Kolejna firma działa w strefie

22 luty 2019
Od małej śrubki do karoserii ciężarówki iveco – takie części zamienne będzie wysyłać w świat uruchamiane w Nowym Kisielinie centrum logistyczne firmy Kuehne + Nagel. Pracę znajdzie tutaj 70 osób.

Będą obsługiwać magazyn o powierzchni 16.500 mkw. To wielka hala, w której swobodnie zmieściłby się duży hipermarket. Połowę z niej zajmują regały wysokie na ok. 10 metrów. Jest sporo wolnego miejsca.

- Będziecie jeszcze dostawiać kolejne regały? – pytamy.

- Nie. Hala jest już gotowa. Na regałach będą mniejsze części, natomiast będziemy dysponowali dużymi elementami, które można składować jedynie na podłodze. Duże jak np. ta kabina – Christophe Le Corre, dyrektor ds. logistyki kontraktowej w Kuehne + Nagel pokazuje na stającą pod ścianą karoserię ciężarówki iveco. Dyrektor przyjechał specjalnie na otwarcie nowego centrum logistycznego w Nowym Kisielinie.

Kuehne + Nagel to globalna firma zatrudniająca na świecie 82 tys. pracowników w 100 krajach. W Polsce działa już od ponad 25 lat. Ma swoje oddziały w 27 miejscach i zatrudnia 1.800 osób. Zajmuje się m.in. spedycją towarów drogą morską, lotniczą i drogową. Centrum logistyczne w Zielonej Górze powstało dla obsługi koncernu CNH Industrial zajmującego się m.in. produkcją pojazdów użytkowych i maszyn rolniczych. CNH Industrial jest mocno powiązany z koncernem Fiata, którego pojazdy dostawcze i ciężarówki znane są pod marką iveco.

- W Zielonej Górze zajmować się będziemy wysyłką akcesoriów do samochodów iveco. Obsługiwać będziemy całą Polskę i kraje nadbałtyckie – tłumaczy dyrektor Le Corre. – Do tej pory części były przesyłane z Czech.

Centrum jest tak zorganizowane, by zamówioną część wysłać w ciągu 24 godzin. W trybie ekspresowym są obsługiwane serwisy samochodowe, jeśli tylko wystąpi taka pilna potrzeba.

- Wtedy ktoś przyjdzie nawet w nocy i skompletuje odpowiednie części – opowiada Dorota Sachweh-Sobczak, kierowniczka magazynu. Wcześniej przez 14 lat pracowała w magazynach dawnego Polmosu. – Tutaj mamy dwa razy większy asortyment części, niż w „wódkach”. Od śrubek po wielkie części do maszyn rolniczych.

Chodzi m.in. o maszyny rolnicze firm Case IH i New Holland. To wymagający rynek, bo maszyny rolnicze intensywnie są wykorzystywane głównie przez trzy letnie miesiące.

- Kiedy kombajn stanie na polu, my musimy natychmiast dostarczyć odpowiednie części. To musi się odbywać w ekspresowym tempie - opowiada dyrektor Le Corre. – Organizacja dystrybucji wymaga czasu, dlatego planujemy, że części do maszyn rolniczych pojawią się w Zielonej Górze pod koniec tego roku.

Wśród oglądających nowy magazyn był wiceprezydent Dariusz Lesicki. – Jak studiowałem w Niemczech, zastanawiałem się, czy nie pójść do pracy w Kuehne + Nagel. Cieszę się, że jesteście w Zielonej Górze – śmiał się wiceprezydent D. Lesicki. – W Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym firmy zainwestowały już 666 mln zł.

- To 22 inwestorów. Kolejnych pięciu będzie budować swoje siedziby. To kilka tysięcy miejsc pracy – dodaje Arkadiusz Kowalewski, dyrektor LPPT.

Panowie przecięli niebieską wstęgę, wiceprezydent wręczył prezent szefowi Kuehne + Nagel w postaci butelki zielonogórskiego wina.

- Jestem prawie jak u siebie – śmiał się Christophe Le Corre, który jest Francuzem i pochodzi z Bretanii (świetnie mówi po polsku). – Wcześniej nie wiedziałem, że są tutaj winnice i macie wielkie święto wina.

(tc)

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki