Racula. Tak było kiedyś, tak jest dziś

20 Lipiec 2015
Wyobraź sobie, że idziesz przez Raculę. Przed budynkami widzisz duże zdjęcia. A na nich te same obiekty, ale... sfotografowane wiele lat temu! Ciekawi cię, jak wyglądała dawna Racula? A może masz w domu takie stare zdjęcia? Przynieś je organizatorom zabawy!

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Tomasz Sroczyński, do niedawna sołtys Raculi, teraz wiceprzewodniczący rady miasta, pokazuje nam starą pocztówkę z 1910 r. Racula liczyła wtedy 800 mieszkańców, którzy mogli zabawić się, zjeść lub wypić w jednej z trzech knajpek działających we wsi. To była restauracja Czarny Orzeł.

I to właśnie z takich starych pocztówek i zdjęć (również powojennych) ma powstać wielka uliczna galeria.

- Gdy zastanawialiśmy się jak uczcić rocznicę 700-lecia powstania Raculi, wpadliśmy na pomysł pokazania obiektów, które kiedyś tu się znajdowały, bądź przetrwały w naszej miejscowości do czasów obecnych – tłumaczy T. Sroczyński. – Jednocześnie przypomnimy historię naszej miejscowości i zafundujemy sobie sympatyczną zabawę. Zdjęcia, które nam przyniosą lub przyślą mieszkańcy, zeskanujemy i wielokrotnie powiększymy.

Zostaną one wydrukowane w formie plakatów lub billboardów i trafią przed budynki, które zostały sfotografowane. Każdy będzie mógł porównać, jak to miejsce wyglądało kiedyś, a jak wygląda obecnie.

- Takich zdjęć mamy już kilkanaście - uśmiecha się T. Sroczyński. - Prosimy mieszkańców Zielonej Góry, Raculi i innych sołectw, którzy dysponują starymi fotografiami lub widokówkami prezentującymi obiekty z Raculi, by przesyłali je na adres: racula700@gmail.com.

W ten sposób organizatorzy chcą zaktywizować mieszkańców i dotrzeć do nich z informacjami o obchodach 700-lecia Raculi wcześniej niż na tydzień czy dwa przed głównymi uroczystościami, które zaplanowano na 21-23 sierpnia.

- Chcemy zainteresować mieszkańców historią konkretnych miejsc. Byłoby fantastycznie, gdyby ktoś zainspirowany dawną fotografią zaczął pogłębiać wiedzę na temat tego miejsca, a może poszperał w bibliotece, archiwach czy popytał mieszkańców. Działa już na Facebooku profil „Racula 700-lecie”. Będziemy dużo wcześniej wywieszać informacje o rocznicy, wszystko po to, by zaznaczyć, że tegoroczne obchody są wyjątkowe - mówi Paweł Bartkowiak ze Stowarzyszenia Racula.

Członkowie stowarzyszenia poszukują osób związanych z Raculą.

- Poszukujemy osób znanych, które mieszkały w Raculi lub stąd pochodzą. Skontaktowaliśmy się z najstarszymi żyjącymi mieszkańcami, mamy siedem takich osób, z roczników 1920 do 1928. Chcemy te osoby uhonorować zaproszeniami i dyplomami. Jeśli się uda, to część z tych osób będzie honorowymi gospodarzami imprezy – tłumaczy Sebastian Jagiełowicz ze Stowarzyszenia Racula.

W planach jest także okolicznościowy konkurs na najładniej przystrojoną posesję. Mieszkańcy, którzy wykażą się największą kreatywnością i pracą, będą mogli liczyć na nagrody.

Dostępne są już jubileuszowe kubki i koszulki. Wersja limitowana ma logo 700-lecia. Można je kupić w bibliotece, w Raculi, w godz. 11.00-18.00. Niebawem będą dostępne na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych. Organizatorzy rozprowadzają również cegiełki na sfinansowanie jubileuszowych atrakcji.

(kg)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki