Przylep – tu nam jest dobrze!

20 Czerwiec 2014
- Zobaczcie jaką tworzymy fajną społeczność! – uśmiecha się z kadru Mariola Kostrzewska. W filmie o Przylepie zobaczymy więcej takich uśmiechniętych i zadowolonych z życia ludzi.

Kamera skupia oko na wielkim napisie I ♥ PRZYLEP. Po chwili odjazd i... widzimy tłum kolorowych, rozbawionych osób. Fruwają baloniki, wędrują z rąk do rąk gofry z bitą śmietaną, na scenie tańczą dzieci. To doroczny festyn w Przylepie. Mieszkańców obserwują młodzi filmowcy ze Stowarzyszenia Dobry Start w Drzonkowie. Z kadrów patrzą na nas uśmiechnięci, zakochani w swojej miejscowości mieszkańcy.

- Festyn w Przylepie to zawsze atrakcja, doskonała zabawa, możliwość spotkania swoich znajomych, przyjaciół, możliwość, byśmy mogli usiąść i wspólnie się pobawić, porozmawiać, powspominać – tłumaczy Mariola Kostrzewska, przekrzykując odgłosy zabawy. - Atrakcji jest mnóstwo, doskonałe jedzenie przygotowane przez panią Zdzisławę Walczak, trampolina, zjeżdżalnie, basen z piłeczkami. Warto przyjść i zobaczyć, jaką tworzymy fajną społeczność!

O tym, że mieszkańcy nie tylko potrafią dobrze się bawić, ale są sobie życzliwi i potrafią coś razem stworzyć mówi proboszcz miejscowej parafii. – Jest ogromne zaangażowanie ludzi, którzy chcą dbać o swój los i brać sprawy w swoje ręce. To widać na przykładzie życia parafii, w której w niespełna dwa lata daliśmy radę wznieść mury świątyni, dziś jest już przykryta dachem – opowiada ks. Jarosław Leśny. - Udaje nam się podejmować różne inicjatywy, które mają służyć wspólnemu dobru. Np. z pomocą przyszli mieszkańcy i udało nam się wyremontować wieżę, która jest znakiem charakterystycznym naszej społeczności. Zapraszam wszystkich do Przylepu, bo tutaj jest naprawdę nam wszystkim dobrze!

Noc dziwnego, że życie płynie spokojnie, a mieszkańcy czują się bezpiecznie, skoro czuwają nad nimi dzielni strażacy.

- Miejscowa OSP jest nowoczesna i prężna - czyta lektor. A z kadru uśmiecha się wąsaty prezes strażaków, Włodzimierz Semeńczuk. - Jednostka powstała w 1946 r. Jest nas ok. 30 osób, w tym 18 gotowych do wyjazdu, w tym trzy panie. Jedna z pań jest nawet kierowcą wozu średniego, jaki tu za mną stoi! – mówi nie bez dumy.

- Jesteśmy jedną z większych jednostek w gminie, mamy trzy samochody – uzupełnia Maciej Olszewski, młody sołtys wsi i jednocześnie strażak ochotnik.

Kamera zagląda też m.in. do biblioteki, odwiedza strefę przemysłową. – Ze względu na bliskość szkół i przedszkola dbamy o najmłodszych czytelników – zapewnia Magdalena Piotrowska z filii książnicy. – To rodzinna firma, a wszyscy właściciele są mieszkańcami gminy – podkreśla Wojciech Wasilewski, dyrektor miejscowej firmy Masterchem.

Widzimy jak dzieci biegają po murawie orlika, na scenie występują przedszkolaki, poklepują się po plecach ubrani w biało-zielone koszulki piłkarze TS Przylep, wirują w popisowym tańcu mistrzowie świata w rock’n’rollu akrobatycznym – Anna Miadzialec i Jacek Tarczyło z klubu MegaDance. W filmie zobaczymy też piękne, stare pocztówki przestawiające miejscowość a lektor uraczy nas ciekawostkami z historii wsi, opowie m.in. o procesach czarownic.

W kolejnych numerach „Łącznika” będziemy prezentować fragmenty filmów o pozostałych miejscowościach w gminie.

Daria Śliwińska-Pawlak

Informacje, wypowiedzi i zdjęcia pochodzą z filmu o Przylepie, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Dobry Start z Drzonkowa. Fily o gminie można obejrzeć na stronie www.youtube.com/user/drzonkownet.

Film o Przylepie

Artykuły powiązane: 

Filmowcy z Drzonkowa nakręcili całą gminę!

- Zaczynaliśmy od minireportaży, etiud i krótkich form telewizyjnych. Potem narodził się pomysł, żeby nakręcić filmy o wsiach naszej gminy. Powstała cała seria! Mieszkańcom bardzo się podoba! – cieszy się Wiesław Kuchta, prezes stowarzyszenia Dobry Start w Drzonkowie.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki