Wybieramy projekt pomnika Huszczy

29 Maj 2017
W Zielonej Górze powstanie rondo i pomnik Andrzeja Huszczy! Informację tę potwierdził na konferencji prasowej prezydent Janusz Kubicki. Udział w niej wzięli także prezes ZKŻ SSA - Zdzisław Tymczyszyn oraz legenda zielonogórskiego żużla - Andrzej Huszcza.

Skąd pomysł na pomnik Huszczy?

- Chcielibyśmy, by jedno z miejskich rond zostało poświęcone dyscyplinie, którą wszyscy znają w Zielonej Górze i nie tylko, czyli speedway’owi, stąd pierwsza koncepcja, by rondo nosiło imię Andrzeja Huszczy. Potem pojawiła się koncepcja, by za tym rondem stanęła rzeźba legendy zielonogórskiego żużla Andrzeja Huszcza – wyjaśnił prezydent Janusz Kubicki.

Do prezydenckiej inicjatywy dołączyli działacze klubowi.

- Chcemy zaangażować kibiców, by mieli wpływ na wygląd tego pomnika – dodał prezes ZKŻ SSA, Zdzisław Tymczyszyn.

Sam uhonorowany próbował pomnikowej inicjatywie nadać bardziej uniwersalny charakter.

- To dla mnie wielkie wyróżnienie. Będzie to zwieńczenie całej mojej kariery. Ale dla mnie to rondo będzie rondem wjazdowym do miasta, rondem wjazdowym na żużlowy stadion – podkreślił A. Huszcza.

- To będzie wizytówka miasta – dodał J. Kubicki. Koszt realizacji ronda oscyluje między 9 a 10 mln zł.

A. Huszcza, jako lider Falubaz Zielona Góra, poprowadził drużynę po cztery złote medale DMP oraz trzykrotnie po Mistrzostwo Polski Par Klubowych. W finałach Indywidualnych Mistrzostw Polski może poszczycić się dwoma medalami brązowymi oraz jednym srebrnym i złotym. Huszcza jest symbolem przywiązania do klubowych barw. Od momentu zdania licencji w 1975 roku aż przez 31 sezonów reprezentował klub z Zielonej Góry, aby w 2006 związać się z PSŻ Poznań. Andrzej Huszcza 31-krotnie reprezentował narodowe barwy Polski, zdobył dwa brązowe medale drużynowych mistrzostw świata w 1978 oraz 1980 r. Za wieloletnie starty z orłem na piersi został niedawno nagrodzony nominacją do Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski.

(mz)

Tu możesz głosować