Pi-stacja w Kisielinie

17 Marzec 2017
Co roku, 14 marca obchodzony jest Światowy Dzień Liczby Pi. Nieprzypadkowo. Według anglosaskiego sposobu zapisywania daty, najpierw podajemy miesiąc, a potem dzień i rok. W takim zapisie 14 marca to 3,14, a to - jak pamiętamy ze szkoły - przybliżenie liczby pi.

W tym dniu na całym świecie organizowane są konkursy matematyczne. W szkole podstawowej w Starym Kisielinie również nie zapomnieliśmy o takim wydarzeniu. Nauczycielki matematyki – Alicja Niedziela oraz Anna Cebulska-Boguniewicz, z pomocą studentów matematyki z Uniwersytetu Zielonogórskiego, zorganizowały międzyszkolny konkurs „Pi-stacja”. Był to konkurs w formie gry miejskiej, tzn. zadania były rozmieszczone na terenie Starego Kisielina i UZ przy ul. Podgórnej. W zabawie brali udział uczniowie klas 4-6 ze szkół z Drzonkowa, Ochli, Przylepu, Zawady oraz Starego Kisielina. Uczestnicy mieli za zadanie w jak najszybszym czasie dotrzeć do wyznaczonych punktów i rozwiązać tam zadania, za które otrzymywali punkty. Zawodnicy musieli m.in. policzyć koszt zakupów, obliczyć koszt wycieczki oraz zapamiętać jak najwięcej cyfr z przybliżenia liczby pi. W całym konkursie ważny był czas, ale przede wszystkim odpowiednio dobrana strategia i umiejętność pracy w grupie.

Na najwyższym stopniu podium stanęli uczniowie ze szkoły podstawowej w Przylepie, tuż za nimi drużyna ze szkoły w Drzonkowie. Trzecie miejsce zajęli uczniowie ze szkoły w Starym Kisielinie. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy dostali mały poczęstunek – ciasteczka w kształcie liczby pi! Uczestnikom konkursu bardzo podobała się taka forma współzawodnictwa oraz nauki matematyki.

(an)                                         

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki