Kolejny zakład powstanie w strefie

17 Marzec 2018
W środę łopaty poszły w ruch. Na kilka minut. To symboliczny początek budowy kolejnego zakładu w strefie w Nowym Kisielinie. Kopał szef firmy, wiceprezydent i wykonawca robót. Łopaty już odłożyli, teraz czas na zawodowców. Halę produkcyjną postawią we wrześniu.

- Lekko nie będzie. Teren nie jest łatwy – przyznaje Grzegorz Fornalczyk, właściciel firmy budowlanej Eurobud z Nowogrodu Bobrzańskiego, który dzień wcześniej podpisał umowę na postawienie zakładu. Jego firma będzie się musiała uwijać.

- Plan zakłada, że do końca września stanie hala produkcyjna z magazynem a w listopadzie gotowe będą pomieszczenia biurowe i zaplecze socjalne dla załogi – opowiada inwestor Steffan Röllig, prezes spółki HUT Technika Środowiska, który w listopadzie 2016 r. kupił od miasta działki o powierzchni 1,6 hektara. Leżą na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Chce tutaj przenieść swoją firmę, która działa już od 22 lat.

- Zamierzamy na tej działce postawić halę produkcyjną o wymiarach 48 na 19 metrów i wysokości 10 metrów. Będzie wyposażona w suwnicę o nośności 8 ton. Przed halą od strony ulicy będzie stał budynek biurowy o powierzchni ok. 370 mkw. – pokazuje prezes Röllig. – Zakładamy, że w ciągu dwóch lat zatrudnienie wrośnie do 40-45 osób. Teraz realizujemy duży kontrakt dla firmy z Zabrza.

Obecnie HUT Technika Środowiska wynajmuje budynki w Zielonej Górze w dwóch miejscach i zatrudnia ok. 30 osób. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji urządzeń i całych linii technologicznych do segregacji i recyklingu odpadów. Są to linie indywidualnie projektowane pod potrzeby zamawiających.

Prezes Röllig na uroczystość sprowadził załogę swojej firmy. Nie obyło się bez żartów. Wymieniając listę pamiątek, które trafiły do tuby z aktem erekcyjnym, współpracownicy napomykają o... włożonych tam papierosach.

- Tylko nic prezesowi o tym nie mówcie, bo gotów przyjść tutaj i je wykopać – żartują.

- Prezes tyle pali? – pytam.

- Tak. Bardzo dużo – znacząco kiwa głową Agnieszka Sobierajska, która do tuby wsunęła paczkę marlboro light.

Tymczasem prezes wraz z wiceprezydentem Dariuszem Lesicki i G. Fornalczykiem ochoczo chwytają za łopaty, by wykopać dół na akt erekcyjny. Po chwili z pomocą przychodzi im operator koparki.

- Kopanie nieźle mi idzie – żartuje wiceprezydent Lesicki. I patrząc na sąsiednie wielkie hale Ideal Automotive i Panattoni przyznaje: - Jestem zadowolony, że kolejny inwestor stawia zakład w parku. Jest tu miejsce zarówno dla dużych firm, jak i tych mniejszych. Ważne, że mamy wielu inwestorów z różnych branż i park w Nowym Kisielinie zapełnia się kolejnymi firmami.

- Tu niedługo skończą się tereny i trzeba szukać nowych. Najlepszym rozwiązaniem jest teren wzdłuż trasy szybkiego ruchu S3 – dodaje Stanisław Iwan, wiceprezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

(tc)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki