Boiska w Łężycy prawie gotowe

28 Styczeń 2014
Zamiast zaniedbanego boiska, ogrodzony obiekt. Zamiast małego domku, nowoczesny budynek socjalny. Mimo zimy, gołym okiem widać zakończenie prac przy budowie sportowego kompleksu w Łężycy.

Mimo mrozu i śnieżnej okrywy, boisko w Łężycy przypomina teraz ogrodzony poligon. W oddali, na końcu boiska, „działają” koparki i inny ciężki sprzęt budowlany. Tuż przy ogrodzeniu, przy wejściu na teren obiektu, dzielnie pracują ekipy fachowców.

- Generalnie jesteśmy bardzo do przodu, głównie dzięki pogodzie, myślę, że bardzo szybko skończymy. Jak tylko odpuści zima, będziemy kontynuować roboty. Sądzę, że cała budowa będzie skończona o wiele szybciej niż to przewiduje termin. Może nawet o kilka miesięcy, ale wszystko zależy od pogody. Jeżeli potrzyma mróz, nic nie zrobimy – mówi Szymon Schmidt, pracownik firmy Spiraea z Leszna. 

Do tej pory budowlańcom udało się przygotować całą podbudowę na małym boisku pomocniczym. Na pełnowymiarowym boisku udało się natomiast zainstalować system nawadniający. Ekipy zdążyły już także osadzić główne oświetlenie wraz położeniem okablowania. 

- Na dużym boisku mamy praktycznie do posiania jedynie trawę i obiekt nadaje się właściwie do użytkowania. Jak widać, pracują jeszcze koparki przy niwelacji terenu. Ze względu na ułożenie terenu musimy „zejść” z boiskiem troszeczkę w dół, czyli przeprofilować ten teren. Została nam także do zrobienia trybuna, ale na pewno już po zimie - wyjaśnia pracownik głównego wykonawcy obiektów sportowych w Łężycy.

Wzmożony ruch widać także w pobliżu budynku socjalnego. Nowa budowla, za którą odpowiedzialna jest firma Kabet, również tu wyrosła w oka mgnieniu, na miejscu starego niedużego budynku.

- Mamy już wykonane jakieś 80 proc. Budynek na okres zimy został zadaszony, ocieplony. Wewnątrz ocieplamy teraz stropodach wełną mineralną. Mamy już wykonane tynki, szpachlujemy ściany. Osadzamy ostatnie drzwi i zamykamy obiekt, czekając na wiosnę. Pozostaną nam roboty malarskie i okładziny na ścianach oraz łazienki. Na koniec pozostanie już tylko elewacja zewnętrzna, struktura. Nie zakładaliśmy takiego obrotu sprawy, termin zakładał oddanie budynku na koniec sierpnia tego roku – tłumaczy Jan Gauza, kierownik budowy budynku socjalnego z firmy Kabet.

Przypomnijmy, w Łężycy funkcjonowało boisko piłkarskie z naturalną trawiastą nawierzchnią, która wymagała renowacji. Podczas zebrania wiejskiego mieszkańcy przegłosowali przeznaczenie całej kwoty z ubiegłorocznego Funduszu Integracyjnego – 297,4 tys. zł - na budowę kompleksu boisk. To tylko część kosztów największej inwestycji w gminie wycenionej na 2 mln 87 tys. zł, na który gmina uzyskała wsparcie z ministerstwa sportu. Już w połowie października 2013 roku główny wykonawca robót budowlanych odebrał plac budowy i praktycznie po kilku dniach przystąpił do pierwszych robót. Oddanie całego obiektu do użytku ma nastąpić do 30 września 2014.

Prezydent Janusz Kubicki będzie w Łężycy w piątek, 31 stycznia, o godz. 18.00, świetlica wiejska, ul. Odrzańska 16.

(kg)