W sobotę w Łężycy Partnerskie Święto Gminy

28 Sierpień 2014
- Dopinamy już ostatni guzik – śmieją się panie z rady sołeckiej Łężycy. Wkrótce do wsi ściągnie caaała gmina! Kto jeszcze nie był na Partnerskim Święcie Gminy Zielona Góra, powinien w sobotę naprawić ten błąd. Atrakcji zaplanowano bez liku!

Spotykamy się w sobotę, 30 sierpnia, na nowym boisku w Łężycy (ul. Sportowa, od strony Zielonej Góry, po lewej stronie, na końcu miejscowości).

O 14.00 zaplanowano uroczystą mszę i poświęcenie kompleksu sportowego. Będzie to także okazja, by pogratulować miejscowemu klubowi okrągłego jubileuszu – „Sparta Łężyca” obchodzi 50. urodziny! O 15.30 oficjalne otwarcie Partnerskiego Święta Gminy Zielona Góra, chwilę potem rozpoczną się występy artystyczne zaproszonych gości oraz dzieci z gminnych szkół.

Turniej wsi

W tym samym czasie, na miłośników mocniejszych wrażeń czeka nie lada uczta. O 16.00 rozpocznie się rywalizacja sportowa na wesoło, czyli tradycyjny Turniej Wsi. Do zmagań o puchar wójta staną dziarskie ekipy z sołectw. Sześcioosobowe drużyny będą musiały wykazać się krzepą, zwinnością i sprytem. W skład każdej ekipy wejdzie trzech panów, dwie panie i jedno dziecko.

Organizatorzy turnieju zadbali o to, by dobrze bawili się i zawodnicy, i kibice. Przygotowali dla startujących osiem wyszukanych konkurencji. I uwierzcie, to nie będą rzuty piłką do celu czy wyścigi! – Mamy nadzieję, że zadania sprawią wszystkim dużo radości. Nas cieszyło już samo obmyślanie konkurencji – przyznają organizatorki z rady sołeckiej Łężycy. Przyjrzyjmy się bliżej turniejowym niespodziankom.


* Wyścig sołtysów – czteroosobowa drużyna musi jak najszybciej przenieść koc z sołtysem z linii startu do mety.
* Bieg w nylonowych workach – zawodnik wchodzi do worka, musi w nim pokonać 15 metrów, wyjść z worka i wrócić z nim na miejsce startu.
* Slalom z oponą samochodową – najpierw pani toczy oponę między pachołkami, drogę powrotną pokonuje już pan.
* Konkurencja z jajem – panowie, drżyjcie, bo to sprawdzian dla was! Startuje dwóch mężczyzn. Jeden musi rozbić trzy jaja i oddzielić żółtka od białek – żeby było trudniej, robi to w grubych rękawicach. Drugi zawodnik, również w rękawicach, musi ubić z tych białek sztywną pianę.
* Bieg z workiem ziemniaków – zawodnik musi jak najszybciej przebiec dystans, dźwigając worek kartofli.
* Kręgle – trzeba strącić główką kapusty jak najwięcej butelek z wodą, każdy zawodnik ma jeden rzut.
* Rzut ziemniakiem do kalosza – znów liczy się celność! Startuje tylko dziecko, ma trzy rzuty.
* Wyścig w folii – trzeba jak najszybciej pokonać odcinek start-meta, będąc owiniętym folią stretch od pasa w górę.


Każda drużyna może liczyć na puchar i dyplom, trzy pierwsze zespoły dostaną też nagrody: pierwsze miejsce to 700 zł, drugie – 500 zł, trzecie – 300 zł.

Wielkie przeciąganie liny

Poza punktacją zostanie rozegrana dodatkowa konkurencja – przeciąganie liny. Biorą w niej udział wszyscy uczestnicy zawodów. Jednak to losowanie zdecyduje o tym, jaki będzie skład drużyny X i drugiej Y. Wygraną jest beczka zimnego napoju do wspólnego skonsumowania przez dorosłych zawodników!

O 17.00 i 18.00 zaplanowano ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród.

Nagrodzeni zostaną także zwycięzcy turniejów, które towarzyszą świętu gminy, ale odbywały się w innym terminie, czy w innej miejscowości. Mowa m.in. o turnieju tenisa stołowego w Drzonkowie (25-29 sierpnia, od 9.30), turnieju siatkówki plażowej w Zawadzie (29 sierpnia, 10.00), czy turnieju piłkarskim (25-30 sierpnia, finał 30 sierpnia w Łężycy).

Po sportowych emocjach, wrócimy w okolice sceny. Bo tam czekać na nas będzie pokaz taneczny Sportowego Klubu Tanecznego Mega Dance (17.40), pokaz zumby (18.55), wystąpi grupa taneczna Snickers z Łężycy (19.10), zaśpiewa Michał Lubojański (19.25), chór Bolero (19.40) oraz grupa śpiewacza „Nasza Łężyca”. O 20.30 rozpocznie się zabawa taneczna.

Atrakcje dla łasuchów

W tym dniu nie może zabraknąć atrakcji dla łasuchów! Zacznie się od konkursu kulinarnego w świetlicy wiejskiej, gdzie komisja wybierze najsmaczniejsze ciasto i najlepszy smalec z ogórkiem. – Potem te pyszności trafią na festyn, każdy będzie mógł ich skosztować – uspokajają organizatorzy. W programie święta także partnerskie grillowanie (18.30) oraz degustacja lubuskich win i miodów.

Pokaz strażaków

Goście imprezy zobaczą też pokazy strażaków z jednostek OSP, tresurę psów, będą mogli podziwiać rasowe gołębie i ozdobny drób. Mnóstwo atrakcji czeka na najmłodszych uczestników zabawy! Dla dzieci przygotowano specjalną strefę, w której będą dmuchańce, zabawy z animatorami, konkursy i gry zręcznościowe, malowanie buziek.

- Drzwi do Łężycy otwieramy szeroko! Zapraszamy wszystkich! Zabawa będzie wspaniała! – zachęcają osoby zaangażowane w przygotowania.

(dsp)