Kosmos w Nowym Kisielinie

4 Styczeń 2019
- Mamy odlotowe marzenia i nie boimy się ich spełniać. Takie rzeczy dzieją się tylko w naszym województwie – z uśmiechem rozpoczęła konferencję marszałek Elżbieta Polak. Kilka chwil później podpisała decyzję o budowie Parku Technologii Kosmicznych.

Siedem laboratoriów, m.in. kryptografii, przeciwdziałania cyberzagrożeniom, medycyny kosmicznej czy sztucznej inteligencji. Do tego część administracyjna i szkoleniowa. Wszystko zmieści się na powierzchni 3.720 mkw. – Powstanie kolejny instytut nowoczesnych technologii. My już mamy parki naukowo-technologiczne, ale nie mamy takiego właśnie parku, laboratoriów, wysokospecjalistycznego sprzętu. To nie tylko technologie kosmiczne, ale również w zakresie robotyki, informatyki, automatyki, fizyki, astronomii. Daje nam to gwarancję poprawy warunków budowy regionu innowacyjnego – przyznała E. Polak.

- Taki pomysł miało kilka regionów, ale udało się go zrealizować tylko w woj. lubuskim. Być może za kilka lat przyrządy i systemy pod szyldem Lubuskiego będą na wyposażeniu ważnych misji kosmicznych – powiedział prof. Marek Banaszkiewicz, z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Park Technologii Kosmicznych powstający w Zielonej Górze jest jedynym tego typu miejscem w Polsce, które wybudowane zostanie dzięki działaniom samorządowym. Do tej pory takiej inwestycji nie udało się nigdzie zrealizować, więc długofalowym rezultatem będzie podniesienie atrakcyjności i konkurencyjności naszego województwa w skali krajowej oraz międzynarodowej. - To bardzo duża szansa na rozwój regionu i jego potencjału. Przede wszystkim oprócz lokalnych firm, które dzięki nowoczesnym laboratoriom będą mogły jeszcze bardziej się rozwijać, ściągniemy też tutaj oddziały oraz firmy kosmiczne, które konkurują już na globalnym rynku – przyznał Rafał Trzaskowski, dyrektor Hertz Systems.

Partnerami projektu zostali Uniwersytet Zielonogórski, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Hertz Systems. Każdy z tych ośrodków wniesie do projektu swoją wiedzę i doświadczenie, a korzyści to przede wszystkim połączenie nauki z biznesem. Zgromadzenie w jednym miejscu specjalistów z różnych dziedzin, pozwoli na kompleksowe badania oraz rozwój firm technologicznych. - Uniwersytet Zielonogórski ma potencjał naukowy, kadrowy, laboratoryjny również, ale nie mamy tych laboratoriów, które pojawią się w Parku Technologii Kosmicznych. Będą one doskonałym uzupełnieniem możliwości uniwersytetu – zapewnił prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju UZ.

Całkowita wartość projektu to ponad 60 mln złotych, z czego blisko 42 mln pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Park Technologii Kosmicznych ma powstać do końca 2021 r.

(ap)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki