Niedziela - konsultacje w sprawie dzielnicy

20 Grudzień 2014
Chcecie, by na terenie gminy, po 1 stycznia, powstała dzielnica Nowe Miasto? Tak? To przyjdźcie w niedzielę na spotkanie konsultacyjne. Odbędzie się w każdej wsi.

Powołanie dzielnicy to jedna z obietnic połączeniowych. Zakłada ona, że po 1 stycznia, gdy formalnie dojdzie do połączenia dwóch samorządów, na terenie gminy powstanie dzielnica Nowe Miasto. W ten sposób mieszkańcy gminy będą mieli swoich reprezentantów, skupionych tylko na sprawach sołectw. – Chcemy spełnić tę obietnicę, ale wcześniej muszą się odbyć konsultacje z mieszkańcami, czy chcą takiej dzielnicy – tłumaczy prezydent Janusz Kubicki.

- Po rozmowach z sołtysami ustaliliśmy, że konsultacje odbędą się w najbliższą niedzielę, 21 grudnia, we wszystkich sołectwach. Terminy dopasowaliśmy do życzeń sołtysów – dodaje wójt Mariusz Zalewski. Harmonogram tych spotkań publikujemy obok. Na spotkanie przyjść może każdy mieszkaniec. Wszędzie będą kompetentni gminni urzędnicy, którzy odpowiedzą na pytania i wytłumaczą, o co z tą dzielnicą chodzi.

Przypomnijmy, że w tym samym czasie radni obu samorządów dyskutują nad zadaniami i kompetencjami nowej rady dzielnicy.

- Spodziewam się, że przy okazji padnie wiele pytań dotyczących samego połączenia. Będziemy się starali na nie odpowiadać – zapewnia wójt Zalewski. – Trzeba mieć świadomość, że nikt przed nami nie łączył dwóch samorządów. Prawo nie jest w tej sprawie jasne i nie ma gotowych, przećwiczonych rozwiązań. Dlatego apeluję o cierpliwość. W tej chwili skupiamy się na najpilniejszych problemach. Na pewno, po 1 stycznia, wszystko będzie funkcjonować, ludzie dostaną wypłaty i zasiłki. Zakładam, że kto nie musi czegoś pilnie załatwiać 2 stycznia do urzędu nie przyjdzie.

A jakich pytań wójt się spodziewa? – Już teraz są zadawane. Na przykład, gdzie będzie można odebrać zasiłek, co zrobić z dowodem rejestracyjnym lub osobistym, jak będziemy pisać nowe adresy? – wylicza M. Zalewski. – Dowód ma przecież datę ważności, nie ma potrzeby zaraz go wymieniać.

A jak będziemy pisać adresy po nowemu? Zmiana jest niewielka, znika skrót „ul.”

Jeżeli do tej pory kartki z życzeniami wysyłaliśmy na adres np.: Jan Kowalski, Przylep, ul. Wiśniowa 508, to po 1 stycznia napiszemy: Jan Kowalski, Zielona Góra, Przylep – Wiśniowa 508.

(tc)

KONSULTACJE W SPRAWIE DZIELNICY
NIEDZIELA, 21 GRUDNIA
* Barcikowice, sala wiejska, 13.30
* Drzonków, świetlica 13.30
* Jany i Stożne, punkt biblioteczny w Janach, 10.30
* Jarogniewice, świetlica, 13.50
* Jeleniów, punkt biblioteczny, 10.30
* Kiełpin, punkt biblioteczny, 15.00
* Krępa, świetlica, 11.45
* Łężyca, świetlica, 10.30
* Ługowo, świetlica w Suchej, 15.00
* Nowy Kisielin, świetlica, 11.30
* Ochla, świetlica, 12.15
* Przylep, szkoła podstawowa, 13.00
* Racula, świetlica, 16.00
* Stary Kisielin, remiza OSP, 12.30
* Sucha, świetlica, 16.00
* Zatonie i Marzęcin, oddział przedszkola w Zatoniu, 12.30
* Zawada, sala wiejska, 17.00.