Tani prąd z glonów i energii słonecznej

11 Maj 2015
- Biogaz powstały z fermentacji alg posłuży nam do produkcji prądu. Budowę w Nowym Kisielinie rozpoczniemy we wrześniu - zapowiada Grzegorz Szulc, prezes spółki ITEO.

- Zakup 12 hektarów to spory wydatek. Po co pana spółce aż tyle ziemi?
Grzegorz Szulc, założyciel i prezes spółki ITEO: - Nasza firma istnieje od 1999 r. Od początku specjalizuje się w ochronie środowiska. Zaczynała od produkcji kontenerów do składowania trudnych do utylizacji odpadów. Cała produkcja trafiała do zagranicznego odbiorcy. Spółka działała w Polsce, ja mieszkałem w Niemczech. W 2007 r. nasz biznesowy partner, szef firmy Hochreiter, powiedział mi – Ty, chłopcze, wracaj do Polski i rozpoznaj miejscowy rynek biogazowni.

- I co, rozpoznał pan?
- W roku 2007 polski rynek zapełniał się powoli firmami oferującymi różne rozwiązania technologii biogazowej. My wystartowaliśmy z własną technologią – realizujemy zamówienia w formie „Zaprojektuj i wybuduj”. Efektem naszej pracy jest wybudowanie biogazowni, np. w Klępsku, i wykonanie kilkunastu projektów z pozwoleniem na budowę w okolicach Gubina, Sulęcina, Gostchorza oraz instalacji PV w Szprotawie i Jarogniewicach. Od 2012 r. projektujemy i budujemy farmy fotowoltaiczne, które produkują prąd z energii słonecznej. Specjalizujemy się w dużych projektach. Są to farmy wolnostojące o mocy od 0,5 do 2 MW, mniej więcej tyle zużywa os. Pomorskie podczas jednej doby.

- I właśnie taka farma powstanie na tych 12 ha, które kupiliście na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego?
- Między innymi. W 2013 r. postanowiłem opracować projekt powiązanych technologii, które pozwoliłyby obniżyć koszty wytwarzania energii w porównaniu do kosztów produkcji energii z węgla kamiennego. Nawiązałem kontakty z firmami produkującymi wodne algi…

- A co glony mają wspólnego z prądem?
- Bardzo wiele. Algi to biomasa, którą można wykorzystać jako paliwo w energetyce, ale to również ogromna ilość protein i biooleju. Dla porównania: 1 ha kukurydzy daje od 15 do 17 ton suchej masy. Tymczasem 1 ha alg daje ok. 300 ton suchej masy. Tę biomasę algową wykorzystamy jako wsad do biogazowni. Po przeprowadzeniu fermentacji beztlenowej i spaleniu biogazu w silnikach gazowych, otrzymamy energię elektryczną i cieplną.

- Dostrzegam zasadniczy problem.
-
Jaki?

- W Nowym Kisielinie nie ma naturalnego zbiornika. Tymczasem algi potrzebują dużo wody…
- Nasze algi będą rosnąć w specjalnych basenach. Takich zadaszonych zbiorników wybudujemy 28. Ich łączna powierzchnia zajmie prawe 3.800 mkw. Ale wody potrzebować będziemy niewiele. Tyle, żeby zainicjować cały proces i uzupełniać braki. Produkcja alg opierać się będzie na tzw. masie pofermentacyjnej zawierającej od 93 do 96 proc. wody.

- A co będzie głównym waszym produktem?
- Biogaz powstały w trakcie fermentacji alg posłuży do produkcji prądu. Masę pofermentacyjną, bogatą w wodę i składniki odżywcze, wykorzystamy do produkcji alg. Zbudujemy zamknięty model technologiczny w oparciu o nasz własny patent.

- To po co wam fotowoltaika, skoro będziecie mieli prąd z biogazowni?
- Aby wykorzystać bezpłatną energię słoneczną do własnych potrzeb, np. do naświetlania i ogrzewania basenów z algami.

- Upieczecie trzy pieczenie na jednym ogniu?
- Dodatkową zaletą tego projektu jest to, że teren, który kupiliśmy od uniwersytetu, ma bardzo trudne warunki gruntowe, prawie nie nadaje się pod tradycyjną zabudowę. Ale naszym algom i fotowoltaice taki teren nie przeszkadza.

- Kiedy wbijecie pierwszą łopatę?
- Planujemy ruszyć we wrześniu 2015 r. Produkcję powinniśmy rozpocząć dokładnie rok później.

- Ziemię kupiliście od uniwersytetu, to początek waszej stałej współpracy?
- Pod koniec kwietnia zawiązaliśmy polsko-niemiecko-amerykańską grupę naukowo-badawczą, pod przewodnictwem prorektora UZ, prof. Andrzeja Pieczyńskiego. Grupa ta będzie opracowywała specjalnie dla nas kolejne projekty i innowacje.

- Dziękuję.
Piotr Maksymczak

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki