Polski astronauta z wizytą w Zielonej Górze

15 Maj 2024
Jako drugi Polak po generale Mirosławie Hermaszewskim poleci w kosmos. W poniedziałek miasto odwiedził dr Sławosz Uznański. Astronauta spotkał się ze studentami Uniwersytetu Zielonogórskiego i odwiedził Park Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie.

Misję polskiego astronauty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaplanowano na jesień, ale termin prawdopodobnie zostanie przesunięty.

Sławosz Uznański po rozmowach ze studentami i rektorem UZ prof. Wojciechem Strzyżewskim, w siedzibie Wydziału Mechanicznego wygłosił wykład pn. „Po co ludzie latają w kosmos i jak zostać astronautą?”. O tym, jak technologie kosmiczne budują polską gospodarkę opowiedział Waldemar Sługocki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. O możliwościach pracy i rozwoju w sektorze kosmicznym mówiła Kinga Gruszecka, ekspertka Polskiej Agencji Kosmicznej.

Skazany na kosmos

Dr Uznański szykuje się do lotu w kosmos od 1 września zeszłego roku, kiedy zaczął pracę w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przeszedł szkolenia teoretyczne, praktyczne i przygotowanie fizyczne. Zaliczył loty paraboliczne - mają na celu zapewnić dostęp do sprzętu i obiektów badań w stanie nieważkości w przestrzeni kosmicznej. - Czekają mnie szkolenia organizowane przez NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej). Dowiem się np. jak działa kapsuła załogowa - mówił S. Uznański. - Przede mną ćwiczenia w europejskim i japońskim laboratorium kosmicznym. Jestem dumny i podekscytowany.

Astronauta przyznał też, że urodził się 12 kwietnia - w Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych. - Jestem skazany na kosmos - mówił ze śmiechem.

Doktor Uznański jest inżynierem, specjalistą od budowy i eksploatacji systemów kosmicznych. - Technologie kosmiczne wykorzystywane są na Ziemi, a miejsca takie jak w Nowym Kisielinie pozwalają przetestować nowe rozwiązania, od koncepcji po realizację - przekonywał. S. Uznański w sierpniu 2022 r. poznał gen. Mirosława Hermaszewskiego. - To było duże przeżycie. Wspierał mnie, kiedy odbywała się selekcja astronautów do lotu. Jako pierwszy zadzwonił z gratulacjami - zdradził naukowiec.

Zachęta dla wybitnych

- Dziękuję doktorowi za wizytę w naszym mieście i odwiedzenie Parku Technologii Kosmicznych - mówił prezydent Marcin Pabierowski. - Miasto zaistniało na naukowej mapie Polski. Park jest dużą zachętą dla wybitnych osób, aby mogły się kształcić na UZ. Chciałbym, aby miasto dofinansowało park, musimy postawić na badania naukowe i rozwój nowych technologii kosmicznych. A mam na myśli m.in. kryptografię, medycynę kosmiczną i nawigację. To bardzo rozwojowa branża. Stawiam na nowoczesną Zieloną Górę, aby konkurowała z innymi miastami.

Sławosz Uznański wziął udział w rekrutacji do Europejskiego Korpusu Astronautów, którą Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozpoczęła w 2021 r. Zgłosiło się blisko 22 tysiące osób, w tym 549 z Polski. ESA wybrała 17 astronautów, w tym sześciu z tzw. korpusu podstawowego i 11 rezerwistów. Polak znalazł się w drugiej grupie - w sierpniu zeszłego roku ogłoszono, że poleci w kosmos.

- Wizyta S. Uznańskiego ma charakter symboliczny, pokazuje, że Park Technologii Kosmicznych przyciąga najlepszych - mówi Robert Kornalewicz, szef klubu radnych PO. I dodaje: - Park powstał, aby zatrzymać w mieście najlepszych absolwentów UZ i przyciągnąć specjalistów spoza województwa, aby rozwijać najlepsze branże w Zielonej Górze. A tego brakowało.

(rk)