Darstal rozbuduje zakład

27 Czerwiec 2014
Pierwsza firma w parku w Nowym Kisielinie chce się rozbudować i rozszerzyć zakres usług, świadczonych niemieckim odlewniom.

- Wystąpiliśmy do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o zgodę na rozbudowę zakładu i ją otrzymaliśmy – potwierdza prezes Darstalu Henryk Dudziak.
Darstal to pierwsza firma, która kupiła ziemię w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, wybudowała zakład i rozpoczęła produkcję. Specjalizuje się w obróbce elementów dostarczanych przez niemieckie odlewnie. Tutaj polscy specjaliści m.in. obrabiają żeliwne elementy do wielkich wiatraków produkujących prąd.

Jednak Darstal bardziej nastawia się na mniejsze elementy ze staliwa. – Z naszego punktu widzenia staliwo to bardzo wdzięczny surowiec. Odlewy prawie nigdy nie są doskonałe i trzeba je poprawiać. To jest zadanie dla nas – śmieje się prezes Dudziak. Spece ten proces nazywają wykańczaniem odlewu. Każdy element trzeba sprawdzić, pospawać pęknięcia i uzupełnić braki. Dzisiaj Darstal zatrudnia 133 osoby i pracuje na trzy zmiany. Terminy są krótkie, bo klienci nie chcą czekać na towar.

- W Niemczech widać ożywienie, a my odczuwamy to w stabilnych zamówieniach, które są do nas kierowane. Widzimy też, że więcej zleceń ma nasz niemiecki partner. Wyniki z kwietnia i maja pokazują, że można planować kolejne inwestycje – dodaje H. Dudziak.

Plan budowy Darstalu przewidywał trzy hale produkcyjne. Powstały dwie. Teraz firma wraca do pomysłu z trzecią halą. Dlaczego wiec jest potrzebna zgoda Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej? – Chcemy zmienić profil produkcji, a na to jest już potrzebna zgoda – odpowiada prezes.

Firma nadal będzie się zajmowała obróbką odlewów ze staliwa. Jednak chce ją rozszerzyć. Teraz są one tu spawane i szlifowane. – Dokupimy nowoczesne maszyny np. tokarki i frezarki i wprowadzimy obróbkę skrawaniem. To czynność bardzo pracochłonna, ale również bardziej opłacalna – tłumaczy H. Dudziak. - Nie spowoduje to wielkiego wzrostu zatrudnienia (ok. 10 osób), ale firma będzie miała więcej zamówień.

Do tej pory Darstal zainwestował w Nowym Kisielinie ok. 14 mln zł. Rozbudowa kosztować będzie ok. 4-6 mln zł.

- Na razie jesteśmy w fazie planowania. Jak dobrze pójdzie, to w przyszłym roku rozpoczniemy budowę – dodaje prezes Dudziak.

(tc)

Artykuły powiązane: 

Darstal pracuje na trzy zmiany

Pierwsza fabryka w Nowym Kisielinie pracuje pełną parą. – Miejsce okazało się dla nas szczęśliwe – uśmiecha się prezes Darstalu Henryk Dudziak.

Darstal stawia w Nowym Kisielinie wielką halę

Chcielibyśmy takich uroczystości jak najwięcej. W tym tygodniu mamy wkopanie kamienia węgielnego pod pierwszą fabrykę w Nowym Kisielinie. Na budowie praca wre! Z dnia na dzień rośnie hala produkcyjna.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki