Wystawa o Polakach z Kresów

25 Maj 2016
- Przyniosłem na wystawę kilka zdjęć. Na tym jestem ja, miałem wtedy trzy lata. Zostało zrobione 3 maja 1939 r. – pokazuje Janusz Mróz. Jest jedną z wielu osób, które pokazały zdjęcia z Kresów na wystawie w gimnazjum, w Przylepie.

Wystawa kilkuset zdjęć była jednym z elementów konferencji pt. „Konflikty polsko–ukraińskie na Kresach Wschodnich w latach 1939-1947”. Prelegentami byli: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (Kraków), dr Lucyna Kulińska (Kraków), prof. Czesław Osękowski (Zielona Góra), Stanisław Srokowski (Wrocław) i Piotr Szelągowski (Poznań).

Dlaczego taka konferencja odbyła się akurat w Przylepie? Tu pamięć o tragedii na Wołyniu jest bardzo żywa. W sąsiedniej Łężycy znajduje się obelisk, ku czci pomordowanych Polaków na Kresach Wschodnich II RP.

- Nasze gimnazjum roztoczyła patronat nad tym obeliskiem – tłumaczy dyrektor placówki Witold Towpik. – Taki patronat oznacza, że wzięliśmy na siebie zobowiązanie krzewienia wiedzy o tych tragicznych wydarzeniach. Takich przedsięwzięć podejmowanych przez szkołę było już wiele. Kolejnym pomysłem na rozpowszechnianie wiedzy o ludobójstwie dokonanym na Polakach przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich było zorganizowanie konferencji tematycznej.

- Dla mnie to temat żywy, przez wiele lat oficjalnie przemilczany, jednak pamiętam opowieści z rodzinnego domu. Ludzie przychodzili i opowiadali o tych wydarzeniach. Pamięć ocalała w tych domowych opowiadaniach – komentuje prof. Osękowski.

Przy okazji konferencji można było oglądać rodzinne zdjęcia z Kresów. Trzy fotografie przyniósł Janusz Mróz – swoje, w wieku trzech lat, matki Marii i zdjęcie z jej ślubu.

- Rosjanie wywieźli ojca na Sybir. Byliśmy sami. Mama była nauczycielką i skierowali nas na wieś do szkoły – opowiada J. Mróz. – Przed banderowcami ostrzegli nas inni Ukraińcy. Schowaliśmy się w kukurydzy, tylko widzieliśmy ich buty, gdy obok nas przechodzili, mówiąc, że uciekliśmy. Jedni Ukraińcy nas ratowali, inni usiłowali zamordować. Później wróciliśmy do Równego – komentuje pan Janusz.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki