Racula. Tak było kiedyś, tak jest dziś

20 Lipiec 2015
Wyobraź sobie, że idziesz przez Raculę. Przed budynkami widzisz duże zdjęcia. A na nich te same obiekty, ale... sfotografowane wiele lat temu! Ciekawi cię, jak wyglądała dawna Racula? A może masz w domu takie stare zdjęcia? Przynieś je organizatorom zabawy!

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Tomasz Sroczyński, do niedawna sołtys Raculi, teraz wiceprzewodniczący rady miasta, pokazuje nam starą pocztówkę z 1910 r. Racula liczyła wtedy 800 mieszkańców, którzy mogli zabawić się, zjeść lub wypić w jednej z trzech knajpek działających we wsi. To była restauracja Czarny Orzeł.

I to właśnie z takich starych pocztówek i zdjęć (również powojennych) ma powstać wielka uliczna galeria.

- Gdy zastanawialiśmy się jak uczcić rocznicę 700-lecia powstania Raculi, wpadliśmy na pomysł pokazania obiektów, które kiedyś tu się znajdowały, bądź przetrwały w naszej miejscowości do czasów obecnych – tłumaczy T. Sroczyński. – Jednocześnie przypomnimy historię naszej miejscowości i zafundujemy sobie sympatyczną zabawę. Zdjęcia, które nam przyniosą lub przyślą mieszkańcy, zeskanujemy i wielokrotnie powiększymy.

Zostaną one wydrukowane w formie plakatów lub billboardów i trafią przed budynki, które zostały sfotografowane. Każdy będzie mógł porównać, jak to miejsce wyglądało kiedyś, a jak wygląda obecnie.

- Takich zdjęć mamy już kilkanaście - uśmiecha się T. Sroczyński. - Prosimy mieszkańców Zielonej Góry, Raculi i innych sołectw, którzy dysponują starymi fotografiami lub widokówkami prezentującymi obiekty z Raculi, by przesyłali je na adres: racula700@gmail.com.

W ten sposób organizatorzy chcą zaktywizować mieszkańców i dotrzeć do nich z informacjami o obchodach 700-lecia Raculi wcześniej niż na tydzień czy dwa przed głównymi uroczystościami, które zaplanowano na 21-23 sierpnia.

- Chcemy zainteresować mieszkańców historią konkretnych miejsc. Byłoby fantastycznie, gdyby ktoś zainspirowany dawną fotografią zaczął pogłębiać wiedzę na temat tego miejsca, a może poszperał w bibliotece, archiwach czy popytał mieszkańców. Działa już na Facebooku profil „Racula 700-lecie”. Będziemy dużo wcześniej wywieszać informacje o rocznicy, wszystko po to, by zaznaczyć, że tegoroczne obchody są wyjątkowe - mówi Paweł Bartkowiak ze Stowarzyszenia Racula.

Członkowie stowarzyszenia poszukują osób związanych z Raculą.

- Poszukujemy osób znanych, które mieszkały w Raculi lub stąd pochodzą. Skontaktowaliśmy się z najstarszymi żyjącymi mieszkańcami, mamy siedem takich osób, z roczników 1920 do 1928. Chcemy te osoby uhonorować zaproszeniami i dyplomami. Jeśli się uda, to część z tych osób będzie honorowymi gospodarzami imprezy – tłumaczy Sebastian Jagiełowicz ze Stowarzyszenia Racula.

W planach jest także okolicznościowy konkurs na najładniej przystrojoną posesję. Mieszkańcy, którzy wykażą się największą kreatywnością i pracą, będą mogli liczyć na nagrody.

Dostępne są już jubileuszowe kubki i koszulki. Wersja limitowana ma logo 700-lecia. Można je kupić w bibliotece, w Raculi, w godz. 11.00-18.00. Niebawem będą dostępne na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych. Organizatorzy rozprowadzają również cegiełki na sfinansowanie jubileuszowych atrakcji.

(kg)