Rozpoczął się nabór do przedszkoli

3 Marzec 2014
Wojtuś chwyta młotek w rączkę i jak nie zacznie przybijać! – Fajnie jest w przedszkolu? – Uhm! - kiwa głową. Tata, Paweł Matyasik, też jest zadowolony z wizyty w Krainie Ekoludków. – Tu chcielibyśmy posłać od września synka – mówi.

A gdzie ty poślesz swoje dziecko? W poniedziałek rusza nabór do miejskich przedszkoli. Potrwa trzy tygodnie.

W Zielonej Górze jest 1247 trzylatków

I tylko te dzieci, które mają zielonogórski meldunek, mogą ubiegać się o miejsca w placówkach prowadzonych przez miasto. Takich miejsc będzie ok. 1168, plus ok. 334 w placówkach prywatnych. Piszemy około, bo te liczby mogą się zmienić. To zależy m.in. od tego, ilu rodziców sześciolatków urodzonych w drugiej połowie roku zdecyduje się posłać pociechy do szkoły.

- Przyjmiemy do przedszkola każdego malca. Może nie zawsze do tej upragnionej placówki, ale na pewno przyjmiemy – uspokaja Lidia Gryko, zastępca naczelnika wydziału oświaty i spraw społecznych w urzędzie miasta.

Dlatego ważne jest, by przy wypełnianiu wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola wskazać, oprócz najważniejszej dla nas placówki, jeszcze dwie, które będą „awaryjnymi”.

A o tym, czy dziecko zostanie przyjęte do danej placówki, decydują kryteria ustawowe (m.in. wielodzietność rodziny, niepełnosprawność dziecka czy rodziców) oraz w dalszej kolejności kryteria określone przez dyrektorów z prezydentem miasta (m.in. praca zawodowa rodziców, rodzeństwo w tym samym przedszkolu). Szczegółowe informacje na temat naboru znajdziemy na stronie nabor.pcss.pl/zielonagora.

Popularne centrum

Od lat największym powodzeniem wśród rodziców cieszą się przedszkola w ścisłym centrum miasta. Bo stąd wszędzie jest blisko i po drodze. – To przedszkole nr 3, 17 i 34. Tu spływa najwięcej podań – przyznaje L. Gryko. – Ale rodzice jakoś szczególnie nie rozpaczają, gdy dziecko tu się nie dostanie. No trudno, mówią. I chętnie posyłają malca do przedszkola, które jest blisko domu albo blisko domu dziadków.

Przypomnijmy, od stycznia tego roku rodzice nie płacą ani grosza za 10 godzin spędzonych przez dziecko w miejskiej placówce, dopiero za 11 godzinę i kolejne trzeba zapłacić złotówkę. Kosztuje wyżywienie dziecka i zajęcia dodatkowe.

A oferta zajęć dla malców jest przebogata! Przedszkola kuszą językami obcymi, tańcem, karate, tenisem, ekologią. Organizują przeglądy artystyczne, olimpiady, festiwale i konkursy. Dzieci jeżdżą na wycieczki, chodzą do teatru i filharmonii. Jest w czym wybierać!

W gminie też rusza nabór

Nabór rozpoczął się też w gminie Zielona Góra. Gminne Przedszkole Publiczne z siedzibą w Przylepie zaprasza malców do placówek w Przylepie, Zawadzie, Nowym Kisielinie, Raculi, Ochli i Zatoniu. – Mamy 145 pewnych miejsc – mówi dyrektorka, Urszula Juszczak. – Oczywiście, ta liczba może się zmienić, w zależności od tego, ilu rodziców zdecyduje się posłać sześciolatków do szkoły.

Gminne przedszkole przyjmuje zgłoszenia do końca marca, ale poczeka na spóźnialskich. – Listę przyjętych dzieci ogłosimy na pewno na początku maja, a może nawet już pod koniec kwietnia – wyjaśnia.

Za każdą dodatkową godzinę, poza podstawą programową, rodzice zapłacą złotówkę, kosztuje też wyżywienie. Za to zajęcia dodatkowe są bezpłatne (np. rytmika, tańce, język obcy). – Mamy też pielęgniarkę, która czuwa nad zdrówkiem dzieci – dodaje U. Juszczak.

Przedszkole ma profil artystyczny. Dzieci tańczą, śpiewają, deklamują. Placówka co roku zaprasza na przegląd do Lubuskiego Teatru. Więcej informacji o gminnym przedszkolu i naborze na www.przedszkole-przylep.pl.

(dsp)


nabor.pcss.pl/zielonagora
Pod tym adresem działa strona elektronicznego naboru do miejskich przedszkoli. Klikamy!

PRZEJRZYJ OFERTĘ
Na stronie znajdziemy ofertę wszystkich placówek prowadzonych przez miasto, dowiemy się m.in. w jakich godzinach czynne jest przedszkole, jakie proponuje zajęcia dodatkowe. Są tu telefony, maile i link, który przeniesie nas na stronę konkretnego przedszkola.

WYTYPUJ TRZY PRZEDSZKOLA
Jeśli już zdecydowaliśmy, do której placówki chcemy posłać malca, wypełniamy zgłoszenie. Wybieramy przedszkole pierwszej preferencji (to wymarzone), ale możemy wskazać dwie placówki „awaryjne” (gdyby dziecko nie dostało się do tego wymarzonego przedszkola).

ZANIEŚ ZGŁOSZENIE
Wypełniony formularz trzeba wydrukować i zanieść tylko do tej placówki, którą wskazaliśmy jako przedszkole pierwszej preferencji. Formularze zgłoszeniowe możemy też dostać w przedszkolach, wiele placówek zamieszcza je w formie elektronicznej na swoich stronach.

ZAPAMIĘTAJ DATY
3-21 marca – w tych dniach składamy wniosek w przedszkolu,
10 kwietnia, godz. 12.00 – przedszkola ogłoszą listy zakwalifikowanych dzieci,
10-16 kwietnia – rodzice potwierdzają wolę przyjęcia do przedszkola,
17 kwietnia, godz. 12.00 - przedszkola ogłoszą listy przyjętych i nieprzyjętych dzieci.

UWAGA!
* O miejsce w przedszkolu publicznym może starać się tylko dziecko zameldowane w Zielonej Górze. * W naborze obowiązkowo muszą uczestniczyć dzieci pięcioletnie. * Nie ma znaczenia kolejność składania zgłoszeń.

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki