Nowy Kisielin ma świetlicę

7 Grudzień 2012
Sala pękająca w szwach. Ksiądz, wójt i sołtys w jednym miejscu. Powód? Świeża odsłona świetlicy przy ul. Odrzańskiej.

To był andrzejkowy piątek. Godzina 17.00. Po wejściu do świetlicy, jeszcze w szatni, pojawia się pierwsza refleksja. Czyżby od początku fuszerka ? Ktoś chyba nie pomyślał o ludziach? Gdzie miejsce na kurtki i płaszcze ? Co do jednego wszystkie wieszaki zajęte!

Kilka kroków dalej i wszystko staje się jasne. To po prostu niemalże cała wieś postanowiła obejrzeć świetlicę po remoncie. A było co oglądać! W pięć miesięcy za 700 tys. zł. przeprowadzono kapitalny remont. Powstało praktycznie nowe wnętrze, wraz z nową instalacją elektryczną, grzewczą, alarmową, zapleczem gospodarczym, czy nawet instalacją nagłośnieniową.
Co mówią miezkańcy o wsi i świetlicy?

Ta ostatnia jeszcze w tym samym dniu została poddana nie byle jakiej próbie. Po podziękowaniach dla wójta, radnych i księdza przewidziano bowiem część artystyczną. Tutaj czekała na licznie zgromadzonych mieszkańców Nowego Kisielina niespodzianka. Na jeszcze pachnącym nowością parkiecie pojawili się soliści Teatru Muzycznego z Poznania. Od sopranów i tenorów świetlica wiejska zadrżała w posadach. W pewnym momencie zadrżał nawet wójt Mariusz Zalewski, kiedy w jego stronę jednoznacznie skierowała wzrok artystka operowa, wyśpiewując mu fragmenty wyznania miłosnego z pewnej arii... Ale żona wójta siedziała w drugim rzędzie i czujnie obserwowała...

Po występach śpiewaków, przed zwiedzaniem odnowionej świetlicy, powstrzymywało jeszcze mieszkańców tylko przecięcie wstęgi i zjedzenie kawałka okolicznościowego tortu.

Z efektów prac najbardziej cieszył się sołtys Nowego Kisielina Andrzej Zalewski. - Z zawodu jestem elektrykiem i wiem, że wszystkie instalacje są wykonane jak należy - podkreślał. - Kiedyś był tutaj i oczywiście dalej będzie aerobik. Dodatkowo będzie też siłownia. Jestem dumny z wykonanej roboty, a najbliższa impreza jaką tu przewidujemy to sylwester na 70 osób.

- Będziemy tu również organizować wesela i na pewno skorzystają z pomieszczeń świetlicy przedszkolaki, które są po sąsiedzku - mówił wójt Zalewski.

Trzyletni Michał przyszedł na otwarcie świetlicy wraz z mamą. Koncert, wystąpienia i kwiaty to dla niego nie taka znów atrakcja. Prawdziwym hitem dla malca okazał się ogromny tort! - To dla nas ważne miejsce, dlatego dziś tu jesteśmy –przyznała jego mama Agnieszka.

– Do tej pory była tragedia i wstyd, że nie było gdzie się spotkać. Sądzę, że każdy będzie to teraz traktował jak swoje i szanował. Dobrze by było wykorzystać to miejsce także dla dzieci – mówiła Joanna Pawelczyk, mama półtorarocznej Nataszy.

Obecną świetlicę doskonale pamięta jeszcze z lat 70. jeden z najstarszych mieszkańców Nowego Kisielina, Piotr Głuszak. –To konkretny krok naprzód. Cały Nowy Kisielin jest teraz nie do poznania. Wielu starszych mieszkańców pamięta jeszcze, jak w świetlicy grywało się w ping-ponga, w szachy, a jeszcze wcześniej była tu klubokawiarni – wspominał.

Krzysztof Grabowski

Artykuły powiązane: 

Kisielinianie o odremontowanej świetlicy - sonda

Joanna Pawelczyk: - Wiem, że często mieszkańcy pytali, gdzie można urządzić chrzciny czy wesele. Mam nadzieję, że nowa świetlica posłuży także tym najmłodszym.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki