Przylep – tu nam jest dobrze!

20 Czerwiec 2014
- Zobaczcie jaką tworzymy fajną społeczność! – uśmiecha się z kadru Mariola Kostrzewska. W filmie o Przylepie zobaczymy więcej takich uśmiechniętych i zadowolonych z życia ludzi.

Kamera skupia oko na wielkim napisie I ♥ PRZYLEP. Po chwili odjazd i... widzimy tłum kolorowych, rozbawionych osób. Fruwają baloniki, wędrują z rąk do rąk gofry z bitą śmietaną, na scenie tańczą dzieci. To doroczny festyn w Przylepie. Mieszkańców obserwują młodzi filmowcy ze Stowarzyszenia Dobry Start w Drzonkowie. Z kadrów patrzą na nas uśmiechnięci, zakochani w swojej miejscowości mieszkańcy.

- Festyn w Przylepie to zawsze atrakcja, doskonała zabawa, możliwość spotkania swoich znajomych, przyjaciół, możliwość, byśmy mogli usiąść i wspólnie się pobawić, porozmawiać, powspominać – tłumaczy Mariola Kostrzewska, przekrzykując odgłosy zabawy. - Atrakcji jest mnóstwo, doskonałe jedzenie przygotowane przez panią Zdzisławę Walczak, trampolina, zjeżdżalnie, basen z piłeczkami. Warto przyjść i zobaczyć, jaką tworzymy fajną społeczność!

O tym, że mieszkańcy nie tylko potrafią dobrze się bawić, ale są sobie życzliwi i potrafią coś razem stworzyć mówi proboszcz miejscowej parafii. – Jest ogromne zaangażowanie ludzi, którzy chcą dbać o swój los i brać sprawy w swoje ręce. To widać na przykładzie życia parafii, w której w niespełna dwa lata daliśmy radę wznieść mury świątyni, dziś jest już przykryta dachem – opowiada ks. Jarosław Leśny. - Udaje nam się podejmować różne inicjatywy, które mają służyć wspólnemu dobru. Np. z pomocą przyszli mieszkańcy i udało nam się wyremontować wieżę, która jest znakiem charakterystycznym naszej społeczności. Zapraszam wszystkich do Przylepu, bo tutaj jest naprawdę nam wszystkim dobrze!

Noc dziwnego, że życie płynie spokojnie, a mieszkańcy czują się bezpiecznie, skoro czuwają nad nimi dzielni strażacy.

- Miejscowa OSP jest nowoczesna i prężna - czyta lektor. A z kadru uśmiecha się wąsaty prezes strażaków, Włodzimierz Semeńczuk. - Jednostka powstała w 1946 r. Jest nas ok. 30 osób, w tym 18 gotowych do wyjazdu, w tym trzy panie. Jedna z pań jest nawet kierowcą wozu średniego, jaki tu za mną stoi! – mówi nie bez dumy.

- Jesteśmy jedną z większych jednostek w gminie, mamy trzy samochody – uzupełnia Maciej Olszewski, młody sołtys wsi i jednocześnie strażak ochotnik.

Kamera zagląda też m.in. do biblioteki, odwiedza strefę przemysłową. – Ze względu na bliskość szkół i przedszkola dbamy o najmłodszych czytelników – zapewnia Magdalena Piotrowska z filii książnicy. – To rodzinna firma, a wszyscy właściciele są mieszkańcami gminy – podkreśla Wojciech Wasilewski, dyrektor miejscowej firmy Masterchem.

Widzimy jak dzieci biegają po murawie orlika, na scenie występują przedszkolaki, poklepują się po plecach ubrani w biało-zielone koszulki piłkarze TS Przylep, wirują w popisowym tańcu mistrzowie świata w rock’n’rollu akrobatycznym – Anna Miadzialec i Jacek Tarczyło z klubu MegaDance. W filmie zobaczymy też piękne, stare pocztówki przestawiające miejscowość a lektor uraczy nas ciekawostkami z historii wsi, opowie m.in. o procesach czarownic.

W kolejnych numerach „Łącznika” będziemy prezentować fragmenty filmów o pozostałych miejscowościach w gminie.

Daria Śliwińska-Pawlak

Informacje, wypowiedzi i zdjęcia pochodzą z filmu o Przylepie, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Dobry Start z Drzonkowa. Fily o gminie można obejrzeć na stronie www.youtube.com/user/drzonkownet.

Film o Przylepie

Artykuły powiązane: 

Filmowcy z Drzonkowa nakręcili całą gminę!

- Zaczynaliśmy od minireportaży, etiud i krótkich form telewizyjnych. Potem narodził się pomysł, żeby nakręcić filmy o wsiach naszej gminy. Powstała cała seria! Mieszkańcom bardzo się podoba! – cieszy się Wiesław Kuchta, prezes stowarzyszenia Dobry Start w Drzonkowie.