Teraz czas na lodowisko i parking

3 Kwiecień 2024
Kąpielisko H₂Ochla jest już gotowe i czeka tylko na gorące dni. Po drugiej stronie kompleksu trwa budowa parkingu. Tymczasem MOSiR przygotowuje się do budowy lodowiska i wrotkowiska w jednym. Oczywiście przy kąpielisku.

- Nie narzekamy, nie marudzimy, tylko zawsze coś fajnego tworzymy! Mamy Centrum Rekreacyjno-Sportowe, stadiony, boiska, baseny i place zabaw. Wiem, że marzeniem wielu z was jest kryte lodowisko. Gdy zaczyna się zima, to temat dyżurny: czemu jeszcze go nie ma. Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras ogłosił „Program budowy lodowisk”. Wysokość środków do przyznania w ramach dofinansowań w edycji 2024 to 100 ml zł! Chcemy z tego skorzystać - poinformował w połowie marca prezydent Janusz Kubicki.

Ministerialny „Program budowy lodowisk” właśnie startuje. Wnioski o pieniądze można składać od 8 do 26 kwietnia. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania m.in. na budowę zadaszonego lodowiska o minimalnych wymiarach tafli lodowej 40 m x 20 m.

- Chcemy postawić zadaszono lodowisko. W takim przypadku dofinansowanie może wynieść 5 mln zł. Do tego dołożymy unijne pieniądze w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - zapowiada wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

Prezydent zakłada, że powstanie całoroczny, pełnowymiarowy obiekt (30 x 60 m). Zmieści się na nim boisko do gry w hokeja. Jednak przeznaczony będzie głównie dla zielonogórzan, którzy zimą przyjdą się tutaj poślizgać indywidualnie. Natomiast w ciepłe miesiące łyżwiarzy zastąpią miłośnicy jazdy na wrotkach i łyżworolkach. Obiekt będzie tak zaprojektowany, że wystarczy rozpuścić lód i będzie można dalej z niego korzystać. Płyta będzie do tego przystosowana.

- Oczywiście, że wystartujemy w ministerialnym konkursie. Spełniamy wszystkie warunki - potwierdza Robert Jagiełowicz, dyrektor MOSiR-u. - Mamy gotowy projekt, mamy pozwolenie na budowę. W krótce ogłosimy przetarg na wykonanie lodowiska.

Obiekt stanie przy parkingu obok głównego wejścia na kąpielisko HOchla. Będzie miał jednak osobne wejście, natomiast wspólny personel. Projektant przewidział, że ściany będą ażurowe. Natomiast na dachu zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. Przewidziany jest również magazyn energii. Będzie oszczędnie i ekologicznie.

To plany na nadchodzące miesiące. Tymczasem po drugiej stronie kąpieliska w najlepsze trwają prace przy budowie dużego parkingu na ponad 400 samochodów. - Parking w tym miejscu jest niezbędny, spodziewamy się wielu gości na odnowionym kąpielisku - mówi prezydent Kubicki. - Budujemy go trochę później niż planowaliśmy, bo musieliśmy pozyskać od Lasów Państwowych teren pod tę inwestycję. Las w tym miejscu wycięto kilka lat temu.

Wykonawcą prac jest zielonogórski oddział firmy Exalo Drilling (dawny Diament), który również wybudował kąpielisko HOchla, a zadanie wycenił na kwotę około 2 mln 788 tys. zł. Nie zabraknie zieleni, bo przewidziane są nasadzenia drzew i krzewów wokół obiektu, jak i na samym parkingu.

(tc, rk)