W Kisielinie zbadają fale i nanocząsteczki

5 Kwiecień 2014
Jakie technologie kryją budynki Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie? Zaglądamy do środka i... tracimy grunt pod nogami. Laboratorium jest zawieszone na stalowych linach!

Delegacja złożona z przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, naukowców z UZ, lubuskich parlamentarzystów i prezydenta miasta Janusza Kubickiego odwiedziła najciekawsze pracownie i laboratoria na terenie uniwersyteckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Już w pierwszym budynku, przez szybę, można dostrzec dziesiątki przewodów, rur i tajemniczych zbiorników.

- To jest kluczowe miejsce dla tego budynku. Mamy tutaj supernowoczesne pompy, pozyskujące ciepło z gruntu. Ciekawostką jest chłodziarka absorpcyjna, która produkuje chłód z ciepła - mówi dr Piotr Ziębicki, kierownik Laboratorium Wytwarzania Energii Elektrycznej.

Przechodzimy do kolejnych, jeszcze bardziej tajemniczych pomieszczeń. W pewnym momencie tracimy twardy grunt pod nogami, laboratorium jest zawieszone na stalowych linach!

- Ta pracownia służy pomiarom dźwięku. Dzięki temu fala, która dociera do ściany, jest pochłaniana. W Polsce jest tylko kilka takich laboratoriów - wyjaśnia dr inż. Krzysztof Sozański z laboratorium elektroakustyki.

Jeszcze ciekawiej jest na kolejnym „stanowisku”. W laboratorium kompatybilności elektromechanicznej, w komorze bezodbiciowej, rządzi prof. Robert Smoleński z Instytutu Inżynierii Elektrycznej.

- Tutaj możemy sprawdzić, czy jedno urządzenie może zaburzać działanie drugiego. Dotyczy to setek nawet najbardziej popularnych sprzętów, od zwykłego radia po skomplikowaną elektronikę - mówi prof. Smoleński.

Po sąsiedzku, w budynku obok pracuje Bartłomiej Zapotoczny, przy mikroskopie sił atomowych i spektrometrze.

- Badamy rodzaj i rozmiar nanocząstek magnetycznych. Teraz zajmuję się krzemionką otaczającą tabletkę przeciwbólową, która odpowiada za uwalnianie się leku w organizmie - opowiada naukowiec.

(kg)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki