.

W tym dniu na całym świecie organizowane są konkursy matematyczne. W szkole podstawowej w Starym Kisielinie również nie zapomnieliśmy o takim wydarzeniu. Nauczycielki matematyki – Alicja Niedziela oraz Anna Cebulska-Boguniewicz, z pomocą studentów matematyki z Uniwersytetu Zielonogórskiego, zorganizowały międzyszkolny konkurs „Pi-stacja”. Był to konkurs w formie gry miejskiej, tzn. zadania były rozmieszczone na terenie Starego Kisielina i UZ przy ul. Podgórnej. W zabawie brali udział uczniowie klas 4-6 ze szkół z Drzonkowa, Ochli, Przylepu, Zawady oraz Starego Kisielina. Uczestnicy mieli za zadanie w jak najszybszym czasie dotrzeć do wyznaczonych punktów i rozwiązać tam zadania, za które otrzymywali punkty. Zawodnicy musieli m.in. policzyć koszt zakupów, obliczyć koszt wycieczki oraz zapamiętać jak najwięcej cyfr z przybliżenia liczby pi. W całym konkursie ważny był czas, ale przede wszystkim odpowiednio dobrana strategia i umiejętność pracy w grupie.

Na najwyższym stopniu podium stanęli uczniowie ze szkoły podstawowej w Przylepie, tuż za nimi drużyna ze szkoły w Drzonkowie. Trzecie miejsce zajęli uczniowie ze szkoły w Starym Kisielinie. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy dostali mały poczęstunek – ciasteczka w kształcie liczby pi! Uczestnikom konkursu bardzo podobała się taka forma współzawodnictwa oraz nauki matematyki.

(an)