Oj, w poniedziałek sikawki pójdą w ruch!

29 Marzec 2013
Wozy bojowe? Wypucowane! Mundury galowe? Odprasowane! Woda w zbiorniku? Na pewno jej nie zabraknie! Strażacy z Raculi są już gotowi na Śmigus-Dyngus. – Żeby tylko pogoda była! – patrzą z nadzieją w słońce.

Głowy w górę zadzieramy wszyscy. Bo słońce dziś łaskawie wychynęło zza chmury. – Okazja jak się patrzy, żeby wozy wypucować! – zaciera zmarznięte ręce prezes OSP w Raculi, Krzysztof Sroczyński. I z dumą patrzy, jak uwijają się jego strażacy.

Przed remizą jak w ulu

Bo we wtorek, przed remizą, jak w ulu. Michał Paprotny właśnie myje ogromnego stara. Trzeba mieć krzepę, żeby utrzymać węża chlustającego takim strumieniem wody! - Ale wóz musi na święta błyszczeć! Inaczej wstyd byłoby pojechać do ludzi! – śmieje się strażak. W Śmigus-Dyngus też będzie odpowiadał za lanie wody. Razem z Karolem Głowackim zajmą się skrapianiem obejść mieszkańców Raculi i Drzonkowa. Będą mieli „stanowisko bojowe” na dachu stara, za kierownicą wozu zasiądzie Michał Kisły. A Ula Ring z Przemysławem Marciniakiem oraz Maja Bartkowicz z Krzysztofem Kozłowskim ubiorą się na galowo i... – Oni są najładniejsi, więc zostali wytypowani, by rozmawiać z mieszkańcami. Ci brzydsi strażacy są od polewania – żartuje M. Paprotny i zaraz dostaje kuksańca w bok od „ładniejszego” kolegi.

Wszyscy lubią strażaków

- A tak poważnie, to rzeczywiście będziemy najbliżej ludzi. Złożymy im życzenia świąteczne, damy laurki, porozmawiamy. A jak kto lubi strażaków, to i wrzuci coś do puszki, którą będziemy ze sobą nosić – dodaje M. Bartkowicz.
- Przecież wszyscy lubią strażaków! I bardzo ciepło nas w ten poniedziałek przyjmują! Gospodynie częstują ciastem, a gospodarze próbują skusić na coś mocniejszego – mruga porozumiewawczo okiem K. Sroczyński. – Ciasto chętnie zjadamy, ale na coś mocniejszego nie możemy sobie pozwolić. Musimy być cały czas w gotowości do akcji. Tak było na przykład dwa lata temu, jeździmy sobie między domami, odwiedzamy ludzi, a tu nagle wezwanie! I trzeba jechać!

My tu sobie gawędzimy, a wozy już wyszykowane... – Ale w sobotę jeszcze raz trzeba będzie je umyć. Ma być elegancko! Ale o to jestem spokojny, znam swoją ekipę – dodaje prezes. – Martwi mnie za to pogoda. Trudno oblewać obejścia wodą, kiedy mróz jeszcze trzyma. Dlatego będziemy uważni i ostrożni. Jak zwykle, zresztą.

Ciężko na Edenie

- Tak naprawdę, to my jesteśmy bezbronni! – udają przerażonych druhowie. – Bo my lejemy wodę symbolicznie, ze względów bezpieczeństwa nie możemy się bronić. A gdyby pani widziała, jak potrafią się skrzyknąć z wiadrami mieszkańcy osiedla Eden albo jaki ubaw mają przy oblewaniu strażaków dzieciaki...
- Mieszkańcy polubili tę świąteczną akcję, czekają na nas. Mało tego – mają pretensje, jeśli gdzieś nie dojedziemy! – śmieje się prezes Sroczyński. – Wiem, że w Lany Poniedziałek swoich mieszkańców odwiedzają też koledzy ze wszystkich gminnych jednostek straży. To naprawdę piękna tradycja!

Trzy wozy będą w akcji

W poniedziałkową akcję zaangażowanych będzie 21 druhów z OSP w Raculi. I trzy wozy. Oprócz ekipy w starze, mieszkańców odwiedzą też: Andrzej Pawliczak, Florentyna Sroczyńska, Andrzej Getrange, Patrycja Płotała, Marek Marciniak, Miłosz Marciniak i Mateusz Oleksy (pojadą jelczem) oraz Jan Burkowski, Natalia Słońcka, Damian Sala, Przemysław Mikołajski, Agnieszka Mirocha, Antoni Wower i Jakub Bartkowicz (pojadą volkswagenem).

Kiedy już trzy ekipy skończą objazd, wrócą do remizy. - Tam będzie czekać na nich „starszyzna” strażacka, czyli zarząd naszej OSP, z przygotowanym poczęstunkiem – dodaje K. Sroczyński.
- Oby pogoda była – wzdychają strażacy.
Oby!

Daria Śliwińska-Pawlak

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki