40 lat – piękny wiek!

18 Maj 2013
W sobotę gmina świętuje jubileusz 40-lecia istnienia. Wszystkiego najlepszego! Jak to jest, gdy ma się tyle lat? – Dobrze! Dziękuję za życzenia. To piękny wiek. Właśnie zacząłem biegać maratony – śmieje się Andrzej Szczepański. Czterdziestolatek. Urodził się w Raculi. I tu mieszka.

- Urodziłem się w Raculi. W młodości mieszkałem również w Drzonkowie - stąd mój sentyment do ośrodka sportu - a później na kilka lat wyprowadziłem się do Zielonej Góry. W 2006 r. wróciłem do Raculi. Ciągnęło mnie w rodzinne strony – opowiada Andrzej Szczepański. – Dużo się tutaj zmieniło. Na lepsze. Wieś bardzo się rozwinęła. Ja mieszkam na takim niby-osiedlu, w tej części Raculi od obwodnicy S3. Kiedy stawiałem dom, na działce kupionej od gminy, to byłem jedyny. Wybudowałem dom z pięknym widokiem na pustą okolicę. Teraz stoi tu kilkadziesiąt domów. Już nie widzę samochodów jadących obwodnicą.

Pan Andrzej ma żonę Ewę i dwóch synów – dziesięcioletniego Antka i sześcioletniego Piotrka. Zajmuje się instalatorstwem sanitarnym. Firma Instal System, której jest właścicielem, na stałe zatrudnia trzech ludzi i współpracuje z kilkoma innymi firmami. Swoją siedzibę ma na Jędrzychowie. – W mieście jest większy ruch, dociera więcej klientów – tłumaczy.

Jak to jest, gdy ma się 40 lat? Wszystkiego najlepszego.

– Dobrze! Dziękuję za życzenia. To piękny wiek. Ludzie często wówczas decydują się na nowe wyzwania. Jak od kilku lat biegam maratony. W tym roku wystartowałem w trzech. To świetnie rozładowuje stres – śmieje się A. Szczepański. – I wymaga regularnych treningów. Jeżeli można pogodzić pracę, sport i rodzinę, to znaczy, że potrafię wszystko dobrze poukładać. Mogę sprostać nowym wyzwaniom.

A co można sobie życzyć na 40-lecie?

- Dla mojej branży - większego optymizmu w budownictwie. Dla siebie - zdrowia i spokoju. A gminie życzę, by zrobiła lepsze drogi. Na przykład do nas wiosną i jesienią bardzo trudno dojechać. Wtedy najlepiej byłoby mieć samochód terenowy. I dobrze byłoby, gdyby w gminie pojawiły się ścieżki do jazdy rowerem i biegania. W mieście mamy Zieloną Strzałę. Fajnie byłoby, gdyby połączyła się z podobną siecią gminną – wylicza A. Szczepański. Po chwili dodaje z uśmiechem: - Niech mnie pan nie pyta o połączenie. To ludzie sami muszą o tym zadecydować.

(tc)

Artykuły powiązane: 

40 lat minęło. Tak powstawała gmina

W sobotę, w Filharmonii Zielonogórskiej, wielka feta – święto samorządowców i jubileusz powstania gminy Zielona Góra. Powołano ją 40 lat temu. Gdyby nie późniejsza likwidacja powiatów, gmina nie otaczałaby tak szczelnie miasta. W 1976 r. wchłonęła gminę Racula. Duże jest piękne.

Kwestionariusz na 40-lecie gminy

- Dumny jestem z mieszkańców, którzy utożsamiają się z gminą. Traktują ją jako wspólnotę samorządową i czują się za nią odpowiedzialni - mówi wójt Mariusz Zalewski.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki