Niebo nad Przylepem stanie się wielką sceną

2 Czerwiec 2017
Sobota. Ponad dziewięć godzin dobrej zabawy: podniebne akrobacje na 60-lecie Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, a na płycie lotniska Rodzinne Miasteczko z okazji Dnia Dziecka, na deser koncert Ich Troje i o zmroku pokaz pirotechniczny nie z tej ziemi. To wszystko w tę sobotę, 3 czerwca, na festynie lotniczym w Przylepie. Będzie się działo!

Impreza jest już dopięta na ostatni guzik. W najgorętszym momencie festynu przedstawiciele magistratu spodziewają się nawet 10 tysięcy ludzi.

- Zadbamy o to, żeby na niebie dużo się działo – zapowiada Artur Haładyn, dyrektor Aeroklubu Ziemi Lubuskiej.

Niebo nad Przylepem stanie się wielką sceną, na której najlepsi polscy, angielscy i czescy piloci akrobaci pokażą co potrafią. W niebo z okazji jubileuszu lubuskiego aeroklubu poszybują cztery grupy akrobacyjne i piloci soliści. Wśród nich będą lotnicy z rodzimej grupy Żelazny, których na niebie rozpoznamy po czerwonych samolotach oraz młoda grupa ognistych ptaków Firebirds, złożona z pilotów wcześniej znanych z indywidualnej akrobacji samolotowej.

W niebo wzniosą się też piloci akrobaci z czeskiego Follow Me Team, których połączyła miłość do czechosłowackiego, zabytkowego Zlin 22 oraz FireFlies z Wielkiej Brytanii. Anglicy na co dzień pracują w liniach lotniczych, latając na samolotach Boeing 767 i Airbus 320, a od święta tworzą jedną z najlepszych grup akrobacyjnych na świecie latających o zmroku. Wisienką na torcie będzie więc wieczorne widowisko świetlne zaprezentowane przez lotników.

Solo wystartuje Extra 300SC - prawdziwa lotnicza Formuła 1, najpopularniejszy w Europie wyczynowy samolot akrobacyjny o potężnym silniku i niezwykłych osiągach. Za jego sterami zasiądzie Marek Choim, który licencję pilota uzyskał w wieku 40 lat, jeszcze później zainteresował się akrobacją. Dziś M. Choim staje do wyrównanej rywalizacji w zawodach z zawodnikami młodszymi od siebie o 30 lat. Jego pokaz freestyle’owego latania nie ma sobie równych.

– Obecność zespołów i lotniczych gwiazd podnosi rangę wydarzenia. Impreza będzie wyjątkowa - mówi Sebastian Golus, prezes Aeropact z Poznania, który odpowiada za organizację tegorocznego festynu lotniczego w Przylepie.

W podniebnym widowisku nie zabraknie też skoczków spadochronowych lubuskiego aeroklubu. Ale nie tylko piloci i skoczkowie będą bohaterami sobotniego pokazu.

Na niebie zobaczymy m.in. replikę przedwojennego samolotu turystycznego RWD–5, którym w 1933 r. Stanisław Skarżyński przeleciał samotnie nad Atlantykiem, pokonując trasę w około 20 godzin oraz samolot szkoleniowy JAK-18, zaprojektowany w latach 40. XX w. w Związku Radzieckim. W niebo wzniesie się egzemplarz będący własnością Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Zobaczymy też jeden z zaledwie kilku zarejestrowanych w Polsce Piper Cuba SP-AFY, czyli klasyczny samolot lotnictwa amerykańskiego z lat 30. XX w. W Przylepie maszynę podniesie do lotu jej polski właściciel. Niewątpliwą atrakcją będą też: wyprodukowany w 1941 r. w USA i używany niegdyś przez amerykańską Marynarkę Wojenną dwupłatowiec Stearman oraz pierwszy zarejestrowany w naszym kraju Balkow Bo-105 - niemiecki śmigłowiec zaprojektowany na potrzeby wojskowe, który w rękach pasjonatów „niegrzecznego” latania właśnie przeżywa swoją drugą młodość. W pokazach udział weźmie również najnowsza wersja R-44II, lekkiego śmigłowca turystycznego i transportowego, używanego w lotnictwie cywilnym.

Na płycie lotniska zielonogórzanie będą mogli ponadto podziwiać statyczną wystawę samolotów oraz – to propozycja dla młodszych uczestników festynu - wziąć udział w warsztatach modelarskich prowadzonych przez sekcję modelarską AZL. To oczywiście jedna z wielu propozycji adresowanych do dzieci z okazji ich święta. Organizatorem festynu w Przylepie jest również miasto. A w jego imieniu ZGrana Rodzina oraz jej partnerzy zorganizują dzieciakom i ich rodzicom „przyziemną” zabawę na sto dwa. Na płycie lotniska powstanie bowiem pełne niespodzianek i atrakcji Miasteczko Rodzinne. O nudzie dzieciaki będą mogły tylko pomarzyć!

(el)

Artykuły powiązane: 

Śpiewający pilot Michał Wiśniewski

Gwiazdą festynowego wieczoru będzie Michał Wiśniewski z zespołem Ich Troje. Wokalista od 15 lat jest aktywnym pilotem.

Program festynu w Przylepie

W sobotę na lotnisku w Przylepie czeka nas moc atrakcji. Start o 12.00.

Jak dojechać na festyn?

Na Trasie Północnej powstanie wielki parking. Będą jeździć dodatkowe, bezpłatne autobusy MZK.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki