Ruch inwestycyjny w Nowym Kisielinie

31 Maj 2016
- Zakładam, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy sprzedamy kolejne działki w parku przemysłowym. Prowadzimy intensywne rozmowy z kilkoma inwestorami – zdradza wiceprezydent Dariusz Lesicki.

Na razie chodzi o ok. 250 miejsc pracy. Później o kolejne kilkaset osób, w kolejnych firmach. Z inwestorami w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym jest trochę jak z yeti, wszyscy o nich mówią, mało kto ich widział. Wjeżdżamy do Parku obwodnicą. Po lewej stronie, tuż za wiaduktem, stoi kilka hal. Zajmują 10 hektarów.

- Ten teren jest w całości sprzedany. Wkrótce powstanie tu jeszcze jedna hala. Nas interesuje teren po drugiej stronie drogi, na wprost laboratoriów uniwersytetu – pokazuje D. Lesicki. – To ok. 20 hektarów terenu, który powinniśmy wkrótce sprzedać. Dwa hektary kupił inwestor z Niemiec.

Teraz inwestor załatwia formalności w strefie ekonomicznej, dlatego D. Lesicki nie chce podawać nazwy firmy. Ma tutaj powstać firma meblowa, która produkuje ekskluzywne łóżka, tzw. kolonialne.

- Obecnie pracują nad tzw. metodą bodyscaning. Na podstawie zeskanowanego kształtu osoby produkowany jest indywidualnie zaprojektowany materac – uzupełnia Arkadiusz Kowalewski, prezes LPPT. - Firma zamierza, docelowo, na dwóch działkach wybudować hale o powierzchni 8 tys. mkw. i na początek zatrudnić ok. 100-150 osób. Poszukiwani będą tapicerzy, szwaczki i krawcowe.

Inwestor chce w ciągu najbliższych miesięcy załatwić wszystkie formalności i rozpocząć budowę w tym roku. Zakład ma ruszyć w 2017 r.

- Podobne plany ma WPIP. To polska firma z Poznania. Też chcą zbudować zakład w 2017 r. - wylicza D. Lesicki.

Chodzi o trzy hektary gruntu. Tu powstaną dwie hale. W pierwszej będzie centrum logistyczne, w drugiej produkcja. W sumie pod dachem ma być ok. 11 tys. mkw. hal. Wartość inwestycji to ok. 20 mln zł. Zatrudnienie - ok. 70 osób.

- Teraz rozmawiamy z kolejnymi inwestorami, którzy są zainteresowani Parkiem. Chodzi o sprzedaż ok. 14 hektarów gruntu – dodaje D. Lesicki. Trwają też uzgodnienia z dwoma dużymi zachodnimi inwestorami, zainteresowanymi większymi działkami.

Magistrat liczy, że jednym z argumentów za inwestowaniem w Zielonej Górze będzie niedawna uchwała o zwolnieniach podatkowych w Parku. Prezydent Janusz Kubicki zaproponował, a radni się zgodzili, by inwestor, który np. zatrudni powyżej 200 osób, otrzymał zwolnienie z podatku od nieruchomości na 10 lat. Mniejsi inwestorzy otrzymają krótsze zwolnienia.

Kolejne 30 osób chce zatrudnić hinduska firma Radon, która kupiła trzy działki w Strefie Aktywności Gospodarczej. Chce tu zainwestować 5 mln zł. Radon zajmuje się wytwarzaniem elementów aranżacji z drewna, tworzywa sztucznego, metalu, a także drukiem 3D oraz hologramami.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki