Autobusy jeżdżą do Parku

1 Czerwiec 2017
MZK od czwartku skorygował rozkład jazdy. Teraz autobusy nowej linii 26 dojeżdżają do przystanku PKP Nowy Kisielin. Zmiana jest potrzebna, bo coraz więcej ludzi pracuje w fabrykach na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Czwartek. Godz. 7.44. Zatrzymujemy się koło peronu kolejowego PKP Nowy Kisielin. Tu kończy się Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny. Dalej jest las. Na pętlę podjeżdża autobus linii 26. Pusty.

- To pierwsze kursy. Ludzie jeszcze do końca nie wiedzą jak jeździmy. Wszyscy wysiedli po drodze. Przy swoich firmach – mówi Jacek Król, który kieruje autobusem.

Za chwilę autobus rusza w kurs powrotny. Pierwszy przystanek, na którym się zatrzyma znajduje się przy fabryce tapicerki samochodowej Ideal Automotive.

- W tej chwili Ideal robi rozruch fabryki. Umówiliśmy się z inwestorami, że tak wydłużymy przebieg linii autobusowych, by pracownicy mogli łatwo tutaj dojechać – tłumaczy wiceprezydent Dariusz Lesicki.

W tej chwili w Idealu pracuje kilkadziesiąt osób. Jesienią załoga powinna liczyć ok. 250 ludzi. Tuż obok powstają kolejne zakłady.

- Pod koniec roku w LPPT będzie pracować już ponad tysiąc osób. Te dane dotyczą tylko firm, które już tutaj działają lub stawiają zakłady. A przecież będą kolejni inwestorzy, którzy zatrudnią jeszcze więcej zielonogórzan – wylicza D. Lesicki.

- Do tej pory do Parku jeździły autobusy linii nr 25, ale nie wjeżdżały w głąb. Te kursy pozostają. Teraz dołożyliśmy nową linię nr 26. Tak wytyczyliśmy nową trasę, by autobus mógł się zatrzymać w pobliżu największych firm – wyjaśnia Barbara Langner, dyrektorka Miejskiego Zakładu Komunikacji.

I tak, od 1 czerwca, autobus linii nr 26, jadący z ul. Naftowej przez Elektronową, Batorego, Sulechowską, Chrobrego, pl. Piłsudskiego, Podgórną, Szosę Kisielińską, Stary Kisielin w Nowym Kisielinie skręca w ul. Syrkiewicza i zatrzymuje się w Parku na pięciu przystankach -  przy ul. Wysockiego, Technologicznej, koło Idealu i na stacji PKP Nowy Kisielin.

Rozkład jazdy jest tak ułożony, by dowieźć pracowników do pracy na poranne zmiany i później zabrać ich z Parku. Nowa linia będzie dziennie wykonywać siedem kursów. Według MZK ruch do Parku rośnie już od kilku miesięcy, po tym, gdy pełną parą zaczęło działać centrum dystrybucyjne firmy e-obuwie.

Jak informuje MZK, z uwagi na uruchomienie nowej linii nr 26 wprowadzone zostaną niewielkie zmiany w wybranych kursach autobusów linii nr 7,12 i 25. Kurs szkolny autobusu linii 7 z przystanku Stary Kisielin Zatorze o godz. 7.34 rozpocznie się o godzinie 7.22 z przystanku PKP Nowy Kisielin. Kursy autobusów linii 12 zostaną zsynchronizowane z odjazdami autobusów linii nr 26. Na linii 25 zwiększy się ilość kursów przez Park. Szczegóły na stronie internetowej mzk.zgora.pl.

(tc)