Warzywa i owoce bez przekroczenia norm

18 Sierpień 2023
W najbliższych dniach straż pożarna zakończy akcję w pobliżu spalonego magazynu z niebezpiecznymi odpadami w Przylepie i przekaże teren jego właścicielom. Tymczasem do urzędu miasta napływają kolejne wyniki badań. Te związane z warzywami i owocami na działkach nie wykazują przekroczenia norm.

Firma Hamilton S.C., działając na zlecenie urzędu miasta, dokonała oceny potencjalnego zanieczyszczenia warzyw i owoców, które pobrano z sześciu wytypowanych punktów, m.in. z ogrodów działkowych ROD Świerczewskiego Foluszowa, ROD Kolejarz, ROD Puchalskiego czy przy ul. Zielonej w Przylepie.

Badanie obejmowało łącznie ponad ok. 350 różnych związków chemicznych, metali i pestycydów. Cieszy fakt, że w żadnej z próbek eksperci Hamiltona nie odkryli przekroczenia obowiązujących norm.

W tym kontekście warto przypomnieć, że Instytut Agronomiczny Fertico na zlecenie ROD Puchalskiego, robiąc własne badania nie wykrył na działkach przy ul. Przylep-Solidarność przekroczenia norm dla arsenu, kadmu, rtęci oraz ołowiu w próbkach buraków, jabłek, pomidorów i aronii.

- Wyniki żywności i gleby są zadowalające, co trudno zrozumieć. Można pokusić się o stwierdzenie, że doszło do cudu, a natura akurat nam sprzyjała – komentował badania w mediach społecznościowych Jarosław Spławski, prezes ROD „Puchalskiego”.

Praca w okolicy hali

W urzędzie miasta, 16 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie z przedsiębiorcami prowadzącymi biznes na terenie byłych zakładów mięsnych w Przylepie. W rozmowach wzięli również udział przedstawiciele m.in. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Sanepidu.

Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk starał się odpowiadać rzeczowo na wszystkie podnoszone kwestie, m.in. te związane z bezpieczeństwem pracy w pobliżu spalonego magazynu. – Mamy deklarację, że najpóźniej do 21-22 sierpnia straż pożarna zakończy akcję i przekaże cały teren jego właścicielom – tłumaczył K. Kaliszuk. – Badania powietrza, wody i gleby są robione regularnie, aby mieć pewność rezultatów. Wszystko publikujemy na bieżąco. Co więcej, 24 sierpnia odbędzie się specjalne spotkanie wszystkich służb, aby podsumować wyniki powtarzających się analiz. To da nam lepszy obraz sytuacji. Dlatego zapraszam państwa na spotkanie już dzień później, 25 sierpnia. Zaprezentujemy konkretne ustalenia wraz z rekomendacjami dotyczącymi możliwości pracy w okolicy hali – zapowiedział wiceprezydent Kaliszuk.

Magistrat podtrzymał także zapowiedzi związane ze wsparciem przedsiębiorców, m.in. poprzez zwolnienie z podatku od nieruchomości. – Jestem przekonany, że odpowiednia uchwała zostanie przyjęta na najbliższej sesji rady miasta, 29 sierpnia. Nie sądzę, aby w obecnej sytuacji, któryś z radnych zagłosował przeciw lub choćby wstrzymał się od głosu – uspokajał wiceprezydent Kaliszuk.

Obejrzy mapę badań

Zgodnie z zapowiedziami ruszył Geoportal dotyczący wyników badań wody, powietrza, gleby i roślin w związku z pożarem hali w Przylepie. Platforma jest dostępna pod adresem: fotomap.expert/geoportal/zg/map

Mieszkańcy mogą teraz szybko i łatwo znaleźć interesujące ich pomiary. Magistrat deklaruje, że dokumenty będą uzupełniane na bieżąco. Analizy wykonane na prywatnych posesjach, ze względu na ograniczenia wynikające z RODO, nie będą udostępniane w formie szczegółowej.

 

(md)