W Ochli króluje truskawka

17 Czerwiec 2016
Królowa to będzie wszystkim łasuchom łaskawa! Jej koronacja na patronkę naszego nowego, rodzimego święta odbędzie się w tę sobotę. Zapraszamy na I Lubuskie Święto Truskawki! Bawimy się w Ochli, gdzie bije serce zielonogórskiego zagłębia truskawkowego.

Zwykle wgryzam się po prostu w soczysty, czerwony owoc, nie zastanawiając się, skąd pochodzi. Byle był smaczny, ot co! Tak było i tym razem. Sięgnęłam po dorodną truskawkę i... – I co? – pyta z uśmiechem Joanna Suchocka, koordynatorka I Lubuskiego Święta Truskawki, z ramienia współorganizatora, Grupy Producentów Owoców i Warzyw Hortus. – Jak smakuje San Andreas?

San Andreas? Brzmi jak nazwa hiszpańskiego wina! A ja jem przecież truskawkę... Jest pyszna. – Mamy też Albiona i Monterey. Te trzy odmiany królują na naszych plantacjach, długo owocują, zbieramy je aż do października, a nawet listopada, do pierwszych mrozów. U nas sezon trwa kilka dobrych miesięcy, a nie trzy czerwcowe tygodnie, jak myślą niektórzy – objaśnia pani Joanna. O truskawkach wie chyba wszystko! Od niej dowiaduję się, że te wielkie, słodkie, trwałe to odmiany deserowe, uprawiane głównie z myślą o amatorach świeżych owoców. A te drobniejsze, zwane ogrodowymi, które zwykle kupujemy na chodnikowych straganach, najczęściej trafiają do słoików, na pyszne przetwory. O zaletach zdrowotnych truskawek nie trzeba mnie przekonywać, a jeśli jeszcze dodamy sławę owocu miłości... – Wystarczy przekroić truskawkę, o, proszę, ukaże nam się kształt serca. Podobno jeśli zakochana para poczęstuje się nawzajem taką truskawką, ich miłość przetrwa wieki... – dodaje z tajemniczą miną.

Kiedy tak sobie rozmawiamy i kosztujemy, przed siedzibę grupy Hortus w Ochli podjeżdża samochód – chłodnia. A w nim truskawki, te deserowe, raniutko zebrane z pola, pieczołowicie ułożone w koszyczkach, za chwilę trafią do klientów. Najczęściej do znanych sieci sklepów, ale i za granicę. Najdalej nasze truskawki wędrowały na... Cypr, w zeszłym roku leciały tam samolotem – wspomina J. Suchocka. Do Ochli codziennie zjeżdżają plony z całej okolicy, tu są konfekcjonowane, m.in. ważone, pakowane... Te, które od razu nie wyruszą w dalszą podróż, trafią do specjalnego pomieszczenia – wielkiej chłodni, gdzie w odpowiedniej temperaturze mogą sobie spokojnie czekać na transport. Dziennie z Ochli wyjeżdża cały tir owoców, a nawet dwie i trzy takie ciężarówki.

Dacie wiarę, że Zielona Góra i okolice to truskawkowe zagłębie? A jednak! Wokół zachodnich, południowych i północnych części miasta ciągną się plantacje. Od Kożuchowa po Świdnicę, a w Ochli bije serce grupy Hortus, która skupia aż 12 rolników, rocznie produkują ok. 650 ton owoców! Specjalizują się w tych dużych, deserowych odmianach, dzięki wspólnej „polityce” certyfikowanych upraw, gwarantują jakość. Za pośrednictwem sklepowych półek, te truskawki z sąsiedztwa od lat trafiają na nasze stoły.– Tak mocno wpisały się już w region zielonogórski, że postanowiliśmy się tą truskawkową pasją podzielić z mieszkańcami. Dlatego zapraszamy w sobotę, 18 czerwca, do skansenu w Ochli, na pierwszą odsłonę Święta Truskawki – mówi pani Joanna.

– Pani Asiu, bo jak tu się taki skarbem nie pochwalić! Rośnie wokół nas tego tyle, a my nawet o tym nie wiemy. Po prostu jemy. I dobrze, jedzmy, bo truskawki to samo zdrowie, ale przy okazji zabawmy się, świętujmy, bo mieszkamy w pięknym, czystym rejonie, pełnym tradycji i urodzajnych upraw – dodaje Jarosław Berent. Człowiek „trzy w jednym” – jak się sam z siebie śmieje, bo w sprawie truskawkowego święta działa i jako radny miasta, i jako przewodniczący rady sołeckiej Ochli, i jako członek zarządu Stowarzyszenia Mieszkańców Sołectwa Ochla. – I jako wielbiciel truskawek, oczywiście. Co tu dużo mówić, ja truskawki uwielbiam, mmmm, proszę tylko powąchać – radny Berent z lubością pochyla się nad pełną kobiałką. Niepotrzebnie, bo owoce pachną jak diabli, z daleka! Słodyczą, słońcem... Powąchajcie i Wy, skosztujcie, pobawcie się pod znakiem truskawki – debiutującej w roli patronki święta, ale bogatej w wieloletnie doświadczenia królowej zielonogórskich plantacji.

Szczegóły sobotniego święta w kolorowej ramce pod zdjęciem.

(dsp)

 I LUBUSKIE ŚWIĘTO TRUSKAWKI OCHLA 2016

W sobotę, 18 czerwca, bohaterką dnia będzie truskawka! Organizatorzy zapraszają do skansenu w Ochli (wstęp 6 zł, dzieci do lat 7 wchodzą za darmo). Start o godz. 11.00. Do Ochli dojedziemy darmowym autobusem MZK, linia nr 27 pojedzie na trasie Zielona Góra- skansen – Jarogniewice, w godz. 10.00-23.00. A za bramą...

 

I LUBUSKI BIEG TRUSKAWKI

Nie oszczędzaj butów! Biegniesz dla Siemka! – do pokonania jest 7 km, a czasu dużo, można spokojnie ten dystans po prostu przejść. Wpisowe – 30 zł trafi do małego, chorego mieszkańca Ochli. Czteroletni Siemek cierpi na dystrofię mięśniową Ullricha, potrzebuje żmudnej, codziennej rehabilitacji. Pobiegnijmy dla niego! Start biegu o 11.00, biuro zawodów czynne od 8.00, koniec zapisów o 10.30. Każdy otrzyma przed startem okolicznościową, truskawkową koszulkę, a na mecie medal z truskawką! Dla zwycięzców są nagrody, ale upominki będą też losowane wśród wszystkich uczestników biegu.

 

WYSTĘPY NA SCENIE

* 14.00 - na małej scenie zaprezentuje się Klub Karate Kyokushin Zielona Góra Ochla.

* 14.30 - na dużej scenie wystąpi chór szkolny Picollo z Ochli.

* 15.30 - na dużej scenie –rock’n’roll akrobatyczny w wykonaniu mistrzowskiego zespołu tanecznego Mega Dance.

* 16.30 – radość dla dzieci, masa wspomnień dla rodziców, bo na dużą scenę wyjdzie Majka Jeżowska z zespołem tanecznym. Po koncercie spotka się z fanami, będą zdjęcia i autografy...

* 18.00 – na dużej scenie pokaz magii w wykonaniu młodziutkiego iluzjonisty Jakuba Zgoły, zielonogórzanina znanego z występów na małym ekranie

* 19.00 – na dużej scenie, dla starszych gości koncert złotych przebojów da zespół Vanessa&Sorba

 

TRUSKAWKOWA ZAGRODA

* Od 11.00 do 15.30 będzie działała specjalnie dla najmłodszych gości Truskawkowa Zagroda. A w niej m.in. gry, konkursy, zabawy ruchowe i plastyczne, malowanie buziek... W śród konkurencji np. rzut truskawką do celu, jedzenie truskawek na czas. Dziećmi zajmie się klaun Śmieszek.

* Atrakcją dla dzieci, ale i starszych gości święta będzie profesjonalna ścianka wspinaczkowa – z osprzętem, instruktorem, w pełni bezpieczna.

 

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

* 15.00 – na małej scenie odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu „Truskawkowe Fantazje”, w którym brali udział uczniowie zielonogórskich szkół. My już widzieliśmy prace – bajeczne! Bajeczne będą też nagrody dla zwycięzców!

TRUSKAWKA W ROLI GŁÓWNEJ

* Od 11.00 do 20.00 będzie działała Truskawkowa Kawiarenka ze słodkimi smakołykami i napojami.

* Od 11.00 do 15.00 będą odbywać się truskawkowe warsztaty – lepienia pierogów, pieczenia muffinek, pierniczków, robienia przetworów –oczywiście z truskawką w roli głównej!

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki