Od wtorku można zgłaszać kandydatów na radnych dzielnicy

2 luty 2015
- Wszystkie wzory niezbędnych formularzy już są dostępne w internetowym wydaniu Biuletynu Informacji Publicznej oraz w siedzibie Dzielnicowej Komisji Wyborczej, przy ul. Dąbrowskiego 41 – zapewnia Urszula Zamiatała, Miejski Komisarz Wyborczy.

Jak zostać radnym dzielnicy? Przede wszystkim musimy zdobyć poparcie mieszkańców. Ale zanim wyborcy pomaszerują do urn, kandydat na radnego musi sprostać obowiązkowym formalnościom.

W poniedziałek, 2 stycznia, Urszula Zamiatała publicznie wylosowała, spośród 12 chętnych, czterech członków Dzielnicowej Komisji Wyborczej. W ten sposób wylosowano przewodniczącego, jego zastępcę i dwóch członków komisji. Piątego, sekretarza, wskazał prezydent Janusz Kubicki. Od wtorku, 3 lutego, to oni będą przyjmowali zgłoszenia kandydatów na radnych dzielnicy.

Co kandydat na radnego musi przynieść do Dzielnicowej Komisji Wyborczej?

- W dzielnicy Nowe Miasto będą okręgi jednomandatowe, dlatego statut dzielnicy nie wymaga powoływania komitetów wyborczych, to znacznie upraszcza procedurę  – informuje Urszula Zamiatała.

Ale i tak nie da się całkiem uciec od wyborczej biurokracji. Kandydat na radnego musi przynieść pisemne zgłoszenie, które będzie zawierało: imię i nazwisko kandydata, datę urodzenia, zawód, numer PESEL oraz adres zamieszkania.

Jeśli adres zamieszkania nie będzie pokrywał się z adresem zameldowania, kandydat będzie musiał wpisać się do rejestru wyborców dzielnicy. Rejestr prowadzi wydział praw obywatelskich urzędu miasta, przy ul. A. Grottgera 7. Oczywiście, warunek ten dotyczy tylko tych kandydatów, którzy wcześniej nigdy nie byli zarejestrowani jako wyborcy w byłej gminie.

Następnie kandydat musi zadeklarować, w którym okręgu wyborczym chce kandydować. Dzielnica będzie podzielona na 15 okręgów. Ich granice pokrywają się ze starymi okręgami, jeszcze z czasów byłej gminy. Warto jednak sprawdzić w siedzibie dzielnicy lub w internetowym BIP urzędu miasta, jakie dokładnie ulice zostały przypisane do każdego okręgu wyborczego.

Kolejny wymagany prawem dokument to oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz oświadczenie o posiadaniu praw wyborczych.

Wykaz minimum 25 osób popierających kandydata na radnego to ostatni, ale bardzo ważny załącznik. Wykaz ten musi zawierać imiona i nazwiska popierających, ich adresy zamieszkania i numery PESEL oraz osobiste podpisy.

Jeśli Dzielnicowa Komisja Wyborcza przyjmie przedkładane dokumenty, wystawi kandydatowi protokół przyjęcia, który będzie zarazem oficjalnym potwierdzeniem zarejestrowania kandydata.

Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 13 lutego, o godz. 15.00.

(pm)

Członkowie DKW:
Przewodnicząca - Elżbieta Matuła
Wiceprzewodnicząca - Krystyna Czarna
Sekretarz - Agnieszka Czarnecka
Członek - Maria Tajsner
Członek - Karolina Brychcy.

Przydatne informacje:
Telefon do DKW: 68 475-56-79.

Siedziba DKW:
ul. Gen. J. Dąbrowskiego 41,
I piętro, pok. 201.