Huszcza z jedna ręka na kierownicy!

13 Czerwiec 2017
Już wiemy, jak będzie wyglądała rzeźba Andrzeja Huszczy. Żużlowiec będzie miał jedną rękę na kierownicy, drugą podniesioną w geście zwycięstwa. Taką wersję pomnika wybrało w głosowaniu internetowym ponad 1.600 osób.

W poniedziałek, w siedzibie Zielonogórskiego Klubu Żużlowego ogłoszono, którą wersję pomnika Andrzeja Huszczy zobaczymy na nowym rondzie przy wjeździe do Raculi. Łącznie w głosowaniu wzięły udział 2.362 osoby, z których 1.643 zagłosowały za pierwszą propozycją. Żużlowiec przedstawiony jest w pozycji tzw. świecy (jedzie na jednym kole), jedną rękę trzyma na kierownicy, drugą unosi w górę w geście zwycięstwa.

- Na tym zwycięskim zdjęciu Andrzej Huszcza jest w kasku. Ale wydaje mi się, że pomnik powinien przedstawiać go z odkrytą głową. Wtedy nikt nie będzie miał wątpliwości, że to nasz Mistrz – zaproponował prezydent Janusz Kubicki.

Pomnik ma wykonać zielonogórski rzeźbiarz Artur Wochniak autor m.in. Bachusików, pomnika Klema Felchnerowskiego, czy kwadrygi z Brunszwiku w Niemczech.

- Możliwość wyrzeźbienia żywej legendy zielonogórskiego speedway’a jest przede wszystkim bardzo dużym wyróżnieniem, ale i wyzwaniem. Bardzo się z tego cieszę. Pan Andrzej stworzył legendę. Jestem przekonany, że nie będzie to typowy pomnik, a bardziej rzeźba zielonogórskiego speedway’a. Pomnik będzie w skali 1:1 i zgadzam się, że odsłonięcie twarzy w tym przypadku będzie sensowne – mówił rzeźbiarz.

- Dla nas ważne, że w bliskim sąsiedztwie stadionu powstanie rondo, które podniesie poziom bezpieczeństwa, a dodatkowo stanie się reklamą żużla Podpisujemy się obiema rękami za tym projektem – zapewniał Zdzisław Tymczyszyn, prezes ZKŻ SSA.

Z typową dla siebie skromnością o pomniku wypowiadał się główny bohater zamieszania, A. Huszcza.

- Jest to zdjęcie autorstwa Tomasza Gawałkiewicza, z lat 80., kiedy takie jazdy na jednym kole się zaczynały. Myślę, że wybór zdjęcia, na którym trzymam kierownicę jedną ręką jest trafny, bo to jest sztuka tak pojechać. A co do mnie, to skoro skala będzie naturalna, a ja za duży nie jestem, to właściwie dobrze – żartował sportowiec.

Rzeźba Huszczy powstanie na bazie oryginalnej ramy jego motocykla, którą A. Wochniak odnalazł w garażu jednego z kolekcjonerów. Praca nad pomnikiem może zająć nawet sześć miesięcy. Gotowe dzieło zobaczymy prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

(kg)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki