Kosmos w Nowym Kisielinie

4 Styczeń 2019
- Mamy odlotowe marzenia i nie boimy się ich spełniać. Takie rzeczy dzieją się tylko w naszym województwie – z uśmiechem rozpoczęła konferencję marszałek Elżbieta Polak. Kilka chwil później podpisała decyzję o budowie Parku Technologii Kosmicznych.

Siedem laboratoriów, m.in. kryptografii, przeciwdziałania cyberzagrożeniom, medycyny kosmicznej czy sztucznej inteligencji. Do tego część administracyjna i szkoleniowa. Wszystko zmieści się na powierzchni 3.720 mkw. – Powstanie kolejny instytut nowoczesnych technologii. My już mamy parki naukowo-technologiczne, ale nie mamy takiego właśnie parku, laboratoriów, wysokospecjalistycznego sprzętu. To nie tylko technologie kosmiczne, ale również w zakresie robotyki, informatyki, automatyki, fizyki, astronomii. Daje nam to gwarancję poprawy warunków budowy regionu innowacyjnego – przyznała E. Polak.

- Taki pomysł miało kilka regionów, ale udało się go zrealizować tylko w woj. lubuskim. Być może za kilka lat przyrządy i systemy pod szyldem Lubuskiego będą na wyposażeniu ważnych misji kosmicznych – powiedział prof. Marek Banaszkiewicz, z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Park Technologii Kosmicznych powstający w Zielonej Górze jest jedynym tego typu miejscem w Polsce, które wybudowane zostanie dzięki działaniom samorządowym. Do tej pory takiej inwestycji nie udało się nigdzie zrealizować, więc długofalowym rezultatem będzie podniesienie atrakcyjności i konkurencyjności naszego województwa w skali krajowej oraz międzynarodowej. - To bardzo duża szansa na rozwój regionu i jego potencjału. Przede wszystkim oprócz lokalnych firm, które dzięki nowoczesnym laboratoriom będą mogły jeszcze bardziej się rozwijać, ściągniemy też tutaj oddziały oraz firmy kosmiczne, które konkurują już na globalnym rynku – przyznał Rafał Trzaskowski, dyrektor Hertz Systems.

Partnerami projektu zostali Uniwersytet Zielonogórski, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Hertz Systems. Każdy z tych ośrodków wniesie do projektu swoją wiedzę i doświadczenie, a korzyści to przede wszystkim połączenie nauki z biznesem. Zgromadzenie w jednym miejscu specjalistów z różnych dziedzin, pozwoli na kompleksowe badania oraz rozwój firm technologicznych. - Uniwersytet Zielonogórski ma potencjał naukowy, kadrowy, laboratoryjny również, ale nie mamy tych laboratoriów, które pojawią się w Parku Technologii Kosmicznych. Będą one doskonałym uzupełnieniem możliwości uniwersytetu – zapewnił prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju UZ.

Całkowita wartość projektu to ponad 60 mln złotych, z czego blisko 42 mln pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Park Technologii Kosmicznych ma powstać do końca 2021 r.

(ap)