Przedsiębiorca Roku z Zielonej Góry

6 Grudzień 2019
Bartosz Kubik, prezes zielonogórskiej Ekoenergetyki, został przedsiębiorcą roku w kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność. Doceniono polski wkład w rozwój światowej elektromobilności.

Na pewno wielu z was jechało chociaż raz po Zielonej Górze elektrycznym autobusem ursus. Są ich 44 sztuki. Nowoczesne, ciche i ekologiczne. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów ich akumulatory muszą być ponownie naładowane. Do tego służą ładowarki, których produkcją zajmuje się firma Ekoenergetyka. Jej ładowarki działają nie tylko w Zielonej Górze, ale też w 55 innych miastach w 11 europejskich krajach oraz w Singapurze.

To doceniło jury konkursu EY Przedsiębiorca Roku, organizowanego przez firmę EY od 1986 r. Uczestniczy w nim ok. 60 państw. W naszym kraju pierwsza edycja odbyła się w 2003 r. To jedyne tej rangi międzynarodowe przedsięwzięcie promujące najlepszych przedsiębiorców. Ogłoszenie wyników odbyło się w zeszłym tygodniu w Warszawie.

- Nagroda została przyznana za stworzenie firmy, która jest polską odpowiedzią na światowy trend – mówił prowadzący galę, zapraszając Bartosza Kubika po odbiór nagrody. Wielkie koncerny motoryzacyjne mówią o przestawieniu się na elektryczne samochody. Mówią o tym też rządy, tymczasem zielonogórska firma zajmuje się elektromobilnością od 10 lat. I podbija rynki. Bartosz Kubik, wraz ze swoim wspólnikiem Maciejem Wojeńskim, pierwszą ładowarkę do samochodów zbudowali jako pracę dyplomową na Uniwersytecie Zielonogórskim i zaraz założyli firmę. Dzisiaj zatrudniają 250 osób i wciąż trwa rekrutacja nowych pracowników.

- To są wspaniali ludzie, bez których tak naprawdę każdy mój pomysł pozostawałby tylko pomysłem, a oni to realizują – mówił prezes Kubik, odbierając nagrodę. W ten sposób dziękował swojej załodze.

- Nie żal panu, że nie pojedzie pan do Monte Carlo? – spytaliśmy. Tam odbędzie się światowy finał konkursu. Polskę będzie reprezentował Artur Rytel, założyciel Green Holding, specjalizującego się w produkcji i dystrybucji sałaty. To on wygrał główny tytuł Przedsiębiorcy Roku 2019 i będzie reprezentował nasz kraj.

- Dla mnie wygrana w kategorii Nowe Technologie/Inwoacyjność to już wielki sukces. Nie spodziewałem się tego – odpowiedział B. Kubik. – Myślę, że w Monte Carlo mielibyśmy się czym chwalić. Działamy w dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. Stawiamy na nowoczesność i indywidualne rozwiązania. I to nam wychodzi.

Ekoenergetyka jest potentatem w wymyślaniu i produkcji ładowarek dla transportu publicznego. Można powiedzieć, że w Polsce prawie każdy elektryczny autobus jest zasilany przez jej urządzenia. Firma opanowała 90 proc. krajowego rynku. Jest też europejskim liderem – tu Ekoenergetyka ma 40 proc. rynku, a tort do podziału wciąż rośnie i to w błyskawicznym tempie.

Po autobusach przyjdzie czas na samochody osobowe. - Właśnie budujemy laboratoria badawcze, w których powstaną projekty dla samochodów osobowych – dodał B. Kubik. Powstają one w parku przemysłowym w Nowym Kisielinie. To dobre miejsce dla biznesu. Kilkaset metrów obok eobuwie.pl postawiło wielkie centrum logistyczne. Jego szef, Marcin Grzymkowski był zwycięzcą 14. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2016.

(tc)

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki