W niedzielę przyjedź do Ochli na Kaziuki!

15 Marzec 2013
Obok cepelinów z nadzieniem mięsnym nikt nie przejdzie obojętnie. Symbolem wileńskiego święta będą jednak, w niedzielę, wielkanocne palmy i pisanki. Zapraszamy do skansenu!

Tradycja targów kaziukowych sięga XV w. Syn Kazimierza Jagiellończyka po śmierci został patronem Litwy i Wilna. Do dzisiaj, na jego cześć, na terenie całej Litwy organizowane są jarmarki. Za dawnych czasów, w podwileńskich miejscowościach, jarmarki trwały nawet dwa tygodnie. Można tam było kupić właściwie wszystko, nawet konia z wozem. Głównie handlowano jednak rzeczami codziennego użytku. Wileńska palma pozostała do dziś „królową” jarmarku. Charakterystycznym symbolem Kaziuków były także serca z piernika. Młodzi ludzie, przy ich pomocy, wyznawali miłość swoim sympatiom. Pojawiały się na nich lukrowane napisy: „Serca moja hyc na twoja – powiedz, czy ty będziesz moja?”.

Nawiązujemy do tej tradycji

- Nasze Kaziuki, od ponad dekady, nawiązują do pięknej tradycji wileńskiej – podkreśla Barbara Rybińska z Muzeum Etnograficznego w Ochli. -  Mamy u siebie przesiedleńców z Wilna, są to sędziwe osoby. Dobrze, że starsze pokolenie zadbało o przekazanie tradycji wicia palm. Możemy przez to pokazać, na Kaziukach, palmy z wielu stron dawnych Kresów. Przyjeżdżają do nas także osoby z  Lubelszczyzny, z Wielkopolski, bo tam również trafiali przesiedleńcy z wileńskiego - dodaje.

W niedzielę zapraszamy na warsztaty robienia pisanek techniką batikową, czyli nakładania gorącego wosku. - Można będzie także, pod nadzorem specjalistek, tak uwić palmy, by nie wyszedł nam bukiet róż – śmieje się Barbara Rybińska. Będzie można spróbować tradycyjnych potraw, m.in. cepelinów, barszczu z kołdunami, potraw poleskich i wileńskich, w tym pierogów, gołąbków z pęczakiem, serów podpuszczkowych, warzyw, ciast, nawet kisielu z owsa.

Posłuchamy muzyki ludowej

W tzw. międzyczasie posłuchamy muzyki ludowej w wykonaniu zespołów: „Szli do wsi”, „Krajna”, „Drewno”, które zaprezentują biały śpiew, zwany także śpiewokrzykiem. Z kabaretowym repertuarem wystąpi też zespół „Tęcza” nawiązujący do przedwojennych satyryków Szczepcia i Tońcia oraz kabaretu „Perły sunsiadki” z Siedlec. Atrakcji nie zabraknie. Niedziela, 17 marca, od godz. 11.00.

(kg)