Nowa fabryka. Praca dla 150 osób

20 Listopad 2017
- Uruchamiamy w Zielonej Górze fabrykę, w której zatrudnimy ok. 150 nowych pracowników. Start w styczniu. To oferta również dla kobiet i osób 50 +. Trwa nabór - zachęca Mariusz Gawin, dyrektor należącej do Szwedów firmy Reac Components.

Jeszcze kilka dni temu mało kto słyszał o Szwedach, którzy stawiają w Nowym Kisielinie zakład produkcyjny, zatrudnią ok. 200 osób. Część kadry już mają szukają 150 nowych ludzi. Tymczasem na początku roku ruszy tu produkcja.

- Mamy przed sobą nowe zadanie. Trzeba będzie pomóc nowym firmom szukać pracowników. Potrzeby będą ogromne – opowiadał dwa miesiące temu prezydent Janusz Kubicki, gdy z fotoreporterem „Łącznika” oglądał gigantyczną inwestycję firmy Panattoni, która specjalizuje się w budowie centrów technologiczno-logistycznych. Wówczas z ziemi wystawało morze słupów, na pierwszej działce trwały prace przy budowie hali. Panattoni chce w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, w Nowym Kisielinie, zainwestować ok 150 mln zł. Firma kupiła 14 ha gruntu i zobowiązała się, że postawi trzy hale o powierzchni od 7,5 ha do 9 ha.

- Tak. Jesteśmy pierwszym klientem Panattoni. Wkrótce otworzymy tutaj swój zakład produkcyjny. Trwają ostatnie prace. Polityka firmy jest taka, że nie inwestujemy w nieruchomości. Wynajmujemy je, inwestujemy w produkcję, w nowoczesne maszyny - opowiada Mariusz Gawin, dyrektor należącej do Szwedów firmy Reac Components. Spotykamy się na budowie. Trzeba uważać, żeby nie ugrzęznąć w błocie. Co innego w środku. Czysto. Jasno i olbrzymia powierzchnia. W kilku halach Reac ma do dyspozycji 5,9 tys. mkw. powierzchni. Biznesplan zakłada, że w pierwszym etapie pracować tutaj będzie ok. 200 osób. Miejsca jest na ok. 400 pracowników. Zapas jest potrzebny, bo branża, w której działa Reac, wciąż rośnie w szybkim tempie. Firma specjalizuje się w produkcji siłowników.

- Siłowniki kojarzą mi się z wielkimi tłokami, które podnoszą skrzynię wywrotki – mówię o swoim pierwszym skojarzeniu.

- Dobrze pan kojarzy, ale nasze wyroby są o wiele, wiele mniejsze i bardziej precyzyjne. Produkujemy siłowniki, systemy podnoszenia i przechyłu oraz ręczne urządzenia sterujące stosowane głównie w urządzeniach medycznych i rehabilitacyjnych. Montujemy je np. w łóżkach szpitalnych – z uśmiechem odpowiada dyrektor Gawin.

- Czyli jak zajrzę pod nowoczesne łóżko w zielonogórskim szpitalu, to zobaczę takie urządzenia – dalej dopytuję.

- Tak. To są proste łóżka, zazwyczaj będą tam dwa siłowniki umożliwiające ustawienie łóżka zgodnie z potrzebami pacjenta. Są jednak też zaawansowane łóżka, w których montujemy nawet sześć siłowników – odpowiada dyrektor. Prezentuje film pokazujący możliwe zastosowanie wyrobów firmy. Np. wózek inwalidzki tak skonstruowany, że umożliwia podniesienie pacjenta lub niepełnosprawnego do pozycji pionowej.

Szwedzi z Reac mają w swojej grupie pięć zakładów. Dwa w Szwecji, jeden w Niemczech (niedawno kupiony) i dwa w Polsce – w Piotrkowie Trybunalskim i Jasieniu.

- I właśnie zakład w Jasieniu przenosimy teraz do Zielonej Góry. W starej lokalizacji nie mieliśmy już możliwości rozwoju. Takie są w Zielonej Górze i tutaj są większe możliwości znalezienia kadry i współpracy z uniwersytetem – tłumaczy M. Gawin. – W grudniu zaczniemy przenosić pierwsze maszyny z Jasienia do Nowego Kisielina. Całą operację musimy zakończyć do kwietnia, bo wtedy kończy się nam termin wynajmu hali.

Dzisiaj, w Jasieniu pracuje ok. 150 osób. Chociaż mają taką propozycję, większość z nich prawdopodobnie nie przeniesie się do nowego zakładu.

- W okolicach Żar pracownicy produkcyjni nie mają problemów ze znalezieniem nowej pracy – wyjaśnia dyrektor.

Pytanie, czy pracownicy znajdą się w Zielonej Górze.

- Jestem optymistą. Oferujemy dobre warunki i niezłe płace – odpowiada M. Gawin, ale o szczegółach płac nie chce mówić, twierdząc, że to sprawa indywidualna. Reac jednak od dłuższego czasu przygotowywał się do operacji przenosin. – W wynajętych od Lumelu halach od pewnego czasu mamy swoją filię zatrudniającą ok. 40 pracowników. Na własnej skórze zbadaliśmy zielonogórski rynek pracy. Jestem pewien, że znajdziemy odpowiednich pracowników – odpowiada i dodaje, że firma jest otwarta na zatrudnienie kobiet i osób 50+. To dobrzy i stabilni pracownicy.

Zielonogórski zakład Reaca będzie się zajmował wyłącznie produkcją elementów, w całość będą one montowane w Piotrkowie. Sprzedaż to zadanie jeszcze innych członków grupy.

Szwedzi są pierwszym „lokatorem” w halach stawianych przez firmę Panattoni. We współpracy tych dwóch firm pośredniczyło miasto.

- Bardzo nam pomagał pan Arkadiusz Kowalewski i wiceprezydent Dariusz Lesicki. Rozmawialiśmy o tym od kilku lat – zdradza M. Gawin.

- Problem w tym, że Reac nie był zainteresowany stawianiem hal samemu, jednocześnie nie było ich do wynajmu – wspomina wiceprezydent Dariusz Lesicki. – Sytuacja zmieniła się, kiedy w Nowym Kisielinie postanowili zainwestować Niemcy z firmy Ideal Automotive. Oni też sami nie stawiają fabryk. Za nich zrobił to Panattoni. Wtedy zaczęliśmy rozmawiać o kolejnych inwestycjach i tak zapadła decyzja o powstaniu parku technologiczno-logistycznego Panattoni.

Reac jest ich pierwszym klientem. Jednak kilkaset metrów dalej, za morzem słupów konstrukcyjnych widać, że robotnicy stawiają ściany kolejnych hal. A to oznacza, że Panattoni ma kolejnych klientów, którzy wkrótce będą szukać kolejnych pracowników.

Tomasz Czyżniewski


POSZUKIWANI PRACOWNICY

Do nowopowstającego zakładu potrzebni są:
- spawacze,
- szlifierzy,
- operatorzy maszyn CNC,
- pracownicy produkcyjni.

Reac zachęca do współpracy: kobiety, osoby 50+ i osoby z niepełnosprawnością. Firma oferuje szkolenia rozszerzające kompetencje.

Osoby zainteresowane proszone są o przesyłanie CV na adres email: rekrutacja@reac.pl.

Można też przyjść osobiście: w środy lub piątki, godz. 8.00-16.00, biuro przy ul. Sulechowskiej 1 (siedziba Lumelu), IV piętro, pokój 403.


 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki