W niedzielę przyjedź do Ochli na Kaziuki!

15 Marzec 2013
Obok cepelinów z nadzieniem mięsnym nikt nie przejdzie obojętnie. Symbolem wileńskiego święta będą jednak, w niedzielę, wielkanocne palmy i pisanki. Zapraszamy do skansenu!

Tradycja targów kaziukowych sięga XV w. Syn Kazimierza Jagiellończyka po śmierci został patronem Litwy i Wilna. Do dzisiaj, na jego cześć, na terenie całej Litwy organizowane są jarmarki. Za dawnych czasów, w podwileńskich miejscowościach, jarmarki trwały nawet dwa tygodnie. Można tam było kupić właściwie wszystko, nawet konia z wozem. Głównie handlowano jednak rzeczami codziennego użytku. Wileńska palma pozostała do dziś „królową” jarmarku. Charakterystycznym symbolem Kaziuków były także serca z piernika. Młodzi ludzie, przy ich pomocy, wyznawali miłość swoim sympatiom. Pojawiały się na nich lukrowane napisy: „Serca moja hyc na twoja – powiedz, czy ty będziesz moja?”.

Nawiązujemy do tej tradycji

- Nasze Kaziuki, od ponad dekady, nawiązują do pięknej tradycji wileńskiej – podkreśla Barbara Rybińska z Muzeum Etnograficznego w Ochli. -  Mamy u siebie przesiedleńców z Wilna, są to sędziwe osoby. Dobrze, że starsze pokolenie zadbało o przekazanie tradycji wicia palm. Możemy przez to pokazać, na Kaziukach, palmy z wielu stron dawnych Kresów. Przyjeżdżają do nas także osoby z  Lubelszczyzny, z Wielkopolski, bo tam również trafiali przesiedleńcy z wileńskiego - dodaje.

W niedzielę zapraszamy na warsztaty robienia pisanek techniką batikową, czyli nakładania gorącego wosku. - Można będzie także, pod nadzorem specjalistek, tak uwić palmy, by nie wyszedł nam bukiet róż – śmieje się Barbara Rybińska. Będzie można spróbować tradycyjnych potraw, m.in. cepelinów, barszczu z kołdunami, potraw poleskich i wileńskich, w tym pierogów, gołąbków z pęczakiem, serów podpuszczkowych, warzyw, ciast, nawet kisielu z owsa.

Posłuchamy muzyki ludowej

W tzw. międzyczasie posłuchamy muzyki ludowej w wykonaniu zespołów: „Szli do wsi”, „Krajna”, „Drewno”, które zaprezentują biały śpiew, zwany także śpiewokrzykiem. Z kabaretowym repertuarem wystąpi też zespół „Tęcza” nawiązujący do przedwojennych satyryków Szczepcia i Tońcia oraz kabaretu „Perły sunsiadki” z Siedlec. Atrakcji nie zabraknie. Niedziela, 17 marca, od godz. 11.00.

(kg)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki