W Ochli króluje truskawka

17 Czerwiec 2016
Królowa to będzie wszystkim łasuchom łaskawa! Jej koronacja na patronkę naszego nowego, rodzimego święta odbędzie się w tę sobotę. Zapraszamy na I Lubuskie Święto Truskawki! Bawimy się w Ochli, gdzie bije serce zielonogórskiego zagłębia truskawkowego.

Zwykle wgryzam się po prostu w soczysty, czerwony owoc, nie zastanawiając się, skąd pochodzi. Byle był smaczny, ot co! Tak było i tym razem. Sięgnęłam po dorodną truskawkę i... – I co? – pyta z uśmiechem Joanna Suchocka, koordynatorka I Lubuskiego Święta Truskawki, z ramienia współorganizatora, Grupy Producentów Owoców i Warzyw Hortus. – Jak smakuje San Andreas?

San Andreas? Brzmi jak nazwa hiszpańskiego wina! A ja jem przecież truskawkę... Jest pyszna. – Mamy też Albiona i Monterey. Te trzy odmiany królują na naszych plantacjach, długo owocują, zbieramy je aż do października, a nawet listopada, do pierwszych mrozów. U nas sezon trwa kilka dobrych miesięcy, a nie trzy czerwcowe tygodnie, jak myślą niektórzy – objaśnia pani Joanna. O truskawkach wie chyba wszystko! Od niej dowiaduję się, że te wielkie, słodkie, trwałe to odmiany deserowe, uprawiane głównie z myślą o amatorach świeżych owoców. A te drobniejsze, zwane ogrodowymi, które zwykle kupujemy na chodnikowych straganach, najczęściej trafiają do słoików, na pyszne przetwory. O zaletach zdrowotnych truskawek nie trzeba mnie przekonywać, a jeśli jeszcze dodamy sławę owocu miłości... – Wystarczy przekroić truskawkę, o, proszę, ukaże nam się kształt serca. Podobno jeśli zakochana para poczęstuje się nawzajem taką truskawką, ich miłość przetrwa wieki... – dodaje z tajemniczą miną.

Kiedy tak sobie rozmawiamy i kosztujemy, przed siedzibę grupy Hortus w Ochli podjeżdża samochód – chłodnia. A w nim truskawki, te deserowe, raniutko zebrane z pola, pieczołowicie ułożone w koszyczkach, za chwilę trafią do klientów. Najczęściej do znanych sieci sklepów, ale i za granicę. Najdalej nasze truskawki wędrowały na... Cypr, w zeszłym roku leciały tam samolotem – wspomina J. Suchocka. Do Ochli codziennie zjeżdżają plony z całej okolicy, tu są konfekcjonowane, m.in. ważone, pakowane... Te, które od razu nie wyruszą w dalszą podróż, trafią do specjalnego pomieszczenia – wielkiej chłodni, gdzie w odpowiedniej temperaturze mogą sobie spokojnie czekać na transport. Dziennie z Ochli wyjeżdża cały tir owoców, a nawet dwie i trzy takie ciężarówki.

Dacie wiarę, że Zielona Góra i okolice to truskawkowe zagłębie? A jednak! Wokół zachodnich, południowych i północnych części miasta ciągną się plantacje. Od Kożuchowa po Świdnicę, a w Ochli bije serce grupy Hortus, która skupia aż 12 rolników, rocznie produkują ok. 650 ton owoców! Specjalizują się w tych dużych, deserowych odmianach, dzięki wspólnej „polityce” certyfikowanych upraw, gwarantują jakość. Za pośrednictwem sklepowych półek, te truskawki z sąsiedztwa od lat trafiają na nasze stoły.– Tak mocno wpisały się już w region zielonogórski, że postanowiliśmy się tą truskawkową pasją podzielić z mieszkańcami. Dlatego zapraszamy w sobotę, 18 czerwca, do skansenu w Ochli, na pierwszą odsłonę Święta Truskawki – mówi pani Joanna.

– Pani Asiu, bo jak tu się taki skarbem nie pochwalić! Rośnie wokół nas tego tyle, a my nawet o tym nie wiemy. Po prostu jemy. I dobrze, jedzmy, bo truskawki to samo zdrowie, ale przy okazji zabawmy się, świętujmy, bo mieszkamy w pięknym, czystym rejonie, pełnym tradycji i urodzajnych upraw – dodaje Jarosław Berent. Człowiek „trzy w jednym” – jak się sam z siebie śmieje, bo w sprawie truskawkowego święta działa i jako radny miasta, i jako przewodniczący rady sołeckiej Ochli, i jako członek zarządu Stowarzyszenia Mieszkańców Sołectwa Ochla. – I jako wielbiciel truskawek, oczywiście. Co tu dużo mówić, ja truskawki uwielbiam, mmmm, proszę tylko powąchać – radny Berent z lubością pochyla się nad pełną kobiałką. Niepotrzebnie, bo owoce pachną jak diabli, z daleka! Słodyczą, słońcem... Powąchajcie i Wy, skosztujcie, pobawcie się pod znakiem truskawki – debiutującej w roli patronki święta, ale bogatej w wieloletnie doświadczenia królowej zielonogórskich plantacji.

Szczegóły sobotniego święta w kolorowej ramce pod zdjęciem.

(dsp)

 I LUBUSKIE ŚWIĘTO TRUSKAWKI OCHLA 2016

W sobotę, 18 czerwca, bohaterką dnia będzie truskawka! Organizatorzy zapraszają do skansenu w Ochli (wstęp 6 zł, dzieci do lat 7 wchodzą za darmo). Start o godz. 11.00. Do Ochli dojedziemy darmowym autobusem MZK, linia nr 27 pojedzie na trasie Zielona Góra- skansen – Jarogniewice, w godz. 10.00-23.00. A za bramą...

 

I LUBUSKI BIEG TRUSKAWKI

Nie oszczędzaj butów! Biegniesz dla Siemka! – do pokonania jest 7 km, a czasu dużo, można spokojnie ten dystans po prostu przejść. Wpisowe – 30 zł trafi do małego, chorego mieszkańca Ochli. Czteroletni Siemek cierpi na dystrofię mięśniową Ullricha, potrzebuje żmudnej, codziennej rehabilitacji. Pobiegnijmy dla niego! Start biegu o 11.00, biuro zawodów czynne od 8.00, koniec zapisów o 10.30. Każdy otrzyma przed startem okolicznościową, truskawkową koszulkę, a na mecie medal z truskawką! Dla zwycięzców są nagrody, ale upominki będą też losowane wśród wszystkich uczestników biegu.

 

WYSTĘPY NA SCENIE

* 14.00 - na małej scenie zaprezentuje się Klub Karate Kyokushin Zielona Góra Ochla.

* 14.30 - na dużej scenie wystąpi chór szkolny Picollo z Ochli.

* 15.30 - na dużej scenie –rock’n’roll akrobatyczny w wykonaniu mistrzowskiego zespołu tanecznego Mega Dance.

* 16.30 – radość dla dzieci, masa wspomnień dla rodziców, bo na dużą scenę wyjdzie Majka Jeżowska z zespołem tanecznym. Po koncercie spotka się z fanami, będą zdjęcia i autografy...

* 18.00 – na dużej scenie pokaz magii w wykonaniu młodziutkiego iluzjonisty Jakuba Zgoły, zielonogórzanina znanego z występów na małym ekranie

* 19.00 – na dużej scenie, dla starszych gości koncert złotych przebojów da zespół Vanessa&Sorba

 

TRUSKAWKOWA ZAGRODA

* Od 11.00 do 15.30 będzie działała specjalnie dla najmłodszych gości Truskawkowa Zagroda. A w niej m.in. gry, konkursy, zabawy ruchowe i plastyczne, malowanie buziek... W śród konkurencji np. rzut truskawką do celu, jedzenie truskawek na czas. Dziećmi zajmie się klaun Śmieszek.

* Atrakcją dla dzieci, ale i starszych gości święta będzie profesjonalna ścianka wspinaczkowa – z osprzętem, instruktorem, w pełni bezpieczna.

 

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

* 15.00 – na małej scenie odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu „Truskawkowe Fantazje”, w którym brali udział uczniowie zielonogórskich szkół. My już widzieliśmy prace – bajeczne! Bajeczne będą też nagrody dla zwycięzców!

TRUSKAWKA W ROLI GŁÓWNEJ

* Od 11.00 do 20.00 będzie działała Truskawkowa Kawiarenka ze słodkimi smakołykami i napojami.

* Od 11.00 do 15.00 będą odbywać się truskawkowe warsztaty – lepienia pierogów, pieczenia muffinek, pierniczków, robienia przetworów –oczywiście z truskawką w roli głównej!